Bugün Elçi’ye “elçilik” ettik !

Talep ve önerilerimizi ilettik

Bugün İsveç’teki “Türkiye’nin Evi”ne gittik, yeni büyükelçimiz Emre Yunt beyefendiye “şimdilerde soğuk ve karanlık Stockholm’a hoşgeldiniz !” dedik, bir fincan kahvesini içtik.

Bu nezaket ziyaretini fırsat bilip “elçiye zeval olmaz” diyerek, İsveç’teki vatandaşlarımızın sorunlarını ve bunlara yönelik talep ve önerilerini kendilerine hem sözlü hem de yazılı olarak bizzat ilettik.

– Biz üvey vatandaş mıyız ?
– Hepimiz eşit vatandaş değil miyiz ?
– Niye bizim de Türkiye’deki kardeşlerimiz -gibi milletvekili seçilme hakkımız yok ?
– Niye biz de Türkiye’de emekli olduğumuz da aynı Türkiye’deki emekliler gibi İsveç’te çalışamıyoruz ?
– Seçilme ve çalışma hakkımızın Türkiye’ye ne zararı var ?

diye sorup, eşit hak istedik !

Bunun bir nişanesi olsun diye de bir hatıra fotoğrafı çektirdik.

Ne diyelim ?

Kendimizi evimizde gibi hissettik !

Sn büyükelçimizin taleplerimize ilişkin anlayışlı ilgisine, içtenliğine ve alçakgönüllü tavrına tanıklılık ettik.

Başarılı çalışmalar diledik, değerli zamanını bize ayırdığı için kendilerine teşekkür ettik…

TANER YILDIZ

Talep ve önerilerimiz:

GURBETÇİ MİLLETVEKİLLİĞİ (Seçilme hakkı)
* Gurbetçilere yapılan ayrımcılığa son verilsin, milletvekili seçilebilme hakkı yurtdışındaki vatandaşlara da tanınsın !

* Milletvekili seçmeye yeterli sayıda Türk seçmenin yaşadığı her ülke bir seçim bölgesi ilan edilsin ya da belli bir sayıda yurtdışı milletvekili kontenjanı ayrılsın !

GURBETÇİ EMEKLİLİĞİ
Yurtdışı emeklilikte borçlanma gün sayısı ve günlük prim tutarı makul seviyelere indirilsin !

* SGK mevzuatında yer alan ve eşitlik ilkesine açıkça aykırılık oluşturan çifte standartlı eşitsizlik giderilsin ve yurtdışında emekli olanlar da aynı Türkiye’deki emekliler gibi eğer isterlerse bulundukları ülkelerde çalışabilsin !

* Gurbetçimizin İsveç’te işe başlama tarihi aynı diğer Avrupa ülkelerinde olduğu gibi Türkiye’de de sigortalılık başlangıç tarihi olarak kabul edilsin !

KONSOLOSLUK HİZMETLERİ
*
Stockholm’ de başkonsolosluk açılsın. Göteborg’da açılma kararı çıkan konsolosluk şubesine bina alınsın ya da kiralansın.

* Başkonsolosluk hizmetleri Türkiye’ye yakışır ve vatandaşlara yaraşır biçimde geniş ve kullanışlı yeni bir binada verilsin.

* Konsolosluk hizmetlerinin vatandaşa daha nitelikli biçimde yansıtılmasını sağlamak için konsolosluk memurlarının çalışma koşulları iyileştirilsin, imkanları genişletilsin.

* İsveç’tekilere göre çok yüksek olan pasaport ücreti ve işlem harçları makul seviyelere indirilsin.

* İsveç’e yakınlarını ziyarete gelenlerden alınan haksız “yurtdışına çıkış ücreti” kaldırılsın.

* Çok yaşlı, çok hasta ve engelli vatandaşlarımızın konsolosluk işlemlerinin evlerinde yapılabilme imkanları araştırılsın.

* Konsolosluk hizmetlerinde Türkçe dil sıkıntısı çeken vatandaşlarımız dilekçelerini İsveççe de verebilsin, zorunlu belgeler dışında Türkçe çeviri ve çeviri ücreti zorunluluğu kaldırılsın !

TÜRK HAVA YOLLARI (THY)
* Diğer Avrupa ülkelerindeki gurbetçilere tanınan “aile indirimli uçak bileti” imkanından İsveç’te yaşayan gurbetçilerimiz de yararlanabilsin !

* Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının cenazeleri ihtiyaç duyulan zorunlu hallerde (kimsesiz, yoksul vb) THY tarafından anayurduna bedelsiz olarak nakledilsin !

* THY uçak biletleri özellikle dargelirli emeklilere indirimli satılsın !
*THY Stockholm’dan başkent Ankara’ya direk uçacak olan tarifeli uçak seferleri koysun !

DÖVİZLE ASKERLİK
* Türkiye ile sadece manevi ve kültürel bağları bulunan ve Türkiye’nin başta temel eğitim ve sağlık gibi hizmetlerinden hiç yararlanmamış olan İsveç doğumlu Türk vatandaşları, isteğe bağlı olarak zorunlu askerlikten tamamen muaf tutulsun !

* Çok çocuklu ailelerde aile başına sadece bir kişi dövizle askerlik yapsın ve bunun karşılığında eğer varsa diğer kardeşleri askerlikten muaf tutulsun !

TÜRK KÜLTÜR EVİ
*Stockholm’de bir Türk Kültür Evi ve Enstitüsü kurulsun (Avrupa ülkeleri örnek alınsın) ve şimdiki konsolosluk binası buraya tahsis edilsin.

*Bu kültürevi bünyesinde zengin içerikli ve Türkiye’de konuşulan tüm dillerde yazılmış kitapları da barındıran bir kütüphane açılsın.

EĞİTİM – KÜLTÜR
*Uzun yıllardır boş tutulan Eğitim müşaviri kadrosuna bir an önce atama yapılsın. Müşavirliğe işlevsellik ve etkinlik kazandırılsın.

*İsveç’le öğrenci değişim programları genişletilip yaygınlaştırılsın.

*İsveç’te bir ya da bir kaç okulla işbirliğinde nitelikli Türkçe dil kursları açılsın.*İsveç üniversitesindeki Türkoloji bölümü Türk üniversitelerinin desteği ve işbirliğiyle güçlendirilsin.

*T.C. Kültür Bakanlığı imkanlarından ve sergilerinden İsveç’te yaşayan vatandaşlar da yararlandırılsın

*Türk edebiyatının belli başlı roman, öykü ve masalları Kültür bakanlığınca İsveççeye çevriltilsin.

*İsveçlilerin Türkiye’den gelenlere karşı muhtemel önyargılarını kırmak ve kültürlerarası işbirliğine katkı koymak amacıyla TC Kültür Bakanlığı’nın envanterinde olan tarihi, özgün ve çağdaş kültür ürünleri İsveç müzeleri ve kültürel kuruluşlarıyla işbirliği yapılarak İsveç’te profesyonelce her yıl sergilensin.

* Türkiye’de gurbetçi çocukları ve gençleri için ‘Yaz okulu’ açılsın, ‘kültür gezileri’ düzenlensin

GÖÇ ARAŞTIRMASI VE ÇALIŞTAYI
*Yurtdışı göç konusunda kapsamlı bilimsel araştırma ve çalışmalar yapılsın.
*Göç konusunda güncellenmiş bilimsel veriler ve istatistikler sıkça yayınlansın.

*Türkiye’deki üniversitelerin uygun olanlarında yurtdışı göç enstitüsü ve bölümleri açılsın.

*TC Çalışma Bakanlığı’nın himayesinde, ilgili kurum ve sendikaların katılımı ve desteğiyle, İsveç’te bir göçmen İşçi çalıştayı toplansın.

D. Taner Yıldız

Skogås Türk Kültür Derneği

Stockholm 2017-12-19

Bir Cevap Yazın