Türkler Almanya’ya gitmesinler !

Türk Dışişleri şaka yapmadı, ciddi ciddi ve de cidden Türk vatandaşlarını uyardı !

Türkiye Dışişleri Bakanlığı , “Türkler Almanya’ya seyahat etmesin, Almanya’dakiler de tedbirli olsun” diye vatandaşlarını uyaran bir yazılı açıklama yayınladı.

Bakanlık sitesinde dün yayınlanan “Almanya Federal Cumhuriyeti’ne İlişkin Seyahat Uyarısı” başlıklı açıklamada:

Almanya’da siyasi liderlerin seçim kampanyalarını Türkiye karşıtlığı üzerine kurduğu” belirtilerek “Bir kısım vatandaşımıza sözlü saldırılar yöneltilmektedir” denildi.

Almanya başbakanı Merkel’in bu uyarıya cevabı ise şöyle oldu:

“- Şunu açık bir biçimde ifade etmek istiyorum. Her Türk vatandaşı ülkemize seyahat edebilir.

Bizim ülkemizde fikir özgürlüğü ve hukuk devleti ilkeleri geçerlidir.

Bizim ülkemizde hiçbir gazeteci tutuklanmıyor, hiçbir gazeteci gözaltına alınmıyor.

Biz de bundan gurur duyuyoruz !”

Ne diyelim ?

Bir yaşıma daha girdim !

Benim bildiğim bir devlet bir başka devlette genellikle terör olayları olduğunda ya da iç savaş çıktığında vatandaşlarına seyahat uyarısı yapar.

Almanya Türkiye’ye bir tokat attığında Türkiye’de Almanya’ya üç tokat atsın, amenna !

Devletler arasında “mütekabiliyet” (karşılıklılık) esası vardır. Yani biri diğerine bir şey yaptığında aynısıyla karşılık görür.

Almanya’ya karşı şov değil de onun sana yaptığı gibi etkili bir şey yapmak istiyor musun ?

Almanya’nın Türklere koyduğu vizenin aynısını sen de Alman vatandaşlarına koy da görelim o zaman senin cesaretini ve samimiyetini !

İyi, hoş da, peki bu gerçekte olmayan şey pratikte nasıl uygulanacak?

Merkel “ülkeme Türkler gelebilir”, Türk Dışişleri de “oraya gitmeyin” derken ikisi de birden “saf Türkleri” kandırıyor ve onlarla alay ediyor !

Almanya “Türkler için aşılmaz” vize duvarını yıktı da, demir perdeyi kaldırdı da, derin hendekleri kapattı da biz mi görmedik ?

Sokaktaki Türk vatandaşlarının Almanya’ya seyahat yapma imkanıyla uzaya seyahat yapma imkanı arasında güncel durumda zaten fazlaca bir fark yok !

Yani Almanya hali hazırda Türk vatandaşlarına aynı uzay kadar uzakken, peki bu seyahat nasıl olacak ya da bu seyahat uyarısı pratikte ne işe yarayacak diye sormazlar mı adama ?

Ben şimdi soruyorum:

Türkiye bu uyarısını nasıl hayata geçirecek ?

Almanya’ya aynı bakanlığın “kendi güvendiği adamlarına” verdiği kırmızı pasaportlu yüksek devlet memurları gidebiliyor, onlarda Almanya’yı bir güzel geziyor sonra da “bura bizim memleketten iyiymiş” diyor ve Türkiye’nin onurunu incitip Almanya’ya iltica ediyor !

Gerçek olan şey; hem Türk hem de Alman politikacıların kendi seçmeninden oy devşirmek için “saf Türklerin” üzerinde oynadığı kirli bir oyun ve karşılıklı bir danışıklı dövüştür, bana göre dostlar !

TANER YILDIZ

Bir Cevap Yazın