İsveç vizesi nasıl alınır ?

Türk’ün İsveç vizesiyle çetin sınavı !

Türk vatandaşları hangi amaçla olursa olsun İsveç’i ziyaret edebilmek için önceden vize almak zorundadır.

Bu ziyaret vizesinden sadece kırmızı (şimdi siyah) pasaportlu politikacılar ve bürokratlar ile yeşil pasaportlu devlet memurları muaftır.

Buna karşılık İsveç vatandaşları hiç vize almadan canları ne zaman isterse ve istedikleri kadar Türkiye’yi ziyaret edebiliyorlar !

Peki her yıl yapılan neredeyse her uluslararası araştırmada ya da yarışmada dünyanın en iyi yaşanılır ülkesi, dünyanın en saygın ülkesi, dünyanın en gelişmiş ülkesi, dünyanın en refah toplumu gibi ünvanları kendinde toplayan “dünya cenneti İsveç”i görmek isteyen ve devletten pasaport torpili olmayan bordo renkli pasaportlu bir Türk vatandaşı ölmeden önce dünya gözüyle bu dünya cennetini görmek istese, göremez mi ?

Görebilir ama görmeden önce kıldan ince kılıçtan keskin “İsveç vizesi sırat köprüsü”nden geçmesi gerekiyor !

İsveç Türkiye’den ve Türkiye üzerinden Arap ülkelerinden gelen herkesi İsveç’in geniş sosyal refah haklarından yararlanmak isteyen ve İsveç’e yerleşmek amacıyla potansiyel İsveç vatandaşı olmayı düşünen “ekonomik turistler” olarak gördüğü için daha ülkesine ayaklarını basmadan önce onları kendi ülkelerinde sıkı bir vize sınavına sokuyor ! Bu vize sınavından daha doğrusu “sırat köprüsü”nden sağ salim geçebilmeyi başarabilmiş “vize gazilerinin” cennet ülkesini ziyaret etmesine izin veriyor.

İsveç’e vize başvurusu hangi gerekçelerle ve nasıl yapılıyor ?

Türkiye’den İsveç’e belli başlı şu amaçlarla vize başvurusu yapılabiliyor:

Akraba ya da arkadaş ziyareti

– Gezip görmek için turist ziyareti

– İş ya da toplantı ziyareti

– Sağlık ya da tedavi ziyareti

– Kültürel ya da sportif etkinliklere katılım ziyareti

– Stajyer öğrenci ziyareti

Her gün hem İsveç’ten hem de Türkiye’den özellikle sosyal medya üzerinden bana çokça sorulduğu için bunlardan en yaygın olan ve temel şartları diğerleriyle aynı olan “Akraba ve arkadaş ziyareti vizesi” nin nasıl alınabildiği, hangi belgeler gerektiği konusunda sizleri aydınlatmak istedim:

Öncelikle vizeyi vermekle yetkili İsveç elçiliği ya da konsolosluğunu amacınızın sadece kuzeninizi ya da ilkokul arkadaşınızı ziyaret etmek olduğuna, vizeniz biter bitmez de İsveç’i derhal ve gönüllü olarak terkedeceğinize inandırmanız gerekiyor. Bunun için yemin billah etmeniz maalesef fayda etmiyor ! Çünkü yetkili memur sizin yemininize güvenmiyor ve ayrıca bir sürü belgeli güvenceler talep ediyor.

İlk iş olarak vize başvurusu yapabilmek için önceden randevu almak gerekiyor. Yani çatkapı vize başvurusu yapılamıyor !

Vize başvurusunda şu belgeler isteniyor:

1. Davetiye şartı

Sizi İsveç’e bir akrabanız ya da arkadaşınızın davet etmesi gerekiyor. Sizi davet eden kişi isterse sizin her türlü giderinizi üstleneceğini imzasıyla taahhüt edecek ya da sizi sadece davet etmekle yetinerek hiç bir ekonomik sorumluluğunuzu üstlenmeyip, davetiyesinde tüm masrafınızı kendinizin karşılayacağını belirtecek. İsveç’teki akrabanız ya da arkadaşınız İsveç göçmenlik Dairesi’nin hazır “Davetiye” (inbjudan) formunu (blankett nr 240011) doldurup, altını imzalıyacak.

Bu kişi ayrıca kendi adına İsveç vergi dairesinden (skatteverket) “inbjudan” amaçlı bir “personbevis” (Nüfus ve ikametkayıt örneği) alacak. Bu personbevis 3 aydan eski olmayacak ! Bir de kimliğini ispat için Pasaportu ya da İsveç kimliğinin bir fotokopisini çıkartacak.

