Türkiye’nin doğum gününü kutladık !

Elçilikte doğum günü partisi vardı

Hepimiz de oradaydık !

Dün akşamüstü Stockholm’un seçkin adresindeki Türkiye’nin büyükelçilik rezidansında ülkemizin 94. yaş gününü halkımızın her kesiminin katılımıyla kutladık.

Rezidansın kabul salonunda verilen resepsiyonda renk cümbüşü bir “Ebru Türkiye” tablosu gibi görünen ve iğne atsan yere düşmeyen bir kalabalık vardı.

Kimler yoktu ki ;

Kululusu, Cidelisi, Hendeklisi, Kırcalilisi, Kayserilisi, Mardinlisi, Anteplisi, izmirlisi, izmirlisi, İstanbullusu, İstanbullusu, Ankaralısı, Ankaralısı, Diyarbakırlısı, ve diğerleri. Sanki koca Türkiye minyatür gibi küçültülüp elçilik salonuna sığdırılmıştı.

Solda müsteşar Türker Oba sağda büyükelçi Kaya Türkmen konuklarını birlikte kapıda karşıladı.

Taksicisi, marketçisi, lokantacısı, sosisçisi, gazeticisi, üniversitelisi, öğrencisi, öğretmeni, akademisyeni, doçenti, pizzacısı, toptancısı, sanatçısı, aşçısı, hacısı, hocası, imamı, genci, yaşlısı, cumhuriyetin kızları ve kadınları 94’ünü bitirip 95’inden gün alan Türkiye Cumhuriyeti’nin doğum günü partisindeydi.

CHP’lisi, Akp’lisi, Mhp’lisi ve partisizi oradaydı.

Halı tüccarı Mustafa Arhan ve müzisyen Mehmet İkiz.

80’ine merdiven dayamış duayenlerimizden “İsveç’te ilk doğan Türk”ünvanlı ünlü halıcımız Mustafa Arhan ve eski tüfek Nurgün Kut beyler ile İsveç’te yılın müzisyeni seçilen Mehmet İkiz ve yılın marketçisi seçilen Muhittin Taylı da oradaydı.

Modern Cumhuriyetin kazanımları olan ODTÜ’lü ve Ankaralı kadınları İktisatçı Özge Öner ve genetikçi Gülşah Kılınç hanımlar da oradaydı.

Eski tüfek Nurgün Kut ve genetikçi akademisyen Gülşah Kılınç

Dünya küçüktü, çünkü genetikçi Gülşah Kılınç daha o doğmadan babasınının 12 Eylül sonrası geçici olarak birkaç yıllığına İsveç’e geldiğinde yanında çalıştığı Nurgün Kut’la orada benim aracılığımla tesadüfen tanıştı !

Ne diyelim ?

İyi ki doğdun Türkiye !

Belli çevrelerce ne kadar unutturulmaya, yozlaştırılmaya ve pervasızca halktan soğutulmaya çalışılsa da Türkiye halkı Atatürk’ün laik, demokratik ve çağdaş Türkiye Cumhuriyetinden vazgeçmiyor ve gün geçtikçe daha da çok değerinin farkına varıp, bağrına basıyor.

Özellikle de Atatürk’e ve modern cumhuriyetine çok şeylerini borçlu olan kızlarımız ve kadınlarımız.

Büyükelçi Kaya Türkmen her konuğunun elini sıktı.

Doğum günü partimize ev sahipliği yapan, elçiliğin kapılarını halkına açan, istisnasız her konuğunun elini sıkan, hiçbirini kırmayıp neredeyse hepsiyle ayrı ayrı fotoğraf çektiren ve ikram ve izzette özenen büyükelçi Kaya Türkmen beyefendiye ve tüm elçilik personelimize güleryüzlü ve alçakgönüllü konukseverlikleri için hepimizin adına teşekkür ediyorum.

TANER YILDIZ

Bir Cevap Yazın