Tek kelimeyle büyüledi !

Kocamangil’li “Trio Hermias” gerçekten de kocamandı !

Dün akşamüstü Stockholm’da insanın içini karartan bir bulanıklıkta, yağışlı, rüzgarlı, soğuk ve tipik bir İsveç güz havası vardı.

O sırada Stockholm’ün seçkin semti Karlaplan’daki Tarih Müzesi’nin (Historiskamuseet) 1600’lü yıllardan kalma barok salonun (barockhallen) bir şaheser olan boyalı ve oymalı ahşap yüksek tavanı ve barok süslemeli tarihi duvarları; keman, piyano ve en çok da büyülü çello tınılarıyla çınlıyordu.

Deniz Çelikhan, Kaya Türkmen, Konsolos Sema Coşaroğlu.

Trio Hermias grubu, 4 yıllık görev süresini tamamlayan ve Türkiye’ye dönüş hazırlıkları yapan Stockholm Büyükelçimiz Kaya Türkmen‘in onuruna verilen Veda Konseri“ndeki bu olağanüstü lezzetteki müzik ziyafetiyle insanın içini ısıtan, ruhunu okşayan ve hislerini kıpır kıpır kıpırtadan, hüzün, coşku ve sevinci birada harmanlayıp duyumsatan “Trio Hermias” sanki yanlarında sımsıcak bir Türkiye havasını da getirmişlerdi.

Klasik müzik üçlüsü “Trio Hermias” oda müziği grubu; keman da Mehmet Yasemin, piyano da Eren Aydoğan ve çello da Nil Kocamangil adlı üç değerli klasik müzik sanatçımızdan oluşuyordu.

1989’da İstanbul’da doğan, çello çalmaya 9 yaşında başlayan, ilk konserine 15 yaşındayken çıkan, Avrupa’nın dört bir yanında konserler veren, ünlü klasik konser mekanlarında ve festivallerinde performans sergileyen, ulusal ve uluslararası yarışmalarda birçok ödül alan ve en önde gelen Türk çelistlerinden birisi olan, hem solist hem de oda müziği çalan Nil Kocamangil’in kusursuz bir çello virtüözü olduğuna biz de tanık olduk.

Genç yaşında ustalaşan viyolonsel sanatçımız Nil Kocamangil, güçlü ve yoğun virtüözüyle her notasını adete vücudunun her zerresinde hissederek viyolonselinden çıkardığı o yumuşak ve sihirli tınıları, her defasında olağanüstü etkileyicilikteki yüz ifadeleriyle kendinden geçercesine doğaçlama yansıtarak hepimizi birden büyüledi.

Yanıbaşımda oturan yaşlı İsveçli çift sanatçımıza hayran kaldıklarını ve sanki bir Ingmar Bergman klasiği filminden büyüleyici bir sahne izledikleri hissine kapıldıklarını belirterek “-bu harika virtüöz kız Türk mü ?” diye sordu bana !

Sergey Rahmaninov, Robert Schumann, MauriceRavel, Mesruh Savaş ve Anton Arensky’nin klasiklerini çıt çıkarmadan dinledik.

1 saatten fazla süren konser bitiminde hep birlikte “Trio Hermias’ı uzun uzun ayakta alkışladık.

Taner Yıldız, Kaya Türkmen, Nil Kocamangil

Ne diyelim ?

Konser bitiminde Nil Kocamangil ile tanışıp, ona hayranlığımızı bildirdik, içtenlikle tebrik ettik.

Türkiye’de İstanbul’da geçireceği emekliliğine hazırlanan, ayaküstü sohbetimize katılan ve bu güzel etkinliğin şeref konuğu olan büyükelçimiz Kaya Türkmen’ e Stockholm’da verdiği değerli hizmeti için teşekkür ettik ve yanımıza alarak bir de “Veda Konseri hatırası” fotoğrafı çektirdik.

Bu etkinlikte emeği geçen elçilik çalışanlarımızdan başta Deniz ve Hatice hanımlar olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum…

TANER YILDIZ

Bir Cevap Yazın