Yeni Türk Ehliyeti İsveç’te değiştirilebilir mi ?

İsveç’te Türk ehliyeti ne kadar süre geçerlidir ?

Türkiye’de 1 Ocak 2016’dan itibaren “uluslararası standartta” çipli ve parmak izli yeni Türk ehliyetleri verilmeye başlandı. 2020 yılı bitimine kadar eski ehliyetlerin yenisiyle değiştirilmesi gerekiyor.

Türkiye, İsveç ehliyetini Türk ehliyetiyle değiştiriyor ama İsveç, Türk ehliyetini İsveç ehliyetiyle değiştirmiyor !

Yeni Türk sürücü belgesi nin (ehliyetname) Avrupa’da ve tabii ki İsveç’te geçerli olup olmayacağı ve İsveç sürücü belgesi (körkort) ile değiştirilip değiştirelemeyeceği konusunda ortada bir sürü dedikodu ve söylenti dolaştırılıyor.

* Peki yeni Türk ehliyeti İsveç ehliyetiyle değiştirilebiliyor mu ?

Hayır ! Değiştirilemiyor !

Türk ehliyeti ister çipli ve biyometrik fotoğraflı olsun isterse de som altından yapılmış olsun, bugün için kesinlikle İsveç ehliyetiyle değiştirilemez !

* Türk ehliyeti çipli olunca İsveç değiştirmeyi kabul ediyor mu ?

Hayır ! Yine kabul etmiyor !

Çünkü Türk ehliyeti’nin İsveç’te sürekli geçerli olabilmesi ya da İsveç ehliyetiyle değiştirilebilmesi için ya Türkiye’nin AB tam üyesi olması ya da İsveç Meclisi’nde Türk ehliyeti için bir özel yasa çıkarılması gerekiyor.

Türkiye’nin AB tam üyesi olması nasıl ham bir hayal ise İsveç Meclisi’nde Türk ehliyeti için özel yasa çıkarılması da tatlı bir rüyadır !

Çipli yeni Türk ehliyeti ön ve arka yüzü.

* Türk ehliyeti İsveç’te ne kadar süre geçerlidir ?

Sadece 1 yıl geçerlidir !

Türkiye’de geçerli olması şartıyla bir Türk ehliyeti aynı diğer yabancı ülke ehliyetleri gibi ister eski çipsizi ister yeni çiplisi olsun, önceden de olduğu gibi İsveç nüfus kütüğüne ilk ikamet kaydını (folkbokförd) yaptırdıktan itibaren sadece 1 yıl süreyle geçerlidir. (Çok özel ve istisnai durumlarda bu süre uzatılabilir)

Yani Türk ehliyeti İsveç’te sadece 1 yıl süresince kullanılabilir. 1 yıl dolduktan sonra Türk ehliyeti geçersizdir.

* İsveç’te yaşayan birisi gidip Türkiye’den ehliyet alsa, bu ehliyetini İsveç’te kullanabilir mi ?

Hayır kullanamaz !

Sadece Türkiye’den İsveç’e yeni gelenin yanında getirdiği Türk ehliyeti İsveç’te 1 yıl süreyle geçerlidir.

Bir yıldan fazla süredir İsveç’te yaşayan birisi  “- İsveç’te ehliyet almak hem pahalı hem de zor, Türkiye’de ise neredeyse hem bedava hem de çok kolay, en iyisi ben Türkiye’den bir ehliyet alıp en azından İsveç’te 1 yıl araba sürerim ” diye düşünürse hata yapar ve sadece Türkiye’de tatil yapmış olur !

Bu kişinin Türkiye’den alacağı Türk ehliyeti İsveç’te hiç bir işe yaramaz !

İsveç’te nüfusa kayıtlı olarak 1 yıldan fazla süre yaşayanlar Türkiye’den alacakları yeni Türk ehliyetini İsveç’te hiç bir şekilde kullanamazlar !

İsveç’te Türk ehliyeti kullanabilenler; sadece Türkiye’den ehliyetli olarak İsveç’e yeni gelenler ve kısa süreliğine İsveç’i ziyaret eden Türk turistlerdir.

* İsveç trafik yasaları ve kuralları Türk ehliyeti için de geçerli midir ?

Evet tam olarak geçerlidir.

İsveç’te Türk ehliyetiyle araç kullananlar İsveç trafik yasaları ve kurallarına tam olarak uymakla yükümlüdürler.

Herhangi bir trafik kuralını çiğnedikleri takdirde aynı diğerleri gibi para cezası alırlar.

İşledikleri trafik suçunun ağırlığına bağlı olarak polis tarafından ehliyetine el konulabilir veya İsveç Ulaşım Kurumu (Transportstyrelsen) tarafından ehliyetleri belli bir süreliğine geri çekilebilir ya da tamamen iptal edilebilir !

Ayrıca İsveç’te Türk ehliyetinin kullanılabilmesi için bu ehliyetin Türkiye’de geçerliliği bulunması şarttır.

Türkiye’nin kendi ehliyetiyle değiştirmeyi kabul ettiği İsveç ehliyeti.

* İsveç’te hangi ülkelerin ehliyeti İsveç ehliyetiyle değiştirilebilir ?

