” Cumhuriyeti Teslim Alamayacaksınız !”

Cumhuriyetin gazetesi Cumhuriyet hoyratça basıldı. Gazeteye el koymak için 40 yıldır FETÖ’nün ve PKK’nın içyüzünü yazan gazeteye ve gazetecilerine FETÖ’cü ve PKK’lı kulpları takıldı. 

Cumhuriyetle yaşıt Cumhuriyet gazetesi saçma, gülünç suç iddiaları ve baskın konusunda kamuoyuna şu açıklamayı yaptı:


 KAMUOYUNA

Cumhuriyet gazetesi gazetedir ve gazetecilik suç değildir. 

” Cumhuriyet Gazetesi 7 Mayıs 1924 tarihinde yayınlanan ilk sayısından itibaren ülkemizde her anlamda gerçek bir demokrasi kurulması için yayınını sürdürmüş, hiçbir hükümet ve hiçbir partinin gazetesi olmamıştır. 

Cumhuriyetin, Atatürk devrim ve ilkelerinin açtığı “aydınlanma” yolunda, aklın bağnazlıktan, bilimin dinden bağımsızlaşması, laiklik ilkesinin toplumca benimsenmesi için çaba gösteren bir gazetedir. 

Gerçek budur ve bundan ibarettir. 

Cumhuriyet gazetesi laik, demokratik ve sosyal hukuk devletinin vazgeçilmezliği ve insan haklarının korunması için gazetecilik çizgisinden hiç ödün vermemiştir. 

Demokrasinin savunuculuğunu yapan Türkiye Cumhuriyeti ile yaşıt bir gazetedir. Gücünü okurlarından alır. 

Cumhuriyet gazetesi hiçbir güç tarafından teslim alınamayacak olan gazetecilik inancıyla yayın hayatını sürdürür ve sürdürecektir. 

İleri sürülen suçlamalara yanıt vermeyi dahi doğru bulmuyoruz, zul sayarız. 

Ancak bilinen bir gerçeği tekrarlayalım. 

Ülkemizde yıllarca Fetullah Gülen ve cemaat yapılanmasının Türkiye Cumhuriyeti için ne kadar büyük bir tehlike olduğunu, temel amacının laikliği ortadan kaldırarak Türkiye Cumhuriyetini yıkmak ve ele geçirmek suretiyle İslam devleti kurma çabalarının önlenmesi için yaptığı yayınların halkın gerçekleri öğrenmesi amacıyla yapıldığını herkes bilir. 

Aksi inkar edilemez nitelikte bu yayınlarla kamuoyunu bilgilendiren Cumhuriyet gazetesi Vakıf ve Yönetiminin ve yazarlarının “FETÖ/PDY ile PKK/KCK terör örgütlerine” “müzahir” oldukları ve “üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işledikleri” iddiasıyla soruşturma başlatılmış olmasını hayretle ve endişeyle karşılıyoruz. 

Basın özgürlüğü, laik, demokratik, sosyal hukuk devleti ilkeleri ve temel insan hak ve özgürlükleri , evrensel hukuk ilkeleri korunmalıdır. 

Terör örgütleri adına suç işlemek, 15 Temmuz darbe girişimini meşrulaştırma amacına yönelik yayın yapmak gibi inanılması ve kabul edilmesi güç iddialara dayalı yakalama/gözaltı/ el koyma işlemlerini kabul edilemez, hukuka aykırı işlemler olarak değerlendiriyoruz. 

Hukuk güvenliğini ortadan kaldırmaya yönelik işlemler kabul edilemez.

Basın suçları nedeniyle açılan soruşturmalar Cumhuriyet gazetesinin yayınları bakımından yadırganmayacak kadar alışılmıştır. Haberler nedeniyle yazar ve muhabirlerimizin Basın Savcılığına çağrılarak ifadelerine başvurulmaları da çok doğaldır. 

