Stefan Lövfen’den ustaca bir hamle !

İsveç hükümetinde acil değişiklik yapıldı.
Bugün 27 Temmuz İsveç başbakanı Stefan Lövfen’in kader günüydü. 
Başbakan, Ulaştırma Kurumu’nda kayıtlı hassas bilgilerin yabancıların eline geçtiğinin öğrenilmesiyle patlak veren hükümet krizini hükümette ustaca yaptığı bir dizi bakan değişikliğiyle aşmaya çalıştı. 

Başbakan önemli basın toplantısına yanına bakanlarını alarak çıktı.

Çabukça yaptığı kıvrak ama dengeli hamlesiyle herkesi şaşırttı ve hükümetinin ipini çekmeye hazırlanan fırsatçı sağcı partileri köşeye sıkıştırdı.

Üç bakanının kellesini isteyen ırkçı parti destekli Sağcı İttifak’ın bunlardan ikisinin; – İçişleri bakanı Anders Ygeman ve Ulaştırma bakanı Anna Johansson’un -kellesini almasına izin vermeyip, kendisi görevden aldı. 

Görevden alınan Ulaştırma bakanı Anna Johansson.
İçişleri Bakanlığı görevinden alınıp Meclis grup başkanvekili yapılan Anders Ygeman.
Savunma bakanı Peter Hullqvist’i ise koltuğunda tutarak, bakanının kellesini sonuna kadar savunacağını belli etti !
Görevinde kalan Savunma Bakanı Peter Hullqvist
Boşalan İçişleri bakanlığını Adalet bakanlığına bağladı. Böylece hükümetin ağır topu Morgan Johanson hem içişleri hem de adalet bakanı olarak ağırlığını daha da artırdı. 
Aynı zamanda Göçmen bakanı da olan Morgan Johanson’dan bu bakanlığı aldı ve Helene Fritzon’u tek başına Göçmen bakanı yaptı. 

Yeni Göçmen Bakanı Helene Fritzon
Bakanlıktan aldığı devlet adamı kumaşlı Anders Ygeman’ı harcamadığını belli etmek için de onu partisinin Meclis grup başkanvekili yaptığını açıkladı. 
Yeni Ulaştırma Bakanı olan eski grup başkanvekili Tomas Enerot
Yeni Ulaştırma bakanı şimdiki Meclis grup başkanı deneyimli Tomas Enerot oldu. 

Gücü ve görevi artırılan yeni Sosyal İşler Bakanı Annika Strandhäll
Sosyal Güvenlik Bakanı Annika Strandhäll’in görev alanını Sağlık ve Spor bakanlığı görevleriyle de genişletip, ağırlığını artırarak onu tek başına, yeniden ihdas edilen anlı şanlı Sosyal İşler bakanı yaptı. 

Kendi isteğiyle Sağlık ve Spor bakanlığından ayrılan yakışıklı bakan Gabriel Wikström.
Üç yıl önce ilk bakan olduğunda resimlerini gören özellikle Türk kadınlarının hayran kaldıkları ve binlerce Facebook arkadaşlığı teklifi yaptıkları yakışıklı Sağlık ve Spor bakanı Cebrail (Gabriel Wikström) şaşırtıcı olarak “sağlık nedenleriyle” görevini kendi isteğiyle bıraktı. Yakışıklı bakan bir süredir “tükenmişlik” (utbrändhet) tanısıyla hastalık raporluydu. 

Ne diyelim ?

Kaderinin belirlenmesini ırkçı parti destekli fırsatçı sağcılara bırakmayan ve yaptığı bakan değişiklikleriyle kendisinden hiçte beklenmeyen bir çabuklukta ve kıvraklıkta bir manevrayla ustaca bir hamle yapıp, sırtını ırkçılara dayayan “sağcı” partileri köşeye sıkıştıran işçi kökenli “solcu” başbakanımızı kutluyorum. 

TANER YILDIZ

Toplu foto: soldan sağa Tomas Ekerot, Helene Fritzon, Peter Hullqvist, Stefan Lövfen, Annika Strandhäll, Morgan Johansson.

Bir Cevap Yazın