İsveç yeni yıla hangi yeni yasalarla girecek ?

İsveç yeni yılına yepyeni yasalarıyla girmeye hazırlandı.

2018‘de geçerli olacak ve Yeni Yıl’ın ilk günü doğup, hemen yürümeye başlayacak (yürürlüğe girecek) olan ve İsveçin kalın “Kanun Kitabı” nı daha da kalınlaştıran, kimisi hoşunuza gidecek kimisi de hiç gitmeyecek olan en az 16 tane “nurtopu” gibi yeni İsveç yasasından, bilmenizin sizlere yararlı olacağını düşündüğüm belli başlılarının listesini sizin için çıkardım.

İşte 2018 model İsveç Yasaları :

* Otomobil sürerken cep telefonuyla konuşmak yasaklandı !

Otomobil sürerken cep telefonuyla konuşmak 1 Şubat’tan itibaren tamamen yasak olacak. Yani Otomobil sürülürken kulaklıkla (handsfree) bile olsa da hiç bir şekilde telefonla konuşalamayacak. Konuşulduğu takdirde suç işlenmiş olacak ve bir para cezası ödemek zorunda kalınılacak !

Polis, direksiyon başında oturan sürücünün elinde telefonu gördüğü an hemen durdurup işlem yapacak !

* Facebook’ta uygunsuz paylaşım yapan cezalandırılacak !

Facebook, Twitter, İnstagram gibi sosyal medyalarda kişisel itibarına zarar vermek ya da toplum içinde küçük düşürmek amacıyla bir özel şahsın çıplak fotoğrafını veya cinsel içerikli videosunu yayınlamak ya da sağlık durumu hakkında bilgi veya yorum paylaşımı yapmak ceza doğuran bir suç olacak.

Kaza sonrası yaralı ya da ölülerin kanlı kaza yeri fotoğrafları da bu kapsamda değerlendirilecek. Bu suçu işleyenler 4 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilecekler !

Yani Facebook’tan ya da Instagram’dan iyi niyetli gibi gözüküp, ama çaktırmadan art niyetli olarak: ” Canım arkadaşım Aslıcığım meme kanseri olduğunu duydum. Ah bir üzüldüm, bir üzüldüm, bir bilsen ! Çok çok geçmiş olsun canım sana! ” diye Aslı hanım’ın profiline ya da başka bir sosyal medya sayfasına yorum yazan birisi artık cezasız kalmayacak !

İnternet siteleri yasaya açıkça aykırı olarak tehdit içeren ve özel hayatın gizliliğini ihlal eden yorum ve paylaşımları silmek zorunda olacak.

İstenmediği halde ısrarla özel kişilerle telefonla, SMS mesajıyla ya da e- postayla iletişim kurmak veya ilişkiye geçmeye çabalayarak rahatsız etmekte “özel hayatı ihlal” yasası kapsamına alındı.

Bu türden rahatsız edici mesajların içeriği, sayısı ve uykudayken gelip gelmediği ceza konusunda belirleyici olacak.

* Elektrikli bisiklet alana 10 bin kron para !

Elektrikli bisiklete binmeyi tercih edenlere devlet 10 bin kron havadan para verecek.

Örneğin Segaway ya da Hoverboard türünden elektrikli bisikletlerin satın alma değerinin yüzde 25’ini ama en fazla 10 bin kronunu devlet karşılayacak.

* Ateşli silahlara af çıkacak !

Şubat başından Nisan sonuna kadar ruhsatsız ateşli silahını gönüllü olarak polise teslim edenler affedilecek. Polis bu kişilere teşekkür etmek dışında ayrıca haklarında herhangi bir cezai işlem yapmayacak !

* Ruhsatsız silah bulundurmanın cezası en az 2 yıl hapis olacak !

Ruhsatsız ateşli silah bulundurma yasasını ağır ihlal suçunun en alt yaptırım sınırı 2 yıl hapis cezasına çıkacak.

* Çocuğa buluşma teklifi yapan cezalandırılacak !

Bir çocuğa cinsel amaçlı bir buluşma teklifinde bulunmak, buluşma gerçekleşmese bile ceza doğuran bir suç olacak.

* Kaçak içkiye para cezası artacak !

Yurda gümrük vergisini ödemeden kaçak içki sokan kişi içkinin gümrük vergisi dışında ayrıca bu verginin yüzde 40’ını devlete ceza olarak ödeyecek.