Ancak bu kez Cumhuriyet Gazetesi Vakıf yöneticileri ve yazarları için uygulanan, sabah baskını şeklinde gerçekleşen yakalama/gözaltına alma/arama işlemleri söz konusudur. 

Yaşamında belki bir karınca bile ezmemiş olan gazeteci Aydın Engin’e azılı terörist muamelesi yapıldı.
İfadelerine başvurmak için çağrıldıklarında her zaman gelebilecek olan Vakıf Yöneticileri ve Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni başta olmak üzere gazetemiz yazarları hakkında uygulanan bu işlemleri, Cumhuriyet gazetesinin yayınına son verme girişiminin başlangıcı olarak görüyoruz. 

Böyle bir girişim hukuk güvenliğini, basın özgürlüğünü ortadan kaldırır. 
Bu tür hukuki dayanağı bulunmadığı gibi inandırıcılığı da olmayan iddialarla Cumhuriyet Gazetesinin yayınına son vermek amacı basın özgürlüğüne ve halkın haber alma, gerçekleri öğrenme hakkına açıkça aykırıdır. 

Cumhuriyet gazetesi hakkında başlatılan operasyonlardan ve Cumhuriyet gazetesini susturma çabalarından derhal vazgeçilmelidir. 

Cumhuriyet gazetesinin, gazetemizin yayınına son verme çabalarını şiddetle kınıyoruz. 

Tam bir kesinlikle ifade edelim. 

Cumhuriyet gazetesi hiçbir darbe döneminde, hiçbir güç tarafından nasıl teslim alınamadıysa, dün Fetullahçı savcı ve yargıçlarla ve onların emrindeki güçlerle nasıl mücadele ettiyse, bu gün de nereden ve kimden gelirse gelsin her türlü baskıyla sonuna kadar mücadele edecek güçtedir. 

Mücadelemizin okurlarımızla ve dayanışmayla süreceğine inanıyoruz. 

Cumhuriyet gazetesinin yöneticileri ve yazarları gözaltına alınmış olsa bile demokrasi ve özgürlük mücadelesini gazetemiz sonuna kadar sürdürecektir. 

Cumhuriyet gazetesini yalnız bırakmayan tüm okurlarımıza, demokrasiye ve Türkiye’nin aydınlık geleceğine olan inançlarıyla tüm baskılara karşı direnen Cumhuriyet gazetesi ile dayanışma içinde bulunan herkese teşekkür ediyoruz. “

CUMHURİYET 

Ne diyelim ?

TGC’nin açıklamasına göre OHAL kapsamında bir emirle kapatılan gazete, dergi, tv ve haber ajansı sayısı 170’e ulaşmıştır. 

Şimdiye kadar 105 gazeteci tutuklanıp hapse atılmıştır. 

Basın kartı iptal edilen gazeteci sayısı yine şimdilik 777’dir. 

15 Temmuz sonrası kapatılan yayın organları nedeniyle 2500 gazeteci işsiz kalmıştır. 

Basın özgürlüğünün olmadığı bir ülkede demokrasiden söz edilemez. Bu demokrasinin olmazsa olmazıdır. Bu antidemokratik saldırılara karşı çıkılması, demokrasiye ve özgürlüklere sahip çıkılması demektir. 

Türkiye Cumhuriyeti derin ve karanlık uçuruma doğru planlı ve kasıtlı olarak adım adım itilmektedir.

Cumhuriyet Gazetesi Türkiye Cumhuriyetinin tarihidir, ortak aklıdır, vicdanıdır ve yüz akıdır ve öyle de kalacaktır.

Demokrat olan, insan haklarından ve ifade özgürlüğünden yana olan herkes elbirliğiyle bu hoyrat ve faşist saldırıya karşı çıkmalıdır.

Unutulmasın ki bugün başkasına olan yarın da sana olacaktır !

Susmak demek korkarak onaylamak demektir…

TANER YILDIZ 

Bir Cevap Yazın