Eğer sizin her türlü ekonomik giderinizi de üstleniyorsa o zaman ekonomik durumunu ve gelirini göstermeye yarayan maaş bordosu (lönespecifikation) banka hesabı çıktısı (kontoutdrag) gibi belgeleri de hazır bulunduracak.

2. Günlük gider için 450 kron nakit para ve dönüş bileti şartı !

İsveç’te bir turistin günlük gideri 450 kron olarak hesap ediliyor. Bu tutar üzerinden İsveç’te kalınacak gün sayısına göre yeme içme ve barınmaya yetecek kadar nakit paranın varlığı ispat edilmesi gerekiyor. Eğer akraba ya da arkadaş evinde kalınacak ise talep edilen bu günlük tutar biraz daha düşürülebiliyor. Masrafları karşılamaya yetecek 3 aylık bir banka ekstresi ile ayrıca Türkiye’ye dönüş uçak bileti ya da başka türlü bir yolculuk giderini karşılayacak nakit para gösterilmesi gerekiyor !

3. 30 bin avro teminatlı seyahat sigortası şartı

İsveç’i ziyaret eden kişinin muhtemel bir hastalık ya da kaza halinde acil hastane ve tedavi hizmetinin karşılanması ya da Allah göstermesin ölmesi durumunda cenazesinin Türkiye’ye gönderilme masrafı için en az 30 bin avro değerinde bireysel seyahat ve sağlık sigortası yaptırması gerekiyor. Bu sigortası olmayana vize verilmiyor !

4. Pasaport, biyometrik fotoğraf ve 10 parmak izi şartı !

Vize alacak kişinin vizesi bitikten sonra en az 3 ay daha geçerliliği olan bir pasaportunun olması gerekiyor. Ayrıca bu pasaportun en az iki sayfası boş olacak ve son 10 yıl içerisinde basılmış tüm eski damga ve vizelerin olduğu sayfalarının fotokopisi çekilmiş olacak !

2 adet vesikalık biyometrik fotoğraf çekinilecek. 10 parmağın onundan da parmak izi verilecek !

Eğer yüzünüzde ya da parmak uçlarınızda bir yara bere ya da çizik varsa fotoğraf çekinmeden ve parmak izi vermeden önce bunların iyileşmesi beklenecek !

5. Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği şartı !

Medeni durumu, ebeveynleri, kardeşleri, eski ya da şimdiki eşleri ve çocukları gibi aile ilişkilerini gösteren bir Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği nüfus müdürlüğünden alınıp, başvuruya eklenecek ! Dikkat, bu belge 3 aydan daha eski olmayacak !

6. Vize başvurusu formunun doldurulması şartı

119031 numaralı Schengen Vizesi başvuru formunun eksiksiz doldurulması ve altının imzalanması gerekiyor.

7. Başvuru ücreti olarak 330 TL’nin ödenmesi şartı !

Vize başvurusu yapan kişi başvurusunu yapmadan önce İsveç elçiliğinin Garanti Bankası’ındaki TR88 0006 2001 3610 0006 2985 93 no’lu hesabına 330 TL yatıracak ve dekontunu alacak. Bu ödeme dekontunun orjinalini başvuru sırasında gösterecek !

8. İşyeri belgesi şartı !

Vizeye başvuran garibim Türk vatandaşı Türkiye’deki iş durumunu ispatlamak için aşağıdaki belgelerden birini gösterecek :

a) Bir yerde çalışan ise (işçi, memur, sözleşmeli) :

İşveren mektubu ve izin onayı

⁃ SGK (sosyal güvenlik) belgeleri ve hizmet dökümü

⁃ İşe giriş bildirgesi

⁃ Son 3 aylık maaş bordrosu

b) Bir çiftçi ise:

Bağlı olduğu ziraat odasından alınmış çiftçi belgesi

c) Bir esnaf ya da şirket sahibi ise

Şirketin faaliyet belgesi ve ticaret sicil gazetesinin kopyası

– Vergi levhası

– İmza sirküleri

d) Bir emekli ise:

Emekli maaş belgesi ya da karnesi !

e) Bir öğrenci ise:

Okulundan alınmış imzalı öğrenci belgesi !

f) 18 yaşından küçük ise ve yalnız başına veya yalnızca bir ebeveyni ile ya da başka birisiyle seyahat edecekse:

Son hafta içinde diğer ebeveynden ya da ebeveynlerinden alınmış noter onaylı “muvafakatname” (seyahat eden ebeveyn çocuğun velayetine tek başına sahipse buna gerek yok !)

Konsolosluk gerekli gördüğü takdirde vize başvurusunda bunların dışında ayrıca ek belgeler de talep edebilir !

