Gävle Noel Tekesi Yine Yakıldı !

Bu kez ömrü sadece birkaç saat sürebildi.

Daha doğar doğmaz kaderi yanmak olan meşhur ‘Noel Tekesi’ (Julbocken) bu kez doğduğu günde kaderine yenik düştü !

Bir İsveç klasik geleneği bu yıl yine ve 37. kez yaşandı. 

Noel Teke’si özel Twitter sayfasından şu mesajı verdi:” Ahh hayır,  bu yılda sizlerle bu kadar kısa vakit kalabildim. Ama bana inanın, gelecek yıl küllerimden yeniden doğacağım ! Gelecek yıl görüşmek üzere dostlarım !”

Ünü dünyaya yayılan ve bu yıl 50 yaşına giren “Gävle Noel Tekesi “, şehrin Saray Meydanı’na her Noel öncesi dikilir ve Noel arifesini (Julafton) sağ salim geçirip geçiremeyeceği pek merak edilir hatta bu konuda iddiaya girilir.

Zavallı Noel Teke’si bu elli yılın 37’sinde yanmaktan kurtulamamış.


Sap balyalarından yapılan dev “Noel Tekesi” bu yılda Pazar günü akşama doğru her zaman ki yerine güzelce yerleştirilmiş ve başına da bir mobese kamerası ve iki izbandut bekçi dikilmişti !

Aradan sadece birkaç saat geçmişti ki, belli ki pusuda bekleyen “teke yakar” bekçilerden birinin lavaboya gitmesi, diğerinin de dev teke heykelinin kuzey tarafında bulunmasını fırsat bilip, güneyden yani arka taraftan yaklaşıp Sap Teke’yi kundaklamayı ve tam saat 23.00 de cayır cayır yakmayı başarmış.


Olay yerinden bisikletle uzaklaşan ve polisten korkmadığını belli etmek için yakındaki polis istasyonunun da önünden geçen teke kundakçısı başındaki bereyi yere düşürmüş.

Elindeki önemli delil olan ve kundakçıya ait olduğu sanılan bereyi ilanla halka gösteren Polis, halktan gelecek ihbar yardımıyla ‘teke yakar’ı yakalayacağından yüz yüzde eminmiş !


Polis ilanında ; kundaklamayı gören ya da ‘şüpheli bereyi’ tanıyanların kanun namına Polis telefonu: 114 14’ü arayarak ihbar etmesi ve 5000-K1474207-16 dosya numarasına atıfta bulunması rica ediliyor. 

Kundakçı yakalandığı takdirde ‘kamu malına hasar vermek” suçuyla mahkemeye çıkarılacakmış. 

Biraz da ‘lüzumlu bilgi’ verelim !

Bu zamana kadar da sadece 5 şanssız ‘Teke Yakar’ yakalanabilmiş !

İlk kez yapıldığı 1966 yılında da kaderi yakılmak olmuş.

Bir keresinde Teke’yi kente ziyaret eden bir Amerikan turist yakmış.

Noel Tekesi’nin Gävle Belediyesi’ne maliyeti 250 bin kronmuş. 

Tahta ve demir iskelet üzerine geçirilen sap balyalarından yapılan ve 3,6 ton ağırlığında ki dev tekenin boynuzlarından boyu 13 metre, uzunluğu da 7 metreymiş..

Ne diyelim ?

Bu kış soğuğunda sap balyalı görkemli ve davetkar cüssesiyle her gizli ve potansiyel kundakçıyı tahrik ediyor olmalı azman ‘Noel Tekesi ‘ !

TANER YILDIZ

Bir Cevap Yazın