* 6 yaşındaki her çocuk okullu olacak !

İsveç’te yaşayan ve 6 yaşında olan her çocuğun güz döneminden itibaren ana okulu sınıfına gitmesi zorunlu olacak. Böylece İsveç’te zorunlu temel eğitim 10 yıla çıkmış olacak.

*Berberler ve restoranlar engellilere erişilebilir olacak !

Mayıs ayından itibaren tüm berber salonları ve çalıştırdığı kişi sayısına bakılmaksızın tüm restoranların engellilerin de kullanımına uygun hale getirilmiş olması zorunlu olacak. (Mekanda engelli tuvaleti, geniş giriş kapısı, tekerlekli sandalye rampası bulunması gibi)

* Solaryum da 18 yaşından küçükler bronzlaşamayacak !

Eylül ayından itibaren Solaryum’da yalandan güneşlenip esmerleşmek için en az 18 yaşında olmak gerecek. 18 yaşından küçükler artık solaryuma giremeyecek.

* Dinlenmeyen şöferlere para cezası artırılacak !

Yasada öngörülen süre kadar yeterince dinlenmeden ve uykusunu almadan veya mola vermeden araç süren veya trafik kurallarını ağır biçimde çiğneyen nakliyeci kamyon ve otobüs sürücülerine kesilen para cezalarının tutarı mart ayından itibaren yükseltilecek.

* Kumarcılardan belediyeler sorumlu olacak !

Belediyelerin Sosyal Hizmet Kurulu (socialnämnden) ayrıca kumar oyunu kötü alışkanlığıyla mücadele etmekle de sorumlu olacak.

Yani kocası kumara dadanan kadınlar, ev kirasını yatırmak yerine parayı at yarışlarına ya da başka bir şans oyununa yatıran kocasının kumar alışkanlığından kurtarılması için belediyesinden yardım isteyebilecek !

* Kamu çalışanlarının özel bilgilerine gizlilik koruması gelecek !

Kamu çalışanlarının, çalıştıkları kurumun internet sayfalarında yer alan fotoğraf ve iletişim bilgileri “kamusal gizlilik koruması” (sekretesskydd) kapsamına alınacak.

* Kütüphane bilgisayarları “gizlilikli” kullanılacak !

Halk kütüphanelerindeki ait bilgisayarları kullananların özel kişisel bilgileri “kamusal gizlilik koruması” kapsamına alınacak.

* Suça karışan avukatlar barodan daha kolay atılacak !

Baroya kayıtlı Avukatlar çalışma saatleri dışında işledikleri ya da karıştıkları suçlardan dolayı da İsveç Avukatları Barosu üyeliğinden çıkarılacak.

* Okula hangi partiden politikacı geleceğine okul müdürü karar verecek !

Okullara hangi partilerden politikacıların davet edileceğine bundan böyle okul müdürleri karar verecek. Okul müdürleri seçimini objektif kriterlere göre (örneğin İsveç Meclis’in de ya da belediye meclisinde bulunanlar gibi) yapacak.

Ne diyelim ?

En kötü kanun, kanunsuzluktan iyidir” derler ya, çok doğru !

İsveç kelimenin tam anlamıyla kanun devletidir. İsveçlilerin de neredeyse tamamı hiç hoşuna gitmese de, hiç işine gelmese de, hiç aklına yatmasa da ya da çıkan yasadan nefret etse de, yine de yasalara saygı gösterirler ve yürürlüğe girdikten sonra da ona eksiksiz uyarlar veya uymaya çaba gösterirler.

Çünkü İsveçliler her yasanın sadece İsveç Kralı 16. *Carl Gustaf hariç, herkese eşit uygulanacağını, kimsenin kayrılmayacağını, bakan da olsa başbakan da olsa kimseye torpil yapılmayacağını ve yasaya aykırı bir şey yaptıklarında, devletin yapısını ve işleyişini iyi bildikleri için bunun er ya da geç ortaya çıkacağına ve yakalanıp ceza alacaklarına inanırlar.

Siz de onlar gibi yaparsanız doğru olanı yapmış olursunuz…

İyi yeni yıllar !

İyi yeni yasalar !

TANER YILDIZ

Not: * İsveç Kralı tahtta oturduğu sürece mutlak dokunulmazlık zırhıyla korunduğu için teorik anlamda cinayet bile işlese hakkında bir ceza davası açılamıyor !

Bir Cevap Yazın