Stockholm’u seyrettim, gözlerim açık !

Mariaberget’ten doyumsuz manzara

Yolum Söder’in Mariaberget’ine düşünce Stockholm’u seyre daldım, gözlerimi dört açıp !

Gördüğüm manzara büyüleyici ve çok etkileyiciydi !

1200’lü yıllardan beri yerleşim yeri olan kayalık Mariaberget (Meryem Dağı) şehir merkezine bakan Södermalm semtinin kuzeybatısında bulunuyor.

Mariatorget’ten birkaç yüz adımla İsveç’e özgü Falu kırmızısı boyalı küçük ahşap evler arasından yürüyerek kayalığa çıktığınızda ; şehrin ortasından geçen ve Mälaren gölünün en doğu ucunda bulunan Riddarfjärden (Şövalye koyu) ve tarihi Riddarholmen (Şövalye adacığı), yanıbaşındaki Gamlastan (Eski şehir) ile görkemli kulesinin tepesinde İsveç ulusal arması Üç Taç parıldayan Stockholm’un simge binası Stadshuset (Belediye Sarayı) ayaklarınızın altına sere serpe seriliyor.

Mariaberget’in dimdik uçurumunun en kenarında 416 metre uzanan incecik patika yoldan (Monteliusvägen) yapılan kısa yürüyüş sırasında görülebilen muhteşem manzara insanın başını döndürüyor.

Bu göz kamaştırıcı ”Stockholm tablosu” karşısında kendinden geçen yeni sevgililer ve yeni evliler bu muhteşem manzarayı “ömürboyu aşkla bağlılık” dileklerine şahit tutarak, kenar korkuluğuna üzerinde adları yazılı küçük ve renkli “aşk kilidi”ni asıyor.

Ne diyelim ?

Ben bu doyumsuz manzarayı seyretmeye doyamadım. Çünkü hava soğuktu, üşüdüm ! Gözlerimi ve hislerimi doya doya doyurmayı ise bahara ve yaza erteledim !

TANER YILDIZ

Not: Bu Belediye sarayı ve Riddarholm fotoğraflarını telefonumla ben çektim !

Bir Cevap Yazın