Isveç Türkiye maçında dostluk vardı !

İsveç 2 – Türkiye 3

Çocuklar iki yanaklarına iki ayrı bayrak sığdırdılar…

Bir fotoğrafta; biri atasının doğduğu yeri biri karnının doyduğu yeri, iki ülkeyi; Türkiye ve İsveç’i aynı anda hem de rekabetin ve yenme hırsının en güçlü olduğu bir futbol maçında sığdıracak kadar güzel ve kocaman çatal yürekleri olan biri kız biri oğlan, biri sarışın biri kumral iki Türkiye kökenli ve “yeni İsveçli” çocuk !

Yanaklarında doğdukları ve doydukları yerleri gururla taşıyan, aslında maçta karşı karşıya savaşan her ikisini de çatallaşan yüreklerde saklayan iki güzel kahraman !

Beyninin ve yüreğinin birbiriyle savaşarak yarıştığı bu maçta birini diğerinden ayırmayan birini diğerine düşman yapmayan çatal yüreğinde ve tertemiz beyninde her ikisine de yer açan, çifte kültürel kimliğiyle barışık olan, içinde yaşadığı toplumla bütünleşip uyum sağlayan, buram buram hem Türkiye hem de İsveç kokan bu çocuklarla hem eski etnik İsveçliler hem de Türkiye kökenli “yeni İsveçli” bizler ne kadar övünsek azdır !

İşte gerçek İsveçli olan; iktidara geldiğinde bu çatal yürekli çocukları atalarının doğduğu yerlere sürgün etmeyi vaat eden ırkçı bozuntusu Jimmy Åkesson değil, bu çifte kimliğini yüreğinde ve beyninde uyum içinde bütünleştiren bu iki güzel çocuktur !

İsveç’in gerçek sahibi kin ve nefretten beslenen, topluma ırkçılık ve düşmanlık tohumları ekerek zehirleyen, kötülük timsali Jimmy Åkesson değil, ırkçılığa ve düşmanlığa karşı hoşgörüden ve sevgiden beslenen, topluma çok kültürlülük ve kardeşlik panzehiri zerk eden iyilik timsali bu iki güzel çocuktur.

Ne diyelim ?

Ben dün gece bu maçı statda değil, sıcacık evimde koltukta oturup TV 4 de izledim.

Bu iki güzel çocuğu gözlerimle görmedim. Kimin çocukları olduklarını bilmiyorum. Orada olsaydım adlarını sorar, başlarını usulca okşayıp, sevimli yanaklarından acıtmadan birer makas almak isterdim.

Ben bu maçı kazanmamıza değil, bu maçla bu iki çatal yürekli, pek sevimli ve “yanakları bayrak resimli” bu iki güzel çocuğumuzla tanışmamıza sevindim !

Belki bana kızacaksınız ama ben her iki takımında kötü oynadığı bu maçın, bu fotoğrafın ruhuna ve dostluğa uygun skor olan 2-2 beraberlikle bitmesini isterdim !!!

Bu iki güzel çocuk geleceğin başkalaşmış İsveçlisidir !

Ne mutlu bu çocukların anne ile babasına ve onları yetiştiren çok kültürlü İsveç toplumuna !

TANER YILDIZ

Not: iki güzel çocuk fotoğrafını çocukların babasının isteğiyle kaldırdım.

Bir Cevap Yazın