Şehir Kütüphanesi’nde kitap solumak

Stockholm’da bir kitap cenneti !

Stadsbibliotek (şehir kütüphanesi) Stockholm’un tam kalbinde ve en hareketli iki büyük caddesi olan Sveavägen ve Odengatan’ın kesiştiği yerde, tarihi Rasathane ve geniş parkının bitişiğinde, şehrin sembol mimari yapılarından biridir.

Asplundhuset” diye de anılan ve 90 yıldır Stckholmlulara hizmet veren tarihi bina, Knut ve Alice Wallenberg vakfının 1 milyon kronluk bağışıyla ve belediyenin arsa katkısıyla ortaya çıkmış.

İsveç’in önde gelen mimarlarından GunnarAsplund’un çizdiği binanın temeli 1918 yılında atılmış ve 1928 yılında açılışı yapılmış.

Stockholm belediyesine bağlı 39 semt kütüphanesinin en büyüğü, en ünlüsü, en güzeli, en çok ziyaret edileni ve en çok kitabı olanıdır.

İçinde yaklaşık 400 bin kitap barındıran, 140 günlük gazete ve 1200 dergi okunabilen, bir o kadar yayından kaldırılmış eski dergi arşivine ulaşılabilen şehir kütüphanesinin hemen bitişiğinde bulunan ek binasındaki “Enternasyonal Kitaplık” bölümünde 100 ayrı dilde geniş bir ulusal kitap, dergi, müzik vb koleksiyonları var.

Herkese açık olan akla gelen ve gelmeyen her konudaki kitapları ve dünya edebiyatı eserleri herkes tarafından ödünç alınabilen Şehir Kütüphanesi; “öğrenme”, “okuma” ve “ödünç alma” adlı başlıca üç birimden ve ana binaya bağlı ve çok kullanışlı ek yapılarından oluşuyor.

Şehir kütüphanesi özellikle belli saatlerde yetişkinler dışında cıvıl cıvıl kalabalık çocuk ve öğrenci gruplarıyla da dolup taşıyor.

Ne diyelim ?

En iyi dost kitaptır, derler !

90 yıl önce bu kültürevi, kültür düşkünü zengin bir çiftin bağışladığı büyük bir servet tutarındaki parayla yapıldığında, Stockholm Belediyesi’nde sadece 413 bin kişi yaşıyordu, bugün ise tam 942 bin kişi yaşıyor.

Şehir Kütüphanesini ziyaret ettiğinizde bazen Türkiye’deki AVM’lerde görülen kalabalıkla karşılaşırsanız hiç şaşırmayın !

Çünkü bu ülkede en düzenli, en verimli ve en çok kullanılıp en çok eskitilen ve eskitildikçe de yenilenen kamu binaları her şehirde ve her mahallede mutlaka bulunan kütüphaneleridir !

Çünkü bu ülkede ”adam başına düşen kitap sayısı” kimi ülkelerde ”adam başına düşen ekmek sayısından” daha fazladır !

Çünkü bu şehirde hayatında hiç kiliseye gitmemiş, bir kilise ayinine katılıp da hiç dua etmemiş çok sayıda insanla karşılaşabilirsiniz ama hayatında hiç kütüphaneye gitmemiş ve bir kütüphaneden bedavaya bir kitap ödünç almamış bir İsveçliye rastlayamazsınız !

Bir kitap okumak hayatınızı değiştirebilir !

Benden söylemesi !

TANER YILDIZ

Bir Cevap Yazın