Doruk, İsveç’i hemen terk edeceksin !

İsveç Göçmen Dairesi yine yaptı yapacağını.

Bir kez daha derdinin üzüm yemek değil bağcıyı dövmek olduğunu ispat etti !

Birkaç hafta öncesinde İsveç’te 7 yıldır çalışarak yaşayan başarılı genç bilgisayar geliştirmecimiz Kerem Yüksel ‘e yaptığını, İsveç’te 8 yıldır çalışarak yaşayan bir başka başarılı bilgisayar programcımız Doruk Demircioğlu‘na da yaparak, İsveç’ten sınırdışı edilmesi kararı verdi ve bunu gönüllü olarak yapması için de 4 hafta mühlet tanıdı.

 Otomatiğe bağlanmış hissi uyandıran Göçmen Dairesi bu acımasız sınırdışı kararına aynı Kerem’de olduğu gibi işvereninin yaptığı çok önemsiz ve sonradan fark edilip düzeltilmiş bir sigorta primi ödemesi hatasını bahane etti.

Doruk Demircioğlu 31 yaşında genç ve gelecek vaaden bir bilgisayar programcısı.

8 yıldır İsveç’te çalışıyor ve yaşıyor. İsveç’in ünlü teknik üniversitesi Chalmers’de Nanoteknolojisi konusunda master yapmış ve şimdi de Stockholm’da bir şirkette tek ux dizayncısı olarak çalışıyor.

Doruk, İsveç’e dört dörtlük uyum sağlamış. İçinde yaşadığı toplumdan aldığından daha çok daha fazlasını geri vermiş.

Doruk, düzenli olarak çalışmış, hiç bir suça ya da olaya karışmamış, tek kuruş sosyal yardım ya da destek almamış, topluma hiç yük olmamış, tam tersine katkı sağlamış, çatır çatır tüm vergilerini ve tıkır tıkır tüm ücretlerini ödemiş.

Doruk’un işvereni Keyflow”un müdürü Greger Hagelin:

“- Bu kesinlikle kabul edilemez bir haksızlıktır. Biz Göçmen Dairesi’nin bu konuda bize verdiği ama sonradan bize haber verilmeden değiştirildiğini söylediği talimata göre sigorta primini ödedik, bu konuda bizimde bir suçumuz yok” diyor.

Göçmen Dairesi basın sözcüsü Alexandra Elias ise:

“- Yasanın bu konudaki hükmünün çok sert ve kesin olduğunu, küçücük bir hata bile olsa yasanın sonradan bunun düzeltilmesine yasanın izin vermediğini, bu konuda ortada kesinleşmiş mahkeme kararlarının olduğunu ve buna uymak zorundaolduklarını ayrıca bu konuda hükümete bilgi verdiklerini” söylüyor.

İşvereninin İsveç bürokrasisinin karmaşık kural yumağından dolayı istemeden yaptığı ve sonradan düzelttiği bir küçük hatasının cezası, bu konuda hiç bir suçu günahı ve bundan haberi bile olmayan Doruk‘a kesiliyor.

Öte yandan savaş suçlusuna, casuslara, kiralık katillere, uyuşturucu mafyası liderlerine ve dünyanın dört yanından her çeşitten hırsız ve hayduta kolayca oturum izni, hatta İsveç vatandaşlığı veriliyor.

Böyle adaletsizlik ve merhametsizlik, böyle saçmalık ve haksızlık, böyle acımasızlık ve gaddarlık olur mu ?

İnsanlar yıllarca köle gibi yurtdışına çıkmaları yasaklanarak çalıştırılıp, vergileri takır takır alınıp sonra da sudan bir bahaneyle sınırdışı edilir mi ?

Yürürlükteki ve daha önceki sağ ittifak hükümetinin çıkarttığı yabancı işgücü yasasının pratik uygulamasını Kırmızı Yeşil hükümet, iktidara geldikten sonra aşırı derecede sertleştirmiştir.

Hükümet, Göçmen Dsiresi’ne verdiği direktifle daha önceleri görmezden gelinen ve sonradan düzeltilmesine izin verilen bu türden ufak tefek hatalara artık göz yumulamayacağını ve hiç kimsenin gözünün yaşına bakılmadan bu kuralın uygulanacağına karar verdi.

Oldum olası yurtdışından işgücü getirilmesine hep soğuk bakan işçi sendikaları partisi Sosyal Demokratlar ve hükümeti bir an önce Kasım ayında Meclis Komisyonu kararıyla gündemine aldığı bu konudaki kuralları iyileştirme ve esnekleştirme hazırlıklarını bitirerek hemen ve geriye dönük olarak yürürlüğe koymakla yükümlüdür.

Doruk ile aynı kaderi paylaşan ve aynı haksızlığa maruz kalan Kerem Yüksel

Ne diyelim ?
Top iktidardaki Kırmızı Yeşil Sosyal demokrat hükümettedir.

Bu haksız uygulama İsveç’in ve benim de üyesi olduğum Sosyaldemokrat Parti’nin bir utancıdır.

İsveç devleti ve Sosyal demokrat parti daha fazla insan mağdur olmadan bu ayıbından, bu utancından arındırılmalıdır.

Genç, başarılı ve gelecek vaadeden bilgisayarcılarımız Doruk Demircioğlu ve Kerem Yüksel hem İsveç’in hem de İsveç Türk Toplumu’nun değerli bir kazanımı ve zenginlik kaynağıdır.  Bu değerli cevherlerimiz yok yere heba edilmemelidir.

Bu başarılı ve parlak gelecekli iki gencimizin geleceği İsveç Türk Toplumu’nun da geleceğidir !

Kerem Yüksel ve Doruk Demircioğlu’na sahip çıkmak, onlara her anlamda destek olmak, İsveç Türk Toplumu’nun kaçınamayacağı bir görevi hatta boynunun borcudur !

TANER YILDIZ

Doruk hakkında İsveç gazetesi Expressen’de yayınlanan yazıyı bu linkten okuyabilirsiniz:

http://www.expressen.se/nyheter/programmeraren-doruk-utvisas-efter-arbetsgivarens-miss/

Doruk, İsveç’i hemen terk edeceksin !” üzerine 2 yorum

 1. Leyla

  Taner bey merhabalar, yazilarinizi merakla okuyorum, bahsettiginiz yasa hangisidir acaba, biz de kontrol edelim isvereninin dogru yatirip yatirmadigini ve basimiza gelmeden halledelim, kolayliklar.

  1. Merhaba Leyla hanım
   İsveç’te işe dayalı oturum izni İsveç yabancılar yasasında (Utlänningslagen) belirtilen şartlara göre veriliyor.

   Bu oturum izni kabul edilirken ya da reddedilirken o iş kolunda geçerli olan yürürlükteki toplu sözleşme (kollektivavtal) kurallarına eksiksiz olarak uyulup uyulmadığına bakılıyor (maaş ve kesilen vergi tutarı, çalışma saatleri, sosyal sigorta primi ödemeleri (Fora ya da Collektium) tatil ödencesi (semesterersättning), ek tatil ödencesi (semester tillägg) gibi konular ayrıntılı olarak inceleniyor ve eğer bir sözleşme kuralı uygulanmamış ya da eksik uygulanmışsa, başvuru reddediliyor..

Bir Cevap Yazın