Vize başvurusu nereye yapılır ?

Artık İsveç vize başvurusu Ankara, Antalya, İzmir de şubeleri bulunan VFS Global adlı elçiliklere vize başvurusu hizmeti veren bir yetkili danışmanlık şirketince en az 140 TL ücret karşılığında yapılıyor.

Eğer istenirse Ankara ve İstanbul’daki İsveç konsolosluklarına doğrudan başvurulabiyor ama başvuru yine de bu şirket aracılığıyla randevu almak şartıyla yapılabiliyor. Doğrudan başvuruda cevap alma süresi daha uzun oluyor !

VFS Global şirketi ayrıca diğer ek hizmetler için (fotoğraf çekimi 25 tl, form doldurma 25 tl, kurye 45 tl, fotokopi tanesi 1 tl gibi) ek ücretler alıyor.

VFS Global Ankara Vize Başvuru Merkezi

Atatürk Bulvarı No : 154 Çankaya- Ankara

Telefon : 0212 373 58 03

Telefon saatleri: 08:30 – 17:00 arası (Pazartesi-Cuma)

Başvuru Saatleri: 08:30-12:00 ile 13:00 -1500 (Pazartesi-Cuma)

E-posta bilgi için: info.swtr@vfshelpline.com

En çok kaç günlük vize başvurusu yapılabilir ?

Tüm Şengen ülkelerinde geçerli olan vize tekli ya da çoklu giriş çıkışlı olarak en fazla 90 gün süreyle alınabilir. Çok çok özel durumlarda daha uzun süreli “D Vize” tabir edilen özel nitelikli vize verilebilir. Eğer daha uzun kalınacaksa o zaman vize yerine oturum izni (uppehållstillstånd) başvurusu yapılır. Bu durumda da sağlık sigortası ve kendini geçindirmeye yetecek kadar nakit para şartı aranır !

Vize başvurusunu kim karara bağlar ?

Kural olarak vize başvuruları Elçilik ve konsolosluklar tarafından kabul ya da red şeklinde karara bağlanır. Kimi özel ve olağandışı durumlarda vize başvurusu İsveç Göçmenlik Dairesi (Migrationsverket) tarafından karara bağlanabilir. Son 6 ay içinde 90 gün süreyle bir Şengen ülkesi ya da ülkelerinde kalmış olanların belli bir süre geçmedikçe vizesi yenilenmez !

Vize başvurusu cevabı kaç günde verilir ?

Genellikle en geç 2 hafta içinde bir cevap verilir.

Vize başvurusu reddedildiğinde itiraz hakkı var mıdır?

Evet vardır. Ret kararı ele geçtiği günden itibaren en geç 3 hafta içinde itiraz edilebilir. İtiraz dilekçesinde hangi karara niçin itiraz edildiği ve nasıl bir değişiklik istendiği belirtilmelidir. Eğer daha önce sunulmayan yeni belgeler varsa bunlar da itiraz dilekçesine eklenmelidir.

Elçilik ya da konsolosluk zamanında gelmiş itirazı yeniden değerlendirip önceki kararını kabul şeklinde değiştirebilir ya da değiştirmeyi gerektirecek yeterli bir neden görmediği takdirde itirazı reddedebilir. Bu durumda vize başvurusu dosyası kesin karara bağlanmak üzere İsveç’in Göteborg şehrinde bulunan “Göçmenlik Mahkemesi”ne (Migrationsdomstol) gönderilir. Mahkemenin bu konuda alacağı karar kesindir.

Ne diyelim ?

Gördüğünüz gibi İsveç vizesi almak sırat köprüsünden geçmek kadar zormuş değil mi ?

Dünyanın cennet ülkesi denilen İsveç’i dünya gözüyle görmeyi arzulayan Türk vatandaşlarına Allah sabır ve mücadele gücü versin !

Temsil ettikleri kendi vatandaşlarının giremediği ülkelere vatandaşlarından utanmadan, bu gariban vatandaşlarının sırtından aldıkları kırmızı pasaportlarıyla elini kolunu sallayarak giren politikacılara ve yüksek seviyeli bürokratlara da Allah birazcık gurur ve utanma duygusu nasip etsin !

TANER YILDIZ

İsveç vizesi nasıl alınır ?” üzerine 3 yorum

  1. merhaba hocam.daha önce.iltica.ettim.2018 de simdi vize basvurusu yaptim.iş üzerine engel olurmu.iltica etmem

    1. Hayır eğer iş üzeri için gerekli tüm şartları yerine getirmişseniz daha önceki iltica başvurunuzun doğrudan bir engeli olmaz.

Bir Cevap Yazın