İsveç’te sosyal yardım kimlere nasıl verilir ?

İsveç’te sosyal yardım kaç krondur ?

Kimler ne kadar alır ?

Refah toplumu İsveç’te hiç kimse aç ve açıkta kalmaz !

İsveç devleti “sosyal hizmet yasası” (socialtjänstlagen) gereğince, belediyeler aracılığıyla muhtaç olan herkese karnını doyuracağı ve asgari temel ihtiyaçlarını karşılayacağı belli bir tutarda parayı bağışlar ve başını sokacağı bir evin kirasını karşılar.

Bu yasal sosyal yardımdan dolayı hiçbir yurttaş hiçbir zaman herhangi bir siyasi partiye ya da belediyeye kendini borçlu hissetmez ve seçimlerde verdiği oyu etkilemez.

Zaten İsveç’in sağdan sola tüm siyasi partileri yasa gereği yapılan sosyal yardımı temel bir insani hak olarak gördükleri için bunu seçim malzemesi yapmaz.

Halk arasında bilinen yaygın adı “sosyal yardım” (socialbidrag) olan para yardımının resmi adı “ekonomik yardım” (ekonomiskbistånd) ya da “geçim desteği” (försörjningsstöd) dür.

Kimler sosyal yardım alabilir ?

Asgari temel ihtiyaçlarını karşılamaya yetecek kadar geliri olmayan muhtaçlar, aylık geliri ailesini geçindirmeye yetmeyenler, sigortasız işsizler, mülteciler, çok düşük gelirliler ya da geçici ekonomik sıkıntısı olanlar alabilir.

Sosyal yardım nereden alınabilir ?

Oturulan belediyeden alınır !

Muhtaçlara sosyal yardım ödemekle yasa gereği belediyeler yükümlü oldukları için İhtiyaç sahibi kişiler sadece ikamet ettikleri ve nüfusuna kayıtlı oldukları belediyenin “sosyal birimi’ne sosyal yardım başvurusunda bulunabilir.

Sosyal yardım hangi ihtiyaçları kapsar ?

Sosyal yardım öncelikle barınma ve beslenmeye ilişkin temel ihtiyaçları kapsar. Sosyal yardım ihtiyaç sahibine genellikle nakit para olarak ödenir.

Ev geçindirmesi dışında ayrıca örneğin ilaç, gözlük, diş bakımı ve ev eşyası ihtiyacı gibi ekstra giderler için de ayrıca Sosyal yardım (ekonomiskbistånd) alınabilir.

Sosyal yardım, asgari temel ihtiyaçları (yiyecek, giyecek, temizlik vb.) karşılamaya yetecek şekilde hesaplanan ve hükümetçe her takvim yılı başında belirlenen, aynı zamanda her belediye için aynen geçerli olan asgari standart tutarı “riksnorm” kadar yapılır.

Belediyeler muhtaç kişilere ve ailelere bu en az tutarın (riksnorm) altında sosyal yardım yapamaz ama isterse üstünde yapabilirler !

Hanenin tüm mevcut nakit geliri ve eğer varsa mülkleri söz konusu aileye ya da kişiye yapılacak olan sosyal yardım imkanını ve tutarını etkiler.

Asgari Geçim Yardımı‘na (försörjningsstöd) ilişkin kurallar Sosyal Hizmet Yasası (Socialtänstlagen) de yazılıdır.

Buna göre “kendi geçimini sağlamakta zorluk çeken her vatandaşın kamu (belediye) yardımıyla ortalama bir standartta yaşamını bağımsız biçimde sürdürebilme” garantisi vardır.

Asgari sosyal yardım tutarı riksnorm neleri karşılar ?

Her belediye için aynı olan ve ister isveçli isterse yabancı kökenli herkes için eşit miktarda ve uyulması zorunlu olan asgari tutar “riksnorm” şu temel ihtiyaç giderlerini kapsamaktadır:

Yiyecek, giyecek, ayakkabı, kişisel bakım ve temizlik, telefon, tv abonesi, günlük gazete, çocuk sigortası, serbest zaman uğraşısı giderleri.

Bunun dışında ihtiyaca uygun büyüklükteki konut kirası, ev sigortası, elektrik gideri gibi oturulan konuta göre değişen masraflarda geçim yardımı kapsamında karşılanır.

Ayrıca bu yasa gereğince ailenin ya da kişinin özel durumuna göre gereksinim duyduğu diğer kimi geçici ya da düzenli ihtiyaçları ve masrafları için de yardım alınabilir.

Sosyal yardım alma şartları nelerdir ?

Sosyal yardım alma hakkının en önemli yasal şartlarından birisi: geçimini sağlayabilmek için için elinden gelen çabayı göstermiş olmak ve çalışabilir durumda olanların “iş arıyor” olarak İş Bulma Kurumu’na yazılmış durumda olmasıdır.

Sosyal yardım konusunda ayrıntılı bilgiyi kendi belediyenden alabilirsin. Yardım başvurunu ancak oturduğun belediyenin “sosyal hizmet” birimine her seferinde ayrı ayrı yapabilirsin.

Başvurun incelenirken o anda içinde bulunduğun koşullara bakılır ve geçimini sağlamak için elinden gelen her şeyi yapıp yapmadığın; örneğin işsiz isen iş bulma kurumuna yazılıp yazılmadığın, iş arayıp aramadığın – araştırılır.

Ayrıca senin ve ailenin hem isveç’teki hem de yurtdışındaki her türlü gelirin (çocuk ve nafaka parası, kira yardımı, yurtdışı emekli maaşı, vergi iadesi, piyango ikramiyesi) ile üzerine kayıtlı taşınır (banka hesabındaki nakit para, hisse senedi, altın ve mücevher, antika eşya, otomobil, yat) ve taşınmaz mülkün (ev, yazlık, dükkan, arsa, tarla) göz önüne alınır.