İsveç’te sadece AB/EES (Avrupa Birliği / Avrupa Ekonomik İşbirliği Bölgesi) üyesi olan şu ülkelerin ehliyetleri kullanılabilir ve istendiğinde İsveç ehliyetiyle sınavsız değiştirilebilir:

Almanya, Belçika, Bulgaristan, Kıbrıs, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Yunanistan, İrlanda, İzlanda, İtalya, Hırvatistan, Letonya, Liechtenstein, Litvanya, Luxemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovakya, Slovenya, İspanya, İngiltere, Çek, Macaristan ve Avusturya.

Ayrıca özel anlaşmalı olan İsviçre ve Japonya ehliyetleri de İsveç’te değiştirilebilir.

Bu sayılan ülkeler dışında ABD dahil başka hiçbir yabancı ülkenin ehliyeti İsveç’te değiştirilemez !

* Yeni çipli Türk ehliyeti İsveç’te geçerli olacak haberleri yalan mı ?

Evet bu haberler yalan, hem de kuyruklu bir yalandır !

Eski Türk ehliyeti ile yeni çipli ehliyet arasındaki en önemli fark yeni ehliyetler uluslararası normlara göre yapıldığı için önceden eski ehliyetlerin yanında bulundurulması gereken “Uluslararası Sürücü Belgesi” çevirisi olmadan da tek başına kullanılabilmesidir !

Yani aradaki tek fark yenisinin üstünde çip ve hologram taşıdığı için daha güvenlikli olması dışında İngilizce ibareli olma kolaylılığına sahip olmasıdır !

Bu çipsiz eski Türk ehliyetinin (sürücü belgesi) 2020 yılına kadar yenisiyle değiştirilmesi gerekiyor.

* Niçin Yeni Türk Ehliyetine yönelik yalan haberler yazılıyor ?

İsveç toplumunu pek tanımayan, çoğu uygulamalarını dil sıkıntısından dolayı çok da iyi kavrayamayan ve söylentilere kolayca inanan saf vatandaşlarımızı kandırıyorlar.

İsveç’le ilgili olarak masa başında çoğu çarpıtılmış haber yazan bazı ne idüğü belirsiz ve niteliksiz sanal haber siteleri, iki de bir temcit pilavı gibi ısıtıp ısıtıp “Yeni Türk ehliyeti İsveç’te ne zaman geçerli olacak” ya da “Yeni parmak izli Türk pasaportuna vize yok” gibi yalanları ortaya atarak, bu düzmece haberleriyle sitelerinin tıklanma sayısını artırıyorlar ve böylece bu söylentileri gerçek sanan saf insanlarımızın sırtından oturdukları yerden reklam parası kazanıyorlar.

Ne diyelim ?

Bir kez daha üstüne basarak söyleyelim !

Yeni çipli ve biyometrik fotoğraflı Türk ehliyetinin İsveç ehliyetiyle değiştirilmesi ya da 1 yıldan fazla kullanılması kesinlikle mümkün değildir ve bu söylenti kocaman bir yalandır !

Konuştuğum İsveç Ulaşım Kurumu (Transportstyrelsen) çalışanları da bu sözde sanal gazetenin Türk ehliyeti uyduruk haberlerinden bıkmışlar.

“-Bizi telefonla arayanlara gazete haberinin yalan olduğunu, internet sayfamızda bu konuda ayrıntılı bilgilerin yer aldığını söylememize rağmen bazıları hala bize değil bu yalana inanıyorlar !” diye serzenişte bulunuyorlar.

Birilerinin bir yerlerde : “flaş flaş flaş, Türk ehliyeti ne zaman değiştirilebilecek,  ne yapmanız gerekiyor? ” diye yalan haberlerini görür de okursanız hiç ciddiye almayın ve sakın aldanıp ta inanmayın dostlar !

Bu türden hokkabazlara hiç kulak asmayın !

Benim araştırıp yazdığım bu doğru ve gerçek bilgilere inanın !

Bana da inanmazsanız lütfen kendiniz araştırın !

Siz de İsveç ehliyeti (körkort) alın.

İsveç’te ehliyet almak hiç de zor değildir ve Türkiye’de alınan ehliyetten çok daha güvenli ve kalitelidir. Çünkü gerçekten arabayı sürmeyi iyice öğrenmeden ve istenirse Türkçe de girilecek yazılı sınavı hakkıyla geçmeden İsveç’te torpille ya da rüşvetle ehliyet almak imkansızdır !

Sağlıcakla kalın !

TANER YILDIZ

Her hakkı saklıdır

Yeni Türk Ehliyeti İsveç’te değiştirilebilir mi ?” üzerine 3 yorum

 1. SERCAN ÜREN

  Taner bey, yazı çok açıklayıcı olmuş. Elinize sağlık.
  Peki Türk ehliyetini İsveç ehliyetine dönüştürmek için yapılması gerekenler nelerdir? Bununla ilgili bir yazınız mevcut mu?

  1. Merhaba

   Yazımda da belirttiğim gibi Türk ehliyetini İsveç ehliyetine dönüştürmek mümkün değil.

   Türk ehliyetiniz İsveç e geldiğinizden itibaren bir yıldan sonra geçersiz olur ve isceç’te hiç bir değeri olmaz.

   İsveç ehliyetini ancak sıfırdan yazılı teori sınavı ve sürüş sınavını başarıyla tamamlayarak alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın