“Birimiz hepimiz için, hepimiz kim için ?”

Hakimiyet kayıtsız şartsız halkındır.

Araştırmalar, eğitim faaliyetleri ve sanatsal etkinliklerle çok kültürlülüğe bir mekan kazandıran ve sesini duyuran Mångkullturellt Centrum MKC (Çokkültürlülük Merkezi) herkese açık 30. Yaş Günü kutlamasını geçtiğimiz hafta çok kalabalık bir topluluk ile yaptı.

MKC, ikramlı doğum günü partisini çok kültürlülüğün mihenk taşı olan “demokrasiyi” eleştirel anlamda sorgulayan “En för alla, alla för vem” (Birimiz hepimiz için, hepimiz kim için) adlı harika bir sergi açılışıyla taçlandırdı.

Çok renkli serginin ana sloganı İsveç anayasasının ilk maddesi olan : “All offentligt makt utgår från folket.”

Türkçesi: “Tüm kamusal iktidarın kaynağı halktır”. Yani bildik bir deyimle söylersek: “Hakimiyet kayıtsız şartsız halkındır !”

Hazırlanmasında sevgili Ceylan Holago’nun da emeği olan “ En för alla, alla för vem?” sergisi bir buluşma yeri ve tartışma mekanı olarak kurgulanmış ve şu sorulara odaklanmış:

İsveç’e gerçekte kimin hakkı vardır ?

– Kimler İsveçli sayılacaktır ?

– Küresel meydan okumalara karşı nasıl hep birlikte çözüm bulabiliriz ?

Yani bugün kutuplaşmış toplumumuzda ve dış dünyada sınavdan geçmekte olan demokrasiye göçe ve küresel eşitliğe ilişkin sorunlar.

Stockholm banliyösü Fittja’da göl kenarında bulunan MKC merkezinde kütüphane, restoran, atölyeler, sergi salonu ve konferans salonu bulunuyor.

30 yıldır çok kültürlülük tartışmalarına ve demokrasiye ev sahipliği ve hamiliği yapan MKC, bu 30 yıllık süreçte özellikle değerli araştırmacı ve Türkiye kültürü dostu Ingrid Ramberg’in özverili çalışmaları ve çalışkanlığıyla İsveç’te yaşayan başta “Kulu ve Kululular” hakkında yazdığı iki ayrı İsveççe kitap olmak üzere tüm Türkiye kökenlilerle ilgili pek çok profesyonel araştırma ve kültürel etkinlere imza attı.

İsveç’te tanıdığım en dürüst, en üretken, en alçakgönüllü ve hafif çekingen tipik bir İsveçli oIan Ingrid Ramberg Türkiye’den gelenler hakkındaki araştırmalarını ve çalışmalarını hakkıyla sonradan ve kendi imkanlarıyla İsveç’te yaşayan pek çok Türk’ten daha iyi Türkçe öğrendiğini biliyor muydunuz ?

Ne diyelim ?

Yolunuz düşse de, düşmese de bir fırsatını bulup bu çok renkli ve öğretici demokrasi sergisini mutlaka gezin, sonrasında da göl manzaralı restoranında bir güzel yemek yiyin !

TANER YILDIZ

MKC

Tel: 08 – 120 259 00

Adres: Värdhusgatan 7 Fittja -Norsborg

“Birimiz hepimiz için, hepimiz kim için ?”” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın