Harika bir tiyatro oyunu !

Harika ikili; Fikret ve Burcu’dan !

Bugün bu yaz sıcaklığındaki Pazar günü öğleden sonrasını “Az gittik Uz gittik” tiyatro oyununa ayırmakla çok iyi ettik !

Salonu dolduran çoğu kadın bizler de, Fikret’le birlikte az gittik uz gittik dere tepe düz gittik. Bir de dönüp arkamıza baktık ki bir arpa boyunda 43 yıl yol gittik !

Hep birlikte sevindik hep birlikte hüzünlendik.

Değerli tiyatrocumuz Burcu Ada Soysop’un yönettiği ve İsveç’teki çok yönlü sanatçımız müzisyen ve tiyatro oyuncumuz Fikret Çeşmeli’nin olağanüstü bir performans sergileyerek oynadığı tek kişilik Az gittik Uz gittik adlı alkışlanacak tiyatro oyununu biz de bol bol alkışlayarak seyrettik…

İsveç’te göçmenliğin hem dramatik hem de eğlenceli yanlarına ayna tutan renkli oyunla, Fikret’in orta Anadolu’da Kulu ilçesine bağlı küçük bir kasaba olan Kozanlı’dan Stockholm’un kenar semti Alby’e 1975 yılında annesiyle birlikte babasının yanına

gelişinden başlayan hikayesini bir canlı film şeridi gibi izledik.

Fikret kendi ailesinden yola çıkarak geçmişe dönük ortak yaşanmışlıkları, küllenmiş hatıraları, beslenen umutları, uğranılan hüsranları, kurulan hayalleri, duyulan özlemleri, söylenen türküleri, yaşanmış sevinçleri, üzüntüleri ve gülümsemeleri çok dengeli ve becerikli biçimde harmanlamıştı.

İsveç’te yetişen ve tiyatro oyunculuğu yapan Fikret Çeşmeli; sazıyla, sözüyle, kendi bestesi türküleriyle, üretkenliğiyle, arkasında kale gibi duran sevgili eşi ve ailesiyle, benim de bir parça tanık olduğum sağlam kişiliğiyle, sanatçı kimliğiyle İsveç’te yüzümüzü ağartan, bizden olan, içimizden çıkan bir sanatçımız.

Ne diyelim ?

Destek bizden gayret Fikret – Burcu ikilisinden !

Bu enfes oyunu kaçıranlar üzülmesinler. İsveç’in başka yerlerinde de gösterileri olacakmış.

Fikret Çeşmeli’ye Burcu Ada Soysop’a ve harika seyircilerine teşekkür ediyor, onları bir kez de buradan alkışlıyorum !

TANER YILDIZ

Bir Cevap Yazın