Moderat Ulf Kristersson’un kirli çamaşırları !

Stockholm belediyesini yağmalatmıştı !

İsveç Meclis başkanı Andreas Norlen, adı onlarca kepazeliğe karışan Moderat parti başkanı Ulf Kristersson’u hükümeti kurması için iki haftalığına ”nabız yoklamakla” görevlendirdi.

Peki kim bu eski rüşvetçi belediyeci ve kirli özelleştirmeci Ulf Kristersson ?

Bakanken ölüm döşeğindeki kanser hastalarının hastalık parasını kesmiş, belediyeciyken Stockholm’da eline ne geçirdiyse haraç mezat özel şahıslara satmıştı ! Bunun karşılığında hem kendisine hem de karısına şehir merkezinde torpilli kiralık konut almıştı.

Evinde göçmen kökenli temizlikçi kadınları ideolojisi gereğince köle niyetine ve ücretine siyah olarak çalıştırmıştı. Halkın sırtından yüzbinlerce kronluk taksi yolculukları ve üç ayda bir lüks Çin gezileri yapmıştı. Adı defalarca rüşvet ve yolsuzluğa ve buna yönelik soruşturmalara karışmıştı.

2010 da üstlendiği Sosyal Güvenlik bakanlığının adını acımasız kısıtlamalarıyla “Sosyal Güvensizlik” bakanlığına çıkartmıştı.

53 yaşında, 169 cm boyunda olan müstakbel Moderat Başbakan hayatı boyunca “politikacılık” dışında hiçbir işte çalışmamış. Bu yaşına kadar geçimini hep politikacılık yaparak sağlamış. Daha doğrusu kısa bir süre bir şirkette çalışmayı denemiş ama başarılı olamayınca yine politikacılığa anında dönüş yapmıştı !

Özel çıkarlarına alet ettiği politikacılık hayatını da; sosyal haklarda İsveçlilerle eşit görülen göçmenleri, dargelirlileri, işçileri, işsizleri, düşkünleri, evsizleri, engellileri,, kadersizleri, kötü yola düşmüşleri, hastaları, yaşlıları, yoksulları, garibanları, yardıma muhtaçları, tek başına yaşayan çocuklu kadınları koruyup kollayan ve o kadar çok paraya aslında hiç ihtiyaç duymayan zenginlerden daha fazla vergi toplayan sosyal demokratların kurduğu İsveç refