İsveç’in gıcır gıcır yeni paralarını kralları değil sanatçıları süslüyor !

Yeni 100’lük banknotu hangi güzel yüzlü İsveçli  aktrist aydınlatıyor ?

Yeni 500’lük banknotu hangi güzel sesli Skåneli soprano süslüyor ?

Eski 100 ve 500 kronluk banknotlar ne zaman piyasadan  kaldırılıyor ?Gıcır gıcır yüzlükler ve beşyüzlükler bu sabah İsveç piyasasına sürüldü. 


İsveç Merkez Bankası Sveriges Riksbank geçen yıl tüm banknotlarını birden iki aşamalı olarak 2015 ve 2016 yıllarında yenileme kararı almıştı. 

Banka yine ilk kez paralardaki Kral portrelerini, İsveç’in önde gelen ve dünyaca tanınan kültür şahsiyetlerinin fotoğraflarıyla değiştirmeye karar vermişti. 

İsveç tahtında oturan Kral Gustaf’ın portresi ise sadece 1 ve yeni 2 kronluk bozuk paraların ön yüzünde ancak yer bulabilmişti. 

Piyasada tedavülde bulunan eski 100’lük ve 500’lük banknotlar 30 Haziran 2017 tarihine kadar geçerliliğini sürdürecek ve bu tarihten sonra da piyasadan tamamen çekilecek. 

2015’in son aylarında masalcı nine ve yazar Astrid Lindgren‘li 20’lik, ozan ve şair Evert Taube‘li 50’lik, sinema gurusu ve yönetmeni Ingrid Bergman‘lı 200’lük ve diplomat ve barış elçisi Dag Hammarsköljd‘lü 1000’likle tanışmıştık.

Bugün 3 Ekim 2016’da ise ön yüzünü İsveç’in güzeller güzeli yüzlü ve dünyaca ünlü sinema artisti Greta Garbo’nun süslediği yeni 100’lük ile güçlü ve berrak sesiyle hayranlık uyandıran opera sanatçısı, soprano Birgit Nilsson’un süslediği yeni 500’lük banknotlarla tanıştık. 

İşte yeni banknotların ayrıntıları:


Açık mavi renkli yeni 100’lük banknotun ön yüzünde sinema aktristi Greta Garbo‘nun güzel yüzü, film şeridi, sinema motifleri ve oynadığı rolleri içeren mikro metin var. 

Arka yüzünde ise onun doğup büyüdüğü şehri olan Stockholm manzarası ile Uppland ve Södermanland kırlarının çiçeklerinden oluşan bir kolaj yeralıyor.


Açık kırmızı renkli yeni 500’lük banknotun ön yüzünde opera sanatçısı soprano Birgit Nilsson‘un portresi yanında, nota anahtarı ile İskandinav mitolojisinde Odin’in zırh kuşanmış genç bakire dişi savaşçılarını konu alan Valkyrian (Valküreler) operasından bir provası ve oynadığı rolleri içeren mikro metin süslüyor.

Arka yüzünde ise onun doğum yeri Skåne kırlarına özgü çiçek olan ‘papaz yakası papatyası’ (prästkrage)tasviri ile İsveç’i Danimarka’ya bağlayan Öresund köprüsü yer alıyor. 

Banknotlar taklit edilemesi için özel filigranlı, renk değiştiren resimli ve kıpırdatıldığında motif değiştiren şeritli güvenlik özelliklerine sahipler. 


Yeni piyasaya sürülen 1 ve 2 kronluk bozuk paralar bakır renkliler. Çelikten yapılmışlar ve ince bakır plakayla kaplanmışlar. 

 İkisinin de ön yüzünde Kral Carl Gustaf’ın profil portresi var. 

1 kronun arka yüzünde taç küre motifi ve İsveç’in üç taçlı küçük ulusal arması var. 

2 kron’un arka yüzünde ise kasırga motifi ve Altın Aslanlı büyük ulusal arma var. 


Yeni 5 kronluk bozuk para ise altın renkli. Alüminyum, kalay, çinko ve bakır alaşımından yapılmış.

 5 kronun ön yüzünde kraliyet tuğrası var. Arka yüzünde ise küçük ulusal arma ve deniz dalgası motifi var. 

Tek değiştirilmeyen İsveç bozuk parası ise halk ağzında Altın para guldpeng” diye anılan sarı renkli 10 kronluktur.

Daha önce piyasaya çıkan yeni İsveç banknotları şunlardı:

Ne diyelim ?


Parası olanlar sevinsin !


Yeni paraları cüzdanına hemen koymayı çok isteyenler bunu bugün Segel Torget’in bitişiğindeki İsveç Merkez Bankası binasını ziyaret ederek yapabilirler. 

Zira bugün merkez bankası sırf yeni paraları görmek ve eskimiş olanları gıcır gıcır yeni paralarla değiştirmek isteyen vatandaşlarını memnun etmek için bugüne özel binasını halkına açık tutuyor. 


İsveç’in tüm paralarından eski Kral resimlerini atıp onun yerine İsveç’in ulusal kültürü ve ruhunu yansıtan eserleriyle tüm dünyanın hayranlığını kazanan kültürel şahsiyetlerine yer vermesini gerçekten takdire şayan buluyor ve bunu ulusal özgüvenin ve gelişmişliğinin bir dışavurumu olarak görüyorum…


TANER YILDIZ

Bir Cevap Yazın