Oylarınızı Stockholm’dan Ankara’ya yolladık !

10.052 İsveç oyu Ankara yolunda

OYLARINIZI TÜRKİYE’YE UĞURLADIK !

Pazar gecesinden beri Büyükelçilikte 4 ayrı kilitli “güvenlikli oda” da ağzı mühürlü oy torbalarında sakladığımız kullanılmış oylar ile kullanılmayarak artan 37 külte boş oy pusulası ve 7 karton boş zarfı bu sabah beş kişilik Seçim Komisyonu üyeleri olarak hep birlikte ayrı ayrı 7 diplomatik torbaya tek tek koyduk, ağzını tekrar sımsıkı plastik kelepçeyle bağlayıp kırmızı mumla mühürledik…

Oyları Stockholm’dan Ankara’ya götürmek için THY uçağıyla özel olarak Arlanda’ya gelen ve içinde CHP milletvekili Onursal Adıgüzel’in de bulunduğu Akp, Mhp ve Hdp milletvekillerinden oluşan “Oy Torbaları Nakil Kurulu”na; Büyükelçi Kaya Türkmen başkanlığında, memur üye müsteşar Alperen Uyar, partili Üyeler Taner Yıldız (Chp), Özgen Eken (Akp) ve Yalçın Selek (Mhp) ten oluşan ”Stockholm Seçim Komisyonu” eliyle bugün öğleden sonra pistte ıslak imzalı bir tutanakla bizzat teslim ettik.

Teslimat işlemlerinde Hdp İsveç temsilcisi Hasan Bozlak ta müşahit olarak hazır bulundu.

İsveç’ten giden oylar 16 Nisan’da Türkiye’deki oylar ile birlikte Ankara ATO binasında açılıp sayılacak…

Tertemiz oylarınızı tertemizce Ankara’ya yolladık !

Hayır’lı olsun !

Emeği geçen herkese ve seçmenlere tekrar teşekkür ediyorum..

İsveç’te YSK kurallarına uyarak tertemiz ve şaibesiz üst üste 2 günlük bir seçimi hoşgörü ve sükunet ortamında elbirliğiyle yaptık.

Hiç bir kayda değer olumsuz bir “vukuat” yaşamadık !

Oylarınız Ankara’da sayıldı.

İsveç’ten gönderdiğimiz oylarınızın hepsi de “mühürlüydü”

TERTEMİZ HAYIR OYLARINIZI TERTEMİZCE YOLLAMIŞTIK !

İsveç Türk Toplumu “tek adamlığa” hayır demişti !

Stockholm Kista’da yapılan Anayasa Halkoylamasında kullanılan ve hepsi de hilesiz hurdasız tertemiz ve “mühürlü olan” oylarınızı ilk anından son anına kadar anahtarı kendi cebimizde 4 ayrı kilitli odada güvenlice saklamıştık.

Sonra kendi ellerimizle titizlikle torbalamış ve yine kendi ellerimizle Türkiye’den gelen her partiden milletvekillerine özel izinle girdiğimiz soğuk ve rüzgarlı Arlanda pistinde imzalı tutanak karşılığında bizzat elden teslim etmiş, pistte birlikte paketlemiş ve uçağa yüklenişine işte böyle yakından bakmıştık !

Ankara’da sayılan ve hepsi de mühürlü olan “İsveç Oyları” yüzde 53 “Hayır” çıkmıştı.

Türkiye de mühürsüz olan 2 milyon oyun da yasaya aykırı olarak geçerli sayılmasıyla halkoylamasına şaibe düşmüş ve seçim sonucu kılpayı yüzde 51 “Evet” olarak ilan edilmişti.

Ne diyelim ?

Halkoylamasını böylesine tertemizce yapmamızı sağlayan ve ”Stockholm Seçim Komisyonu”muzun başkanlığını layıkıyla yapan değerli büyükelçimiz Kaya Turkmen‘e de yeri gelmişken bir kez daha teşekkür edelim ve selam gönderelim.

TANER YILDIZ

Bir Cevap Yazın