Birkaç defalık geçici sosyal yardım aldıktan sonra kendi imkanınla geçinebilmen için senden öncelikle en geç 3 ay içinde eğer varsa bu türden mülklerinin bir kısmını satman ya da satılığa çıkarman istenebilir.

Geçimini sağlayacak hiçbir gelirin yoksa eğer asgari tutar olan “riksnorm“un tümünü alırsın. Az da olsa herhangi bir gelirin varsa o zaman sadece o gelirinle “riksnorm‘ arasındaki farkı alırsın.

Sosyal yardım başvurum reddedildiğinde itiraz hakkım var mı ?

Evet tabii ki var !

İhtiyacın olduğunda sosyal yardım başvurusu yapmaya her zaman için hakkın vardır.

İlgili belediye başvurunu hemen işleme koymak ve inceleyip gerekçeli olarak bir karara bağlamak ve bunu sana yazılı olarak bildirmekle yükümlüdür.

Başvuruna tümden ya da kısmen ret kararı çıktığında ise kararın tekrar gözden geçirilmesi talebinde bulunmaya (omprövning) ve ret kararı değişmediği takdirde buna karşı en geç 2 ay içinde idare mahkemesine (förvaltningsrätten) itiraz etme (överklaga) hakkın vardır.

Sosyal yardım kaç krondur ?

2017 yılı asgari sosyal yardım “riksnorm” tutarları şöyledir:

Kişisel geçim yardımı yetişkin;

Tek kişi: 2.980 kr
Evli çift: 5.370 kr

Hanedeki çocuk başına:

0 yaşında: 1.860 kr
1-2 yaşında: 2.100 kr
3 yaşında: 1.850 kr
4-6 yaşında: 2.100 kr
7-10 yaşında: 2.690 kr
11-14 yaşında: 3.120 kr
15-18 yaşında: 3.540 kr
19-20 yaşında: 3.570 kr

Evdeki kişi sayısına göre ortak hane halkı gideri:

1 kişi: 950 kr
2 kişi: 1.060 kr
3 kişi: 1.330 kr
4 kişi: 1.520 kr
5 kişi: 1.740 kr
6 kişi: 1980 kr
7 kişi: 2.150 kr

Fazladan her bir kişi için de 170 kr eklenir.

Aynı hanede yaşayan (evli olmayan ya da birliktelik yaşamayan) her yetişkine bir kişisel yardım (2.980 kr) yapılır ve ayrıca onun için de bir kişilik ortak hane gideri payı verilir.

Örneğin 5 kişilik bir hanede yaşayan ayrı bir yetişkine verilecek yardım şöyle hesaplanır:

Ortak hane gideri 1.740/5 + 3.090 (kişisel geçim yardımı) = 3.328 kr.

Asgari sosyal yardım tutarı olan riksnorm hesaplamasında o hanede kaç kişi yaşadığı, çocukların yaşı, okul durumu, çocukların öğle yemeğini evde mi yoksa okulda mı yediği ve evdeki yetişkinlerin evli ya da birlikte mi oldukları göz önünde tutulmaktadır.

Sosyal Hizmetler Genel Müdürlüğü (Socialstyrelsen) verilerine göre İsveç’te 2015 yılının tümünde yaklaşık 415.500 muhtaç kişiye 10 milyar 600 milyon kron sosyal yardım parası ödenmiştir.

Ne diyelim ?

Sverige är fantastisk !

Türkçesi şu: İsveç harika bir ülkedir !

Değerini bilelim !

Gerçekte hiç muhtaç olmayan ama gerçek muhtaçların hakkını alarak, işlerini zorlaştıran ve yardıma başvuran yabancı kökenli gerçek muhtaçlara önyargıyla yaklaşılmasına neden olan aç gözlüleri bildiğimizde, gördüğümüzde ya da duyduğumuzda belediyesine hatta polise bile ihbar etmekten lütfen çekinmeyelim !

TANER YILDIZ

İsveç’te sosyal yardım kimlere nasıl verilir ?” üzerine 6 yorum

 1. Abi merhaba …ben geldim uppsala ev kiraladim ama rotebro da calusiydum
  Bir turlu konsantre olamadim. 17 bin kr verdiler..insaat sektoru..stockholm pahali ucret yetmiyor bu konuda Turkish daha karli

 2. Nurhan

  Merhabalar kolay gelsin. Ben on ay önce evlilik üzeri geldim Isvec’e ve arbetsförmedlingen de yazıliyim 5 aydır sfi okuyorum b kursunda eşim 22 senedir İsveçte yaşıyor. Benim sorum şu ben para yardımı alabiliyor muyum?

  1. Merhaba Nurhan
   İsveç’te sfi (göçmenler için İsveççe) kursu ücretsizdir. Bu kursa gidenler herhangi bir ücret ödemedikleri gibi kursa gittiği için herhangi bir para da alamazlar. Ama siz aynı zamanda iş bulma kurumunda “iş arıyor” olarak kayıtlı olduğunuz için belki “aktivitetsstöd” denilen etkinlik destek parası alabilirsiniz. Bunu alıp alamayacağınızı İş Bulma kurumundaki (Arbetsförmedling) sizden sorumlu olan memura (arbetsförmedlare) bir sorun isterseniz…

   İyi günler

 3. sezgin

  abi gerçekten bravo paylaşımlar için birde iltica şansımız nedir TC vatandaşı olarak

Bir Cevap Yazın