Sultan Kayhan memleketinden oy istiyor !

İsveç’in Kululu milletvekili Kulululara emanet !

İsveç genel seçimleri 9 Eylül 2018 de yapılacak.

Türkiye’de sürekli kalan ya da geçici olarak bulunan İsveç vatandaşları, İsveç seçimi için 16 Ağustos tarihinden itibaren İsveç’in Ankara elçiliğinde, İstanbul baş konsolosluğunda, Kulu ve Antalya fahri konsolosluklarında erken oy kullanabilecek.

Sandık kurulan ve 16 -31 ağustos arasında belli gün ve saatlerde açık tutulacak olan konsolosluklarda oy kullanabilmek için kimlik ve seçmen kartı gerekiyor:

– İsveç pasaportu veya İsveç kimlik kartı

– Resmi kurumdan alınmış Türk kimlik kartı

– Kefil kişi (kimliği yanında olmayan bir seçmene, yukarıdaki kimliklerinden birini gösteren başka birisi kimlik kefilliği yapabilir.)

– Seçmen kartı (röstkort – eğer seçmen kartın yanında yoksa oy kullanılan yerde kolaylıkla bir tane kopyası çıkarttırılabilir) )

Konsolosluklarda nasıl oy verilir ?

1. Boş oy zarfı ve bir partinin oy pusulası alınır. (Her partinin oy pusulası seçim lokalinde bulundurulur ancak seçmen oy pusulasını yanında da götürebilir. Özellikle “kişiye tercihli oy” (personröst) kullanacak olanlar o kişinin adının yazılı olduğu oy pusulasını yanına almalıdır.)

2. Seçim lokalindeki kapalı yere girilir. Bir partinin oy pusulası ya da tercihli oy olarak bir milletvekili adayının (örneğin Sultan Kayhan) adı işaretlenen oy pusulası zarfa konularak ağzı kapatılır. Açıkta göstere göstere oy verilemez !

3. Kapalı oy zarfı, kimlik kartı ve seçmen kartı sandık görevlisine verilir. Görevli, kapalı zarfı ve seçmen kartını ayrı bir dış zarfın içine koyup ağzını yapıştırır. Seçmen listesine o seçmenin oyunu erken kullandığını işaretleyip bu zarfı sandığa atar. (Dikkat ! zarfı Türkiye seçiminin tersine seçmenin kendisi değil, seçmenin gözü önünde görevli sandığa atar !)

4. İçinde oy bulunan bu pencereli zarflar İsveç Seçim Kurumu (Valmyndigheten) aracılığıyla o seçmenin seçim bölgesinde kayıtlı olduğu sandığa gönderilir. Zarf açılarak içindeki seçmen kartı alınır ve seçmen kütüğüne oy kullandı diye işaretlenerek kapalı oy zarfı oy sandığına atılır. Daha sonra sandık açılarak zarfların içindeki oylar tek tek sayılır.

27 Temmuz’dan itibaren yurtdışında bulunan isveç vatandaşları ayrıca “mektupla” da oy verebilirler.

Ne diyelim ?

Kululu genç ve yetenekli sosyal demokrat Stockholm milletvekili Sultan Kayhan ata memleketi Kulu’da seçim afişleriyle başlattığı seçim kampanyasında tüm İsveçli Kululuların oyuna talip !

Sultan Kayhan’ın seçim çevresi olan Stockholm kentinde onun tercihli oyla doğrudan milletvekili seçilmesini sağlayacak çok büyük bir çoğunluğu Kululu olan bir seçmen kitlesi yaşamaktadır.

Sizleri İsveç meclisinde temsil etmek Sultan Kayhan için bir onurdur.

Kululuların da tercihli oylarıyla Sultanımıza destek olmaları bir memleketlilik ve hemşehrilik görevidir !

Sultan Kayhan’ı tercihli oylarıyla İsveç Meclis’ine tekrar seçtirmek Kululuların elindedir !

TANER YILDIZ

Bir Cevap Yazın