Stockholm’da demokrasi bayramı vardı !

İSVEÇ MECLİSİ’Nİ KRAL AÇTI !

İsveç’in köklü geleneklerinden resmi Meclis Açılışı Töreni (Riksmöte) salı günü yapıldı.

İsveç’te genel oy hakkının kabul edilmesinin 100. yılında yapılan bu tarihi törenin davetlileri arasında ben de vardım ve oradaydım !

Kululusu, kürdü, süryanisi, azerisi, ermenisi, yahudisi, somalilisi, eritrelisi, şililisi, finlisi, iranlısı, Iraklısı, polonyalısı, yunanlısı, arabı, boşnağı, “Yeni İsveçliler” ve bölge bölge yerel entarili “Atadan İsveçliler” toplumunun tüm çiçeklerinden ve tüm renklerinden milletvekilleri sıra sıra, yan yana “İsveç için” oradaydı !

Renkli tören ”bol demokrasili” bir havada saat 12.00 de Sarayın yanı başında ve Meclis’e birkaç yüz adımda 700 yıllık Storkyrka (Ulu Kilise) de özel davetlilerin ve vekillerin konuk olduğu ve İsveç Kraliyet ailesinin de hazır bulunduğu özel ayinle başladı.

Sonra kiliseden Meclis’e, atlı ve yaya muhafız alayı tören kıtalarının sıra sıra dizildiği Saray’ın geniş taş avlusundan ve Meclis ön bahçesinden bando müziği eşliğinde yürünerek Meclis’in özel günlerde açılan taş işlemeli ve heykelcik kabartmalı görkemli Cümle Kapısı’sından giriş yapıldı.

Bu yıl orta İsveç’in ”Värmland” bölgesi temalı olan açılışta İsveç’in en eski engelli örgütü Stockholm İşitme Engelliler Derneği ve 1921 de kurulan ve yüzlerce üyesi olan halkoyunları ve şarkıları grubu Folklorsevenler Zinciri (Folkdansgillet Kedjan) bölgesel folklor kıyafetleriyle sancak geçit töreni yaptılar.

Stockholms Kammarkören’in (Stockholm Oda Korosu) okuduğu şarkılar eşliğinde Meclis’in şatafatsız ama ince gösterişli meşhur turkuaz merdivenlerinden yavaş yavaş çıkılarak Meclis salonlarına varıldı.

Meclis’e atlı “yedi camlı Saltanat Arabası” ile teşrif eden Kral Carl 16. Gustaf – Kraliçe Silviya ve beraberindeki Veliaht Prenses Viktorya – Prens Daniel ile Prens Filip – Prenses Sofya’yı dün seçilen Meclis başkanı Andreas Norlen kapıda saygıyla karşıladı.

Meclis Genel Kurulu salonuna (plenisalen) Kral girince, önce Kralı metheden ve sadakat bildiren “Kral şarkısı” (Kungssången) topluca koro halinde söylendi. Sonrasında sesini enstrüman gibi kullanan İsveç’in en iyi caz sanatçısı Rigmor Gustafsson Sven Bertil Taube’nin ünlü Änglamark (Melekler diyarı) şarkısını okudu. Daha sonra Meclis başkanınca açılışı yapması için kürsüye davet edilen İsveç Kralı özetle şöyle dedi:

İsveç kralı Carl 16. Gustaf İsveç Meclis’ini açtığını ilan ediyor.

“ Saygıdeğer vekiller !

Her biriniz vatandaşların güvenini kazanarak, onları burada, İsveç Meclisinde temsil ediyorsunuz.

Ülkenin çıkarları sizin elinizde. Bu önemli çalışmalarınızda hepinize güç, cesaret ve bilgelik diliyorum. İsveç Meclisi’nin işbu 2018/2019 yasama döneminin açıldığını ilan ediyorum. “

“- Ärade ledamöter.

Var och en av Er har fått medborgarnas förtroende att företräda dem här, i Sveriges riksdag. Landets intressen ligger i Era händer. Jag önskar er kraft, mod och visdom i ert viktiga arbete. Härmed förklarar Jag 2018/2019 års Riksmöte för öppnat”.

Rigmor Gustafsson’un kısa dinletisinden sonra hep birlikte ayağa kalkılıp, İsveç milli marşı “Du gamla Du Fria” topluca söylenerek resmî açılış töreni sona erdi.

Tören bitiminde tüm milletvekilleri ve yüzlerce özel davetlinin katıldığı “Meclis resepsiyonu”nda tıka basa dolu Meclis koridorları ve kabul salonlarında şen şakrak ayaküstü konuşmalar ve şakalaşmalar uğultusunda küçük ama çok lezzetli atıştırmalıklar ile kırmızı ve beyaz şarap ikram edildi.

Açılış programı saat 19.00 da meşhur Konserthus’te verilen ve gün boyu yorulan hem vücudu hem de ruhu dinlendiren bir konserle sona erdi !

Ne diyelim ?

Tarihi bir gün yaşadık ve değerli bir tecrübe kazandık !

1974’e kadar milletvekilleri Meclis açılışı için Saray’a, Kral’ın ayağına giderlermiş ama artık Kral on adım ötesindeki Meclis’e, milletvekillerinin ayağına geliyor.

100 yıllık İsveç demokrasisine uğurlu olsun !

TANER YILDIZ

Not: İsveç’in İran kökenli, çok sevimli, her zaman kravatı kelebekli ve şeker gibi sosyal demokrat bakanı Ardalan Şekerabi’ye rastlayınca bir “açılış hatırası” çektirdik !

Bir Cevap Yazın