Stockholm güneş sarhoşu oldu !

Bugün İsveç havası, havalı mı havalı !

İsveçlilere bu yıl Mayıs başında piyangodan güneş çıktı ve Stockholm’u bugün 28 C hararet bastı.

Löjnantshjärta (Teğmen kalbi)

Haftalardır başta Stockholm’a ve ülkenin tamamına tek damla yağmur yağmadı !

Brudslöja (Gelin duvağı)

Haftalardır İsveç’in “bulunmadık Bursa kumaşı” olan güneş, hiç utangaçlık yapıp kara bulutlar arkasına saklanmadı, Stockholm semalarında alabildiğince cömertçe açılıp saçıldı ve her Allah’ın günü o sıcacık yüzüyle ve o görkemli cüssesiyle pırıl pırıl parladı !

Rodefondron (Mor Açelya)

Haftalardır Stockholmlu genç kızlar mini etek ve şortla, kadınlar endamlı bedenlerine pek yakışan çiçekli tiril tiril yazlık fistanlarıyla, erkekler ise tişört ve kısa donlarıyla şehirde, parklarda ve fırsat bulanlar da “landet” dedikleri kırlarda, dağda ve bayırda dolaştı.

Ne diyelim ?

Bu hafta boyunca da güneş pırıl pırıl parlayacakmış !

Bu bir mucize !

Böylesine uzun süreli, hararetli, pırıl pırıl güneşli ve masmavi gök kubbeli Stockholm’u Stockholmlular sadece rüyalarında görürdü !

Geçen hafta sonu şehirde dolaşırken bir an kendimi Side’de ya da Antalya’da geziniyormuş gibi sandım !

Parklarda sakin sakin oturan ya da sere serpe uzanıp güneşlenen ve cafe önü kaldırımlardaki masalara doluşan Stockholmlu sarışın kızlar ve kadınlar sanki Side tatilinden yeni gelmişcesine bronzlaşmış tenleriyle ve çok yakışmış albenili yazlık kıyafetleriyle, o alışılmış soğuk ve donuk ifadeli yüzleri yerine, tatlı gülümsemeleriyle ve hafif gevşek rahat hareketleriyle göze batıyorlardı !

Bugün sabah 03.45 de doğan güneş gece 21.42 de batacak. Yani havanın kralı güneş kesintisiz 18 saat süresince uyanık kalacak !

Doya doya keyfini çıkarmanız dileğiyle…

TANER YILDIZ

Not: En üstteki fotoğraftaki ”Teğmen kalbi (Löjnantshjärta) adlı çiçeği bizim fakirhaneden ortadaki “Gelin duvağı” (Brudslöja) adlı çalıyı sol yanımdaki komşumun ve en alttaki mor “Açelya” yı (Rodedendron), sağ yan komşunun küçük bahçelerinden bu sabah çektim !

Bir Cevap Yazın