Cumhuriyet’e prestijli İsveç ödülü !

Cumhuriyet gazetesi yazarları Zeynep Oral ve Işıl Özgentürk Vasa Müzesi’nde İsveç’in prestijli ifade özgürlüğü ödülünü aldılar.

Cesur ve ilkeli gazetecilik” yaptığı için, Alternatif Nobel Ödülü olarak da tanınan “Right Livelihood Avard“a layık görülen Cumhuriyet gazetesinin ödülünü almak için gazete adına Cumhuriyet yazarları Zeynep Oral ve Işıl Özgentürk sahneye birlikte çıktılar.

Cumhuriyet gazetesi ve Türk gazeteciler ayakta alkışlandılar.

PEN Türkiye başkanı Zeynep Oral, gazetesi adına İngilizce bir sunum yaptı ve ödülün resmi sahibi olan ancak hakkında yurtdışı yasağı konduğu için Stockholm’a gelemeyen Cumhuriyet gazetesi imtiyaz sahibi Orhan Erinç’ in selamlarını ve teşekkürlerini iletti.

İsveçlilerin paha biçilemeyen bir hazinesi olan Vasa gemisinin önünde düzenlenen seçkin ödül töreninde kalabalık bir siyasi parti, sivil toplum örgütü ve özel kuruluş ve vakıf temsilcileri hazır bulundular.

Tören, 333 yıl su altında kaldıktan sonra çıkarılan 400 yıllık ünlü ve olağanüstü süslü, dev Vasa Savaş Gemisi’ne tepeden bakan seyir terasında saat 18.00 de verilen kokteylle başladı.

Konuşmalar, sinevizyon gösterileri, ödül takdimleri ve araya serpiştirilen müzik performanslarıyla renklendirilen tören kırmızı ve beyaz şarap ile organik kahve servisli ve üç çeşitli akşam yemeği ile saat 23.00′ doğru sona erdi.

Dün Cuma gecesi Kasım karanlığında sade ve abartısız ama ışıl ışıl ışıklandırılmış Vasa Müzesi’nde dolu dolu bir program yaşadık.

Ne diyelim ?

Yediğim içtiğim ve dinlediğim kadife sesli solistlerin sesleri bende kaldı. Gördüklerimi, hepsi olmasa da sizinle paylaşmak istedim.

Zeynep Oral‘a: “- Tebrik ederiz, hoşgeldiniz ama keşke ülkemizin içinde bulunduğu bu baskıcı şartlarda değil de bizi utandırmayacak hatta göğsümüzü kabartacak koşullarda Stockholm’a gelebilseydiniz” dedik.

Tatlı yorgunluklarını saklayamayan Zeynep ve Işıl hanımlarla gecenin bu geç saatinde el sıkışıp :”-Ne ölçüde yararı olur bilemem ama bilin ki yüreğimiz sizinle !” diye ekleyerek, iyi yolculuklar diledik.

TANER YILDIZ

Bir Cevap Yazın