Cumhuriyet Right Livelihood ödülünü aldı.

Cumhuriyet gazetesi Alternatif Nobel Ödülü’ne layık görüldü.

Cumhuriyet kadınları Zeynep Oral ve Işıl Özgentürk prejtijli İsveç takdirnamesi;  Right Livelihood Award 2016 ödülünü, renkli ve seçkin katılımlı ödül töreninine ev sahipliği yapan ünlü Vasa Müzesi‘nde aldılar. 

Cesur ve ilkeli gazetecilik” yaptığı için, Alternatif Nobel Ödülü olarak da tanınan “Right Livelihood Avard“a layık görülen Cumhuriyet gazetesinin ödülünü, gazete adına yazarları Zeynep Oral ve Işıl Özgentürk‘e Right Livelihood Vakfı müdürü Ole von Uexkull takdim etti.

Zeynep Oral Alternatif Nobel ödülüyle.

Cumhuriyet gazetesi ve Türk gazeteciler ayakta alkışlandılar.

 PEN Türkiye başkanı Zeynep Oral, gazetesi adına İngilizce bir sunum yaptı ve ödülün resmi sahibi olan ancak hakkında yurtdışı yasağı konduğu için Stockholm’a gelemeyen Cumhuriyet Gazetesi imtiyaz sahibi Orhan Erinç‘ in selamlarını ve teşekkürlerini iletti. 

Bu yıl Alternatif Nobel ödülüne layık görülen Cumhuriyet Gazetesi, ödülünü Suriyeli Beyaz Kasklılar, Rus insan hakları savunucusu Svetlana Gannuşkina ve Mısırlı feminist Mozn Hassan ile paylaştı.


Alternatif Nobel’e layık görülen ve kadın hakları alanında mücadele eden dernek Nazra’nın kurucusu Mısırlı Mozn Hassan, Mısır hükümeti tarafından yurt dışına çıkışı engellendiği için törene tele konferansla katıldı. 

İsveçlilerin meşhur batık Vasa gemisinin önünde düzenlenen seçkin ödül töreninde kalabalık bir siyasi parti, sivil toplum örgütü ve özel kuruluş ve vakıf temsilcileri hazır bulundular.

Tören, 333 yıl su altında kaldıktan sonra çıkarılan 400 yıllık ünlü ve olağanüstü süslü, dev Vasa Savaş Gemisi’ne tepeden bakan seyir terasında saat 18.00 de verilen kokteylle başladı. 

Konuşmalar, sinevizyon gösterileri, ödül takdimleri ve araya serpiştirilen müzik performanslarıyla renklendirilen tören kırmızı ve beyaz şarap ile organik kahve servisli ve üç çeşitli akşam yemeği ile saat 23.00′ doğru sona erdi. 

Dün Cuma gecesi Kasım karanlığında sade ve abartısız ama ışıl ışıl ışıklandırılmış Vasa Müzesi’nde dolu dolu bir program yaşadık. 

Ne diyelim ?

Yediğim içtiğim ve dinlediğim kadife sesli solistlerin sesleri bende kaldı. Gördüklerimi, hepsi olmasa da sizinle paylaşmak istedim.

Zeynep Oral‘a: 

“- Tebrik ederiz, hoşgeldiniz ama keşke ülkemizin içinde bulunduğu bu baskıcı şartlarda değil de bizi utandırmayacak hatta göğsümüzü kabartacak koşullarda Stockholm’a gelebilseydiniz” dedik.

Tatlı yorgunluklarını saklayamayan Zeynep ve Işıl hanımlarla gecenin bu geç saatinde el sıkışıp :

“-Ne ölçüde yararı olur bilemem ama bilin ki yüreğimiz sizinle !” dedik ve iyi yolculuklar diledik.

TANER YILDIZ


Bilgi:

Right Livelihood Award (Doğru Yaşam Ödülü) 1980 yılında İsveç Almanı filatelist Jakop von Uexkull tarafından kurulan Right Livelihood Vakfı tarafından, dünya ve insanlığın iyiliği için somut, yararlı bir iş ve eylemde bulunan kişilere veriliyor. 

Alternatif Nobel Ödülü olarak da anılan ve her yıl dağıtılan 150 bin Avro tutarındaki ödül genellikle 4 ayrı kişi ya da kuruluş arasında paylaştırılıyor.

 

Bir Cevap Yazın