Stockholm’da elma topladım !

Elma elma cennet elmalar

Güneşli bir pazar gününde bizim fakirhanenin tek elma ağacının bir yıl boyunca önce yağmurda ve fırtınada, sonra da sıcaklıkta ve kuraklıkta geceli gündüzlü ücretsiz çalışarak bizim hem beslenmemiz hem de göz zevkimiz için ilaç yüzü görmeden ürettiği ilaç gibi “cennetten çıkma” elmalarını bir güzel topladım.

Her yıl sadece iki elin on parmağından daha az elma doğuran ağacımız bu yıl nedense küçücük gövdesi ve incecik dallarına bakmadan ve her zamankinden daha ufak ufak ama yüzde yüz organik olan onlarcasını kucağımıza cömertçe veriverdi !

Ne diyelim ?

Türkçe’de asıl adının “alma” olduğunu ve sonradan “elma”ya dönüştüğünü biliyor muydunuz ?!

Elma İsveç’in her yerinde en çok ve en kolay yetişen tek meyvedir. İsveçlilerin meşhur elmalı payı – äppelpaj ve elmalı keki – äppelkaka çok lezzetlidir.

Çoğu kültürde ve mitolojide elmanın efsunlu bir Cennet meyvesi olduğuna inanılır. Elma aşkı, bereketi, zenginliği, cinselliği, aydınlanmayı ve genel anlamda yaşamı sembolize eder.

Atalar “elma elma yanaklar” diye boşuna dememişler !

Çünkü elma mitolojik güzellik ve aşk tanrıçalarının (örneğin; Mezopotamya – İştar, Yunan – Afrodit, İskandinavya – Idun) sembol meyvesidir.

Hristiyanlar, Havva anamızın Adem babamıza bu ayartıcı ve baştan çıkarıcı kıpkırmızı elmadan bir tanesini (yasak elma) ikram ederek onu hem baştan hem de cennetten çıkardığına inandıkları için elmaya bir “kötülük” sembolü anlamı yüklüyorlar !

Kim ne derse desin ben yaz kış elma yiyen bir elmasever olarak elmanın cennetten çıktığına adım gibi eminim !

TANER YILDIZ

Bir Cevap Yazın