Fatma teyze İsveç kahramanı seçildi !

Fatma İpek kadının gücünü İsveç’te gösterdi.

Gurbetçi teyzemiz İsveç kahramanları “Yılın Yol Göstericisi” ödülüne layık görüldü.

İşte jürinin ödül gerekçesi:

Fatma, Fittja Kadıngücü inisiyatifiyle diğer kadınlara kalıplarını kırarak evin dört duvarı dışına çıkabilmeye cesaretlendirdiği için bir kahramandır. Gece devriyeleri aracılığıyla mahallesine güven yayıyor ve annelere gerçekten ihtiyaç duyulduğunu gösteriyor. “

“Fatma är en hjälte för att hon genom sitt initiativ Kvinnokraft Fittja inspirerar andra kvinnor att våga bryta mönster och ta sig utanför hemmets väggar. Genom att nattvandra sprider hon trygghet i sitt närområde och visar att mammor verkligen behövs.”

Uzun yıllardır Stockholm’un kenar semti Fittja’da oturan Fatmaİpek 63 yaşında, 7 çocuk anası emekli bir gurbetçimiz. Çok çocuk olunca eve bağlanıp kalıvermiş. Ama bir gün bunalmış:

“- Niye hep erkekler karar veriyor? Yetti gayri !demiş.

Dört duvar arasından dışarı çıkıp birşeyler yapmaya karar vermiş.

“- Biz kadınlar gün boyu evde bebeye bakıyor, ev temizliyor, yemek yapıyor ve bulaşık yıkıyoruz. Burası İsveç ! Biz de gücümüzü göstermeliyiz” diye düşünmüş hemen işe koyulmuş.

Mahalleden kendi gibi 30 kadını toplamış, “Fittja KadıngücüDerneği”ni kurmuş.

Amaçlarının; dışarıda daha fazla gözükerek semtteki sokak kavgalarını ve kırıp dökmeleri önlemek, çocuklara ve gençlere anneler olarak örnek olmak olduğunu söylemiş.

“- Gün boyu evde kalacağımıza hem bol bol yürüyüş yapıp, dışarıda temiz hava alırız hem de yorulup eve gelince de bir güzel uyuruz” diye de eklemiş !

Fatma teyze 3 yıldır her Cumartesi ve Pazar günleri “turuncuyeleğini” sırtına geçirip birkaç kadın arkadaşıyla birlikte Fittja sokaklarında gönüllü gece devriyesine çıkıyor.

Hiç korkmadıklarını, çocuk ve gençlerin sokakta karşılaştıkları annelerin sözünü daha çok dinlediğini ve saygılı davrandıklarını söylüyor.

Dernek olarak ayrıca kendilerini geliştirmek için jimnastik yapıyorlar, örgü örüyorlar, bilgisayar ve İsveççe kurslarına gidiyorlar.

Fatma teyze’nin:

“- Biz kadınlar da İsveç’in bir parçası olmak ve İsveç’i biz de tanımak istiyoruz.”

sözünü duyan Göta Kanal turizm şirketi, topluma ve çevresine faydalı olan Fatma teyze ve arkadaşlarını klasik bir gemide yemek ziyafeti eşliğinde bir kanal turu gezintisine davet edip ayrıca ödüllendirdi.

Fatma teyze Aftonbladet gazetesinin “İsveç’in Kahramanları Yılın Yol Göstericisi’ ödülünü dün gece Cirkus’ta düzenlenen törende aldı.

Ne diyelim ?

Tipik bir Anadolu kadını olan ipek yürekli Fatma teyzeyi yürekten kutluyorum.

Anadolu’nun ne kahraman analar doğurduğunu İsveç’te ispatladı !

TANER YILDIZ

Bir Cevap Yazın