Bugün insanlığın ağladığı Holokost Günü !

Bugün Almanların utandığı Yahudi Soykırımı Günü’dür!

Bugün herkesin vicdanının sızladığı Nazi Katliamı Günü’dür!

Bugün Yahudilerin En Kara Günü’dür !

72 yıl önce bugün 27 Ocak’ta Yahudi Soykırımı Holokost’un simgesi olan ve Alman Nazileri tarafından Polonya’da kurulan, içinde insanların yakıldığı fırınları ve zehirlendiği gaz odaları bulunan;  Ölüm Kampı Auschwits- Birkenau, Sovyet askerlerince kurtarılmıştı. 

Bugün 6 milyon suçsuz ve savunmasız insanın sırf Yahudi oldukları için topluca bir katliama kurban gittikleri gündür.

Bu sembolik kurtuluş günü 2005 yılında BM kararıyla “Uluslararası Holokost Kurbanlarını Anma Günü” olarak ilan edildi.

Bu günde dünyanın her yerinde  toplu Yahudi soykırımı’ın diğer adı olan  Holokost kurbanlarını anma etkinlikleri yapılarak, insanlık tarihinin yüz karası ve Almanların vicdanlarından hiçbir zaman silemeyecekleri bir kara leke olan lanetli Yahudi Soykırımı’nın unutulmaması  ve bu  ırkçı vahşet  konusunda farkındalık yaratılması amaçlanmaktadır.

Ben de bu dünya insanlığının başına gelmiş en büyük felaket olan ırkçılık katliamının 6 milyon kurbanını 10 korkunç soykırım fotoğrafıyla anmak istedim…

Dachau Toplama kampında gaz odalarında zehirlenmiş ve üstüste üste istiflenmiş esirler fırınlarda yakılmayı bekliyor. 1945 Mayıs ayı.
1942 yılında yapılan Wannse konferansında Alman Nazileri ’Yahudi sorunu’nun kesin çözümü olarak ’toplu soykırım’ kararı aldı. Bu soykırımda çoğunluğu toplama kamplarında 6 milyon yahudi önce gaz odalarında zehirlendi sonra da fırınlarda yakıldı. 1944 Ocak ayı.
1942 yılında yapılan Wannse konferansında Alman Nazileri ’Yahudi sorunu’nun kesin çözümü olarak ’toplu soykırım’ kararı almıştı. Bu soykırımda çoğunluğu toplama kamplarında 6 milyon yahudi önce gaz odalarında zehirlendi sonra da fırınlarda yakıldı. 1944 Ocak ayı.
Alman Buchenwald Toplama kampında esirler. Nobel ödülü alan Elie Wiesel ikinci sırada soldan altıncı. Resim Amerikan birlikleri esirleri kurtarmak için kampa geldiklerinde çekilmiş.
Alman Buchenwald Toplama kampında esirler. Nobel ödülü alan Elie Wiesel ikinci sırada soldan altıncı. Resim Amerikan birlikleri esirleri kurtarmak için kampa geldiklerinde çekilmiş.
2. Dünya savaşında bir Alman toplama kampında tek suçları Alman ırkından olmamak olan esirler
2. Dünya Savaşı sırasında bir Alman toplama kampında tutulan ve tek suçları farklı ırktan olan esirler..
 

Polonya’daki Alman Auschwits toplama kampında Cani doktor Mengele’nin kobay olarak kullandığı 4 Roman (çingene) çocuğu.
Polonya’daki Alman Auschwits toplama kampında Cani doktor Mengele’nin kobay olarak kullandığı 4 Roman (çingene) çocuğu.
Toplama kampından kurtarılmış bir çocuk haziran 1945 te doktor muayenesindeyken.
Alman Toplama Kampı’ndan kurtarılmış bir çocuk haziran 1945 yılında doktor muayenesinde..

Auschwits toplama kampında esir tutulan bir grup çocuk 6 yıl süren savaş sonrası 1945 yılında kampa gelen Sovyet askerleri tarafından kurtarılmadan önce Polonya 1945
Auschwits toplama kampında esir tutulan bir grup çocuk 6 yıl süren savaş sonrası 1945 yılında kampa gelen Sovyet askerleri tarafından kurtarılmadan önce Polonya 1945.
Varşova yahudi gettosunda silahlı Alman askerleri tarafından kuşatılmış elleri havada küçük bir çocuk ve yetişkinler.
Varşova’nın bir yahudi gettosunda yaşayan ve çevresini saran silahlı Alman askerlerine ellerini havaya kaldırarak teslim olan küçük bir çocuk ve yetişkinler.
Polonya yahudileri kendilerini Treblinka toplama kampına götürecek olan Alman yük trenleri önünde.
Polonya yahudileri kendilerini Treblinka toplama kampındaki gaz odaları ve fırınlara götürecek olan Alman yük trenleri önünde.

 

Auschwıts ölüm kampı giriş kapısı üstündeki almanca sloganda şöyle yazıyor 'Çalışmak özgür kılar
Auschwits Ölüm kampı giriş kapısı üzerindeki Almanca sloganda şöyle yazıyor: ‘Çalışmak özgürlük verir ‘

Ne diyelim ?

Adolf Hitler önderliğindeki Alman ırkçılığı ideolojisinin, Alman teknolojisinin ve endüstrisinin ve yerli işbirlikçilerin şaheseri Yahudi Soykırımı vahşeti; insanlık tarihinin bugüne kadar gördüğü en barbar, en gaddar, en korkunç, en sistematik ve en çok insanın öldürülebildiği bir toplu katliam ve Alman ırkının ve beyaz Aryan ırkı ırkçılarının dünya durdukça hatırlanacak olan bir yüz karası, bir utanç abidesidir.

Bu lanetli Yahudi soykırımından ilham alan ve onların günümüzdeki mirasçıları olan başta Alman ve İsveçli beyaz aryan ırkından ırkçıların tüm Avrupa’da ve ABD’de kendilerine hedef seçtikleri yeni kurbanları ise Yahudilerin kuzeni olan Araplar ile diğer müslümanlar olmuştur.

Başta resimdekiler olmak üzere tüm Holokost kurbanlarını anıyor ve toprakları bol olsun diyorum….

Tanrı insanlığa böyle bir acıyı bir daha yaşatmasın…

TANER YILDIZ

* Holokost, Yunanca: ὁλόκαυστος holókaustos: hólos, “bütün” ve kaustós, “yanmış”), Nazi Soykırımı, Yahudi Soykırımı ya da Ha-Shoa (İbranice: השואה “felaket”); demektir. 

Bir Cevap Yazın