Türkiye’ye yurtdışından otomobil nasıl götürülür ?

Gurbetçilerimiz için yurtdışından Türkiye’ye turistik kolaylıklar kapsamında geçici olarak “ otomobil götürmek” ve “otomobilii Türkiye’de bırakmak” başlıkları altında 10 ar soruda ele aldım ve neler yapılacağının cevaplarını, kolay anlaşılır bir türkçede duru bir üslupla yazıp, sizlerle paylaştım !

İşte bu konuda hazırladığım 20 belli başlı soru ve cevapları:

 Türkiye’ye bir otomobil nasıl götürülebilir ?

 1. Kimler yurtdışından Türkiye’ye geçici olarak otomobil götürebilir ?

Son bir yıl içinde en az 6 ay (185 gün) yurtdışında herhangi bir ülkede yerleşik olarak kalmış olan bir Türk vatandaşları ve Türkiye’de “ikamet izni olan yabancılar” otomobilini geçici olarak Türkiye’ye götürebilir.

Burada vatandaşlığın bir etkisi yoktur. Esas belirleyici olan yurtdışımda en az 6 ay süresince yaşamış olmaktır.

Emeklilere ayrıcalık yapılır:

Yurtdışında emekli olan bir Türk vatandaşının, emeklilik tarihinden sonra Türkiye’ye ilk defa götüreceği taşıtı için 185 gün yurtdışında bulunma şartı aranmaz.

Yurtdışında kalış süren nasıl hesaplanır:

Türkiye’ye otomobilinle giriş tarihinden 1 yıl geriye doğru gidilerek en az 6 aydır yurtdışında kalıp kalmadığın hesaplanır. Bu süre kesintili de olabilir. Son 1 yıl içinde Türkiye’de parça parça da olsa geçirdiğin süreler düşülerek yurtdışında kaldığın toplam süreye bakılır.

Yurtiçinde kalış süren Türk pasaportunla yaptığın yurda giriş çıkış işlemlerine ilişkin bilgilerin türkiye.gov.tr adresinden sorgulanır. Ayrıca pasaportundaki giriş-çıkış damgalarına bakılır.

2. Yurtdışından götürdüğün otomobil Türkiye’de ne kadar süre kalabilir ?

Bir seferde en uzun 2 yıl (730 gün) Türkiye’de kalabilir. Bu süre emekliler ve yabancılar için de aynıdır.

3. Hangi ülkelerden Türkiye’ye otomobil götürebilirim ?

Götürülen otomobilin ikamet edilen ülkeye kayıtlı olması şartıyla her ülkeden otomobil götürülebilir. Herhangi bir ülke kısıtlaması ya da sınırlaması yoktur.

Bunun dışında ayrıca bir AB ülkesinde oturan birisi bir başka AB ülkesinden satın aldığı otomobili de götürebilir. Örneğin İsveç’te yaşıyorsan Almanya’dan daha ucuza sstın alacağın bir Mercedes, BMW ya da Aıdi yi Türkiye’ye götürebilirsin.

4. Türkiye’ye götürdüğüm otomobil kaç yaşında olmalıdır ?

Sıfır kilometre de yepyeni de ya da çok eski de olabilir. Trafiğe çıkmasında sakınca olmayan her yaştan bir otomobili götürebilirsin. Otomobilin yaşı ve modeli konusunda herhangi bir sınırlama yoktur.

5. Kiralık bir otomobili Türkiye’ye götürebilir miyim ?

Evet götürebilirsiniz. Ancak bunun için senin “adına özel” yazılmış bir “araç kiralama sözleşmesi” olması şarttır. Bu durumda kiraladığın aracınla sadece kiralama süren kadar Türkiye’de kalabilirsin.

6. Başka birisinin adına kayıtlı bir otomobili Türkiye’ye kendim kullanmak için götürebilir miyim?

Evet götürebilirsin. Ancak bunun için otomobil sahibinden bir “vekaletname” almış olmalısın.

Ayrıca söz konusu otomobil sahibinin de son bir yıl içinde en az 6 ay (185 gün) yurtdışında yerleşik olarak yaşamış olması ve sana aşağıdaki vekaletnamelerden birisini vermiş olması şarttır:

 • Elçilik, konsolosluk veya noter onaylı bir vekâletname.

 • Otomobili getiren ile sahibinin gümrük girişinde birlikte hazır bulunarak kendi aralarında düzenleyip, gümrük idaresine onaylattıkları bir vekaletname.

 • Otomobili getiren ile sahibinin kendi arasında düzenleyerek ilgili ülkenin gümrük, belediye, emniyet ve mahkeme gibi resmi makamlarına onaylattığı bir belge.

 • Uluslararası Tur İttifakı (AİT) ve Uluslararası Otomobil Federasyonu (FIA) üyesi ülkelerin otomobil kuruluşlarınca düzenlenen bir belge.

 • Otomobil firmaları ve diğer kuruluşlara ait taşıtlar için firma sahibi veya yönetim kurulunun imzasını ve onayını taşıyan bir vekâletname.

Kiralanarak (rent a car) getirilen otomobil için kira sözleşmesi.

7. Türkiye gümrüğüne girişte hangi belgeleri göstermem gerekiyor?

Pasaport

• Ehliyetname

 • Otomobil sahiplik belgeniz (registreringsbevis del 1 mavi kısım). Araç sizin değilse vekaletname ya da kiralama sözleşmesi. 

 • Türkiye’de de geçerliliği olan otomobile ait sigorta poliçesi (Green- Gröna kort)

 • Emekliler için Türkçe tercümesi elçilikte onaylanmış emeklilik belgesi.

Gümrüğe girişte otomobilin gümrük bilgisayarına kayıt edilir, ayrıca senin pasaportuna da otomobilini yurtdışına çıkarılman gereken son günün tarihi yazılır ve bir açıklama notu düşülür.

8. Türkiye’deki gümrük işlemi için ayrıca bir para ödemem gerekiyor mu ?

Hayır, hiçbir yere herhangi bir para ödemen gerekmiyor !

Türkiye’ye girişte yapılan gümrük işlemi için bir ücret alınmıyor.

9. İnternetten gümrük işlemi önbeyanını nasıl yapacağım ?

Yola çıkmadan önce kendinin ve otomobilinin bilgilerini internetle Ticaret Bakanlığı’nın “e-devlet kapısı” üzerinden “Taşıt Önbeyan” uygulamasını gümrük idaresine bildirme imkanın vardır.

Bu taşıt önbeyanı uygulamasını kullandığın takdirde, Türkiye’ye gümrük kapısından girişinde işleminin daha hızlı ve akıcı olacak ve bekleme süren çok kısalacaktır.

10. Türkiye’ye otomobilimin arkasına bir karavanı da takıp götürebilir miyim ?

Evet, otomobilinizle birlikte motorsuz bir karavan ya da römork da götürebilirsin.

Türkiye’de otomobil nasıl bırakılabilir ?

1. Sarı Mercedes’imi Türkiye’de bırakıp kendim uçakla geri dönebilir miyim?

Evet dönebilirsin.

Bunun için en yakın gümrük idaresine başvurarak Türkiye’de bıraktığın otomobilini hiç kimsenin kullanmayacağına dair bir “taahhütname” vermen ve “yurtdışına taşıtsız olarak çıkış yapma izni” alman gerekmektedir.

Ya da otomobilini bir gümrüğe belge karşılığı teslim ederek yurtdışına taşıtsız çıkış yapabilirsin.

2. Türkiye’den otomobilimle çıkış yaparken ya da gümrüğe bırakırken neleri yaptırmam gerekir.

Otomobilini yurtdışına çıkarırken bilgisayarda ki taşıtına ait “giriş kaydı“nın kapatılması ve pasaportundaki “taşıt vardır” kaşesinin iptal edilmesi ugerekmektedir.

Otomobilini gümrüğe bırakırken Türkiye’de başkası tarafından kullanılmayacağına dair ıslak imzalı 2 adet taahhütnamenin düzenlenmesi ve her çıkışta gümrük idaresine sunulması ve bu talebin gümrük idaresince uygun bulunması gerekiyor.

3. Türkiye’ye götürdüğüm otomobili benden başka kimler kullanabilir ?

Senin de Türkiye de olman şartıyla aynı senin gibi yurtdışında ikamet eden çekirdek ailenden; eşin, çocukların, anne ve baban kullanabilir. Bunlar otomobilin içinde sen olmadan da sürebilir. Ancak sen Türkiye de olmadığın zaman süremezler.

Götürdüğün otomobili Türkiye’de yaşayan bir aile bireyin (eşin, kardeşin, baban, annen) bir akraban (amcan, dayın, kuzenin) ya da bir başkası (arkadaşın) kesinlikle kullanamaz. (Sadece otomobilin içinde senin de bulunman şartıyla bir başkası sürebilir !)

Otomobilini başka kimselerin de kullandığı tespit edildiği takdirde, taşıtın trafikten bağlanır ve yurtdışına çıkarılır, ayrıca hakkında cezai işlem yapılır.

Otomobilini senden başkası sürerken bir trafik kazasına karışması halinde otomobil sigortan geçerli olmayabilir ya da karşı tarafa tazminat ödemek zorunda kalabilirsin.

Türkiye’de bırakılmış ama Türkiye’de yaşayan birisi tarafından kullanıldığı için polisin Amasya’da el koyduğu bu araç sahibine ve sürücüsüne ceza kesildi ve taşıt yurtdışı edildi.

Türkiye’de bıraktığın otomobili senden başka hiç kimse kullanamaz !

4. Götürdüğüm otomobili Türkiye’de bir akrabama ya da başkasına satabilir ya da devredebilir miyim?

Hayır bunu asla yapamazsın !

Türkiye’ye getirdiğiniz arabanızı hiç bir şekilde Türkiye’deki akrabalarınıza ya da başkalarına satamaz, bağışlayamaz ve devredemezsin!

5. İki yıl dolmadan çıkış yaptıktan sonra tekrar gittiğim de kalan süremi kullanabilir miyim ?

Evet bu 2 yıllık süre kapsamında Türkiye’ye tekrar gittiğiniz takdirde eksik kalan sürenizi kullanabilirsin. Kalan düren giriş çıkış yaptığın sürelere bakılarak hesaplanır.

Ancak otomobille her girişte yurtdışında en az 6 ay (185 gün) kalmış olma şartı aranır.

6. Otomobilimi 2 yıl geçtikten sonra Türkiye’den çıkartmayıp süremi aşarsam ceza alır mıyım?

Evet, para cezası alırsın !

Eğer süreyi 1 ay aşarsan 260 TL, 2 ay aşarsan 520 TL ve 3 ay aşarsan 780 TL para cezası ödersin.
3 aydan fazla aşarsan 4458 sayılı Gümrük Kanunun 238.maddesi uyarınca aracın gümrük vergileri tutarının dörtte biri (% 25) oranında yüklü para cezası ödersin.

7. Aynı ya da başka bir arabamı 2 yıllık sürem dolduktan sonra tekrar Türkiye’ye ne zaman götürebilirim ?

Götürdüğün otomobili Türkiye’den çıkış yaptıktan ve yurtdışında yerleşik olarak en az 6 ay süreyle (185 gün) kaldıktan sonra aynı otomobilini ya da başka bir otomobili Türkiye’ye götürebilirsin.

Burada belirleyici olan şey otomobilin değil, bu otomobili götürecek olan kişinin son bir yıl içerisinde en az 6 ay (185 gün) yurtdışında kalmış olmasıdır.

Son bir yılın 6 ayında yurtdışında yerleşik olarak kalmadan tekrar Türkiye’ye bir otomobil götüremezsin.

8. İki yıllık sürem bittiğinde otomobilimle Türkiye sınırından Bulgaristan’a günübirlik şip şak giriş çıkış yapsam olur mu?

Hayır kesinlikle olmaz !

Türkiye’ye tekrar araba götürebilmeniz için yurtdışında tekrardan en az 6 ay (185 gün) yerleşik olarak yaşamış olmak zorundasın !

9. Otomobilimi Türkiye’de nereye ve nasıl bırakabilirim ?

Otomobilinizi “geçici bırakma dilekçesinde” belirteceğiniz bir süre kapsamında bir Gümrük ambarına bırakabilirsiniz. Gümrük idaresine bırakılan taşıtınızın Türkiye’de kalış süresi orada olduğu sürece işlemez. (2 yıllık süre hesaplamasından ayrı tutulur, sayılmaz)

Otomobilini evinin ya da başka birisinin garajında da bırakabilirsin. Bu durumda sen yurtdışında olmana rağmen otomobilin Türkiye’de kalma süresi işler.(2 yıllık süre hesaplamasından ayrı tutulmaz, sayılır)

Gümrüğe bırakılan ve zamanında geri alınmadığı için süresi geçmiş olan taşıtlar devlet adına satılarak elden çıkarılır !

10. Götürdüğüm arabayı Türkiye’de bir gümrüğe terkedebilir miyim ?

Evet, Türkiye’de en yakın gümrük idaresine başvurarak arabanızı istediğiniz zaman bir gümrüğe terk edebilirsiniz.

Bunun için bir “terk dilekçesi” vermeniz yeterlidir ve ayrıca herhangi bir ücret ödemeniz gerekmez.  Ancak arabanızın üzerinde yasal olarak takip edilen bir vergi ya da trafik cezası borcunuz varsa bunu ödemeniz gerekmektedir !

Ne diyelim ?

Özellikle uzun yaz tatillerinde yasal kurallara uyulduğu ve ilgili yasayı arkadan dolanmak için ‘şark kurnazlığı’ yapılmadığı ve bu hak kötüye kullanılmadığı sürece çoğu gurbetçimiz için önemli olan bu haktan yararlanmak hem çok kolay hem de tamamen ücretsizdir !

Türkiye’ye kazasız belasız yolculuk etmeniz dileğiyle…

TANER YILDIZ

Bu yazı 4 Temmuz 2020 de güncellenmiştir.

Her hakkı saklıdır.

Türkiye’ye yurtdışından otomobil nasıl götürülür ?” üzerine 18 yorum

 1. Geri bildirim: Türkiye ye otomobil getirmede 185 gün şartı aranmayacak ! – Taner Yıldız

 2. Osman Geldik

  Merhaba en az 180 gün yurtdışında yerleşik TC vatandaşı kişi, Türkiye’ye aracıyla kesin dönüş yaparsa, bu durumda yurdışında yerleşik olma vasfını kaybedecek olmasına rağmen aracıyla 2 sene boyunca Türkiye’de kalabilir mi? Teşekkürler.

  1. Bildiğim kadarıyla bu konuda kesin dönüşün bir etkisi olacağını sanmıyorum.

   Burada aranan temel şart arabayı getiren kişinin son bir yıl içinde yurtdışında en az 6 ay yaşamış olması ve arabanım üzerine kayıtlı ya da başkasına ait ise vekalet alınmış olması şartıdır.

   Bu durumda kesin dönüş yapmış bu kişi 2 yıl süreyle arabasını Türkiye’de kullanabilir ancak bu süre sonrasında arabasını Türkiye’den çıkartmak zorundadır.

   Ya da bir başka seçenek te bu kişinin bu arabasını 2 yıllık süre dolduktan sonra eğer isterse tüm vergilerini ödeyerek Türkiye’ye ithal edebilmesidir.

 3. Terman

  Merhaba
  Türkiye ye kesin dönüs yapiyorum..
  Yanimda kirmizi plakali moped götürebilirmiyim?
  Saygilar..

 4. Bilal Gül

  Taner bey öncelikle çok teşekkür ederiz verdiğiniz bilgiler için sorum şu Kanada’dan getireceğim araç için iki yıl dolduktan sonra başka bir Avrupa ülkesinde altı ay süreyle kalmam tekrar arabayı türkiye’ye getirmem için yeterli olur mu. Yani iki yıl türkiye’de kaldıktan sonra tekrar arabayı Kanada yamı götürmem gerekiyor

  1. Bildiğim kadarıyla bir sorun olmaz Bilal Gül bey.

   Çünkü burada aranan şart sizin ve arabanın 2 yıl sonunda Türkiye’den çıkış yapmanız ve tekrar araba getirmek için en az 6 ay yurtdışında kalmanızdır.

   Bu konuda herhangi bir ülke kısıtlaması yok.

   Arabanın sigortasının olması ve mülkiyetinin size ait olması (başkasının ise vekaletname gerekir) yeterlidir.

   Yine de Türk konsolosluğuna ya da gümrük idaresine bir sorun isterseniz.

   İyi günler

  2. Uğur

   2020 Mart ayında KKTC den çıkış yaptım. 2020 Mart ayından 2019 Mart ayına 200 küsür günüm Kıbrısta geçti. Fakat 17 Temmuz 2020 de aracımı vekalet ile getirttim. Gümrükte Temmuz ayı baz alınarak 179 günüm olduğunu ve aracımı çıkartamayacaklarını söylediler. Bu pandemi sürecinde herhangi bir düzenleme yok mudur ? Ne yapılabilir yardımcı olur musunuz ?

  3. Merhaba

   Çok yazık olmuş bu durumda sadece birkaç günle kaçırıyorsunuz.

   Pandemiye bağlı güncel bir erteleme ya da uzatma gibi bir şey be duydum ne de okudum .

   Doğrudan Ticaret bakanlığına dorun bunu.

 5. terman

  merhabalar
  benimde bir sorum olacak
  aracımi Türkiye’de 2 yil beklettikten sonra çıkış yapıp bir başkasının üzerine yapip hemen türkiyeye tekrar götürebilme hakkim varımdır?
  teşekkürler

  1. Hayır sizin böyle bir hakkınız yok Terman bey !

   Ancak sizin arabanızı üzerine yaptırdığınız kişi sizin eski arabanızı Türkiye’ye götürebilir.

   Siizin tekrar araba götürebilmeniz için öncelikle son bir yıl içinde 6 ay yurtdışında kalmanız gerekiyor.

   6 ay yurtdışı şartı götürülen araba için değil, götüren kişi için geçerlidir…

 6. Dursun paksoy

  Türk vatandaşı olmak zorunlumu,gümrükten ID ile giriş yapabilirmiyim

  1. Türk vatandaşı olmak zorunlu değil. Mavi kartlıların ve yabancı turistlerinde bu hakkı var. Ancak Türkiye’ye giriş yapmak için pasaport şart. Ayrıca arabanın pasaporta işlenmesi için de pasaportun olması gerekiyor ! ID olmaz !

  2. Aylin

   Merhaba ben çifte vatandaştım. Izin ile vatandaşlıktan çıkarak mavi kart aldım turkiyede öğrenciyim. Bulgaristan vatandaşıyım. Macı kartım ile bulgaristandan araç getirebilir miyim

 7. Ertan Türkarslan

  Taner bey ben 29.11.2014 tarihinde TÜRKİYE ye dönüş yaptım MALULEN emekli olarak ve tek hollanda vatandaşıyım mavi kartım var daha önce araba ile geldim zamanı dolunca gümrüğe bıraktım tekrar araba getirme şansım var mı emeklilere muaf yazından yola çıktım

 8. Akknoglu

  Sayın yetkili eşiyle birlikte türkiyeyey dönen kişi iki sene sonra tekrar eşinin kimliği adına eşi araba bulundura bilirmi yani benim iki senem doldu eşim adına ikinci bir iki sene olabilir mi saygılar

 9. ali gül özkan

  merhaba ben ingiltere pasaportu kullanıyorum bu pasaportla giriş çıkış yapıyorum ama genellikle türkiyede yaşıyorum hersene iki üç hafta ingilterede kalıyorum yani bir nevi giriş çıkış yapıyorum buna rağmen ordan araba getire bilirmiyim lütfen cevap verin teşekkürler

  1. Ali bey eğer İngiltere’de emekli olmuş iseniz Türkiye’ye arabanızı götürebilirsiniz.

   Aksi takdirde Türkiye’ye araba götürebilmeniz için son 1 yılda en az 6 ay (185 gün) İngiltere’de ya da başka yabancı bir ülkede yaşamış olma şartını yerine getirmiş olmak zorundasınız…

Bir Cevap Yazın