İsveç’in bu paraları niçin ARANIYOR ?

Gizli saklı parası ya da evinde kumbarası olanlar mutlaka okusun!

En son tarih 30 Haziran 2017  Cuma günü !

Bu paralar İsveç’in her yerinde duvar ilanlarıyla aranıyor !

Şimdi evdeki eski cüzdanları, kumbaraları, çantaları, kutuları, torbaları, dolapları, yastık döşek ve halı altlarını, elbise ceplerini, uzun boylu çizmeleri, tüm çekmeceleri ve zor akla gelen köşeleri didik didik arayıp, öncelikle eski 500’lük ve 100’lüklerizi sonra da bozuk para 1 kr, 2 kr ve 5 kr’larınızı bulma ve polis yerine İsveç Merkez Bankası (Riksbanken’e) ihbar ya da teslim etme zamanıdır !

Çünkü bunun için sadece 10 gününüz kaldı!

30 Haziran Cuma gününden itibaren eski 500’lük ve 100’lük kağıt paralar ile 1,2 ve kocaman 5 kr bozuk paralar geçerliliğini  yitirecek ve artık bankalarda bile geçmeyecektir !

Bildiğiniz gibi İsveç Merkez Bankası (Riksbanken) önceki ve geçen yıl iki etapta kağıt ve bozuk paralarının hepsini birden toptan yenileriyle değiştirmişti.

Bu paralar zaten geçen yıl 30 Haziran’dan beri piyasada ve alışverişte geçmiyordu ama hala dolaşımda olduğu için bankalarca kabul ediliyordu.

Bu yılın 30 Haziran’dan sonra ise artık tedavülden tamamen kalkacağı ve geçersiz sayılacağı için bankalarda bu paraları artık kabul etmeyecek…!

İsveç Merkez Bankası (Riksbanken) günlerdir yenisiyle değiştirmek için piyasada ya da sağda solda kaybolduğu sanılan milyonlarca kronluk banknotunu e bozuk parasını her tarafta verdiği “ARANIYOR !” ilanlarıyla yana döne bulmaya çabalıyor.

Aranan kaçak banknot birimleri şunlar: 

500’lük banknotlar

100’lük banknotlar

1, 2 ve 5 kr bozuk paralar.

Peki eski paramı ne yapacağım o zaman ?

Babamın, dedemin ya da eşimin sakladığı bir külte 500’lük parayı 30 Haziran 2017 den sonra bir yerlerde bulursam ne yapacağım o zaman diye hemen endişelenmeyin !

Çünkü piyasada ve bankalarda geçerliliğini yitiren bu banknotları,  sadece bu paranın asıl sahibi olan İsveç Merkez Bankası kabul ediyor ve yenisiyle değiştiriyor.

Ama bir şartla; banka bunun için eski paranızın miktarı ne kadar olursa olsun “100 kron para değiştirme ücreti” alıyor ve eğer paranız yüklü bir tutarda ise bunun karapara olabileceği kuşkusuyla yenisiyle değiştirmeden önce “-söyle bakalım nerden buldun bu parayı ?” diye size soruyor !

Banka eski paraları elden almıyor !

İşin belki bazılarına zor gelecek bir başka yanı da bu eski paralarınızı İsveç Merkez Bankası (Riksbanken) elden teslim de almıyor. 

Eski paranızı merkez bankasına ya internet üzerinden bir bildirimde bulunarak (webformulär) ya da bir bildirim formu (blankett) doldurarak aşağıdaki adrese postayla göndermeniz gerekiyor.

Sveriges riksbank
Inlösen
103 37 Stockholm

Bilgi almak için ise şu numarayı arayın : 08-787 02 00

İsveç Kronu’nuzla canınızın istediğini yapabileceğinizi biliyor muydunuz ?

İsveç’te gerçekten de “- para benim değil mi istediğimi yapabilirim ” diyebilirsiniz !

Paranızı isterseniz cayır cayır yakabilir, isterseniz cart diye yırtabilirsiniz !

Para sizin kendinizin olduğu sürece bu İsveç’te bir suç değildir !

Ne diyelim ?

Şimdi sırtınıza yaslanın ve acaba nereye ne zaman bir para saklamıştım ya da nereye koyduğumu unutmuştum diye bir güzel düşünün sakin sakin !


Yastık ya da döşek altındaki, çocukların kumbarasındaki, zuladaki, bir köşedeki ya da epeydir giymediğiniz bir elbisenizin cebindeki paraları ya alışverişte harcayın ya da bankaya yatırın !


Bir yerlerde unuttuğunuz bu kendi paralarınızı bulduğunuzda da sanki size piyangodan para çıkmış gibi sevinçle haykırın ! 


TANER YILDIZ

Bir Cevap Yazın