İsveç hükümeti emeklilerini seviyor !

Sosyaldemokratlar emeklilere verdikleri sözlerini fazlasıyla tuttular.

Sosyal demokratlar sözünün eri çıktı !

“- Bugünkü ortak refahımızı borçlu olduğumuz emeklilerimiz daha fazlasını hak ediyorlar ! Bizim yaptığımız şey nesiller arası adaletin sağlanmasıdır.”

Başbakan Stefan Lövfen.

Bunu diyen ve sözünün eri çıkan adam İsveç başbakanı Stefan Lövfen !

“-Bu haksız vergi dilimini kaldıracağız sözümüzü tuttuk. Hem iki misline çıkardık hem de öne aldık. Çünkü devlet maliyesini çabuk düzelttik ve ekonomimizi çok güçlendirdik ! “

Maliye bakanı Magdalena Andersson

Bunu diyen ve “sözünün dişisi” çıkan kadın da, benim de favorim olan Maliye bakanı Magdalena Andersson.

İsveç hükümeti emeklilerine getirdiği büyük vergi indirimiyle emekli maaşlarına yıllık ortalama 5 bin kron zam yaptı.

Hükümet bu reformuyla emeklilerine gelecek yıl fazladan yaklaşık 4,5 milyar kron (4,42) dağıtmış olacak.

Bu zamlardan İsveç’in; 65 yaşının üstünde olan 1,5 milyon emeklisi, bir başka deyişle her 4 emekliden 3’ü ve hepsi de düşük emekli aylığı alan göçmenlerin tümü yararlanacak.

İsveç hükümeti aslında bir yıl sonraya yapmaya söz verdiği vergi indirimini, birkaç ay sonra 1 Ocak 2018‘den itibaren yürürlüğe koyacak.

Başbakan ve maliye bakanı emeklilere müjdeyi birlikte verdi !

Sosyal demokrat hükümet böylece daha önce vadettiği vergi indirimi oranını iki misline çıkardığını, 14 bin kron olarak vaad ettiği emekli aylığı tavanını 17.000 krona yükselttiğini bu tavana kadar olan emekli aylıklarının vergisini ücretli aylıklarının seviyesine çektiğini böylelikle emeklilerle ücretliler arasındaki vergi farkının emekliler aleyhine olan kısmını sıfırladığını açıkladı.

Ayrıca yeni vergi indirimi 35.000 krona kadar (daha önce 30 bin kron tavan vaad edilmişti) olan emekli aylıklarına da 2020 yılına kadar kademeli olarak yansıtılıp, aradaki fark o yıl tamamen sıfırlanacak.

Böylece daha önce sağcı hükümet tarafından tüm emekli aylıklarına konan haksız ektra vergileri sosyal refah devletinin kurucucu Sosyal demokratlar kaldırmış ve bu haksızlığı gidermiş oldular.

Sosyaldemokrat Başbakan Stefan !

Çok değil daha 3 yıl önce iktidara gelen Sosyal demokrat azınlık hükümeti döneminde 200 bin yeni iş yaratıldı, işsizlik azaldı, devlet maliyesine çeki düzen verilerek gelir ve giderleri arasındaki derin uçurum kapandı ve İsveç ekonomisi göçmenlerin de katkısıyla her yıl artan rekor büyümesiyle şaha kalktı !

Ne diyelim ?

Teşekkürler başbakan Stefan Lövfen !

Sağolasınız İsveç sosyal refah devletinin kurucusu, emeklilerin ve gariban göçmenlerin koruyucusu ve Türkiye kökenli1 bakan, 5 milletvekilinin koltukçusu Sosyal demokratlar !

Tack Stefan !

TANER YILDIZ

Bir Cevap Yazın