Oylarınızı Stockholm’dan Ankara’ya uğurladık ?

Gurbetten memlekete 10.977 yürek uçtu !

24 Haziran 2018 Türkiye Genel seçiminde İsveç’te 10.977 seçmen oy vermişti.

Sizlerin tertemiz yüreklerinizi yüklediğiniz, bizim de gözümüz gibi baktığımız ve sanki aramızdaki bir sır gibi sakladığımız oylarınızı özenle sarıp sarmaladık, beyaz güvercinin kanadında Türkiye’ye tertemizce uğurladık !

Türkiye Genel Seçimi’nde (Cumhurbaşkanı ve milletvekili) Kista’da Cumartesi ve Pazar günlerinde kullandığınız toplam 10.977 oyunuzu, sandık kurulları herkesin gözü önünde sandıktan çıkardı, tek tek saydı, her sandıktan kaç kapalı zarf çıktığını tutanağa yazdı ve üstünde sandık numarası yazılı oy torbalarına koyup, ağzını iple sıkıca bağladıktan sonra düğümün üstüne mum mühür bastı.

Bu ağzı mühürlü oy torbalarını tek tek teslim aldık, bir minibüse yükledik ve güvenlik eskortuyla Büyükelçiliğe götürdük.

Oradaki güvenli odaya tek tek tek kendi ellerimizle taşıdık. Kapısına CHP, AKP ve MHP adına herbirimiz ayrı bir kilit astık. Tüm bu işlemler de ta başından sonuna kadar her aşamasında HDP müşahidi de yanımızdaydı.

Dört gündür Büyükelçilikteki dört kilitli “güvenli oda” da mühürlü torbalarda sakladığımız oylarınızı, Çarşamba sabahı 5 kişilik Seçim Komisyonu olarak hep birlikte diplomatik torbalara doldurup ağzını sımsıkı kelepçeledik ve bir de biz mühürledik…

Oylarınızı almak için THY uçağıyla Arlanda’ya gelen ve içinde CHP mv Zeynel Emre’nin de bulunduğu Akp, Mhp ve Hdp milletvekillerinden oluşan “Oy Torbaları Nakil Kurulu”na; Büyükelçi Emre Yunt başkanlığında, memur üye Alperen Uyar, partili üyeler Taner Yıldız (CHP), Ö. Eken (Akp) ve Y. Selek (Mhp) ten oluşan Stockholm Seçim Komisyonu olarak bugün 16.30 da tutanak imzalayarak, pistte elden teslim ettik. Uçağa yüklenmesine de ayrıca nezaret ettik.

Sabah ki torbaların hazırlanıp mühürlenmesi, pistte milletvekillerine teslim edilmesi ve uçağa yüklenmesi sırasında Hdp İsveç temsilcisi Hasan Bozlak ta müşahit olarak sürekli yanımızda hazır bulundu.

24 Haziran’a kadar Ankara Yurtdışı İlçe Seçim Kurulu deposunda saklanacak olan bu oylar seçim akşamı Türkiye’deki oylarla birlikte aynı anda ATO binasında sayılacak.

Ne diyelim ?

Memleketimize ve demokrasimize uğur getirsin.

İki haftadır, özellikle son haftasında geceli gündüzlü koştuğumuz seçim maratonunda “varış” çizgisine alnımızın akıyla ulaştık !

Hep birlikte umutlandık, ara sıra heyecanlandık, iyi niyetimizle ve elimizden geldiğince çalıştık, çabaladık.

Tarafsızca, doğruca ve yasalara uygunca yapacağımıza namusumuz üzerine ant içerek başladığımız görevimizi bugün işte böyle tamamladık !

Bu demokratik yarışta emeği geçen herkese, her partiden seçmenlerimize ve tüm sandık görevlilerimize içtenlikle teşekkür ediyorum..

TANER YILDIZ

Stockholm Sandık Saklama ve Ulaştırma Kurulu üyesi. (Seçim komisyonu CHP üyesi)

Foto: Üsteki kilit CHP’nin, ortadaki AKP’nin ve alttaki MHP’nindir. Kapı kilidinin anahtarı ise Büyükelçimizdedir.

foto: CHP milletvekili Zeynel Emre ve Taner Yıldız

Bir Cevap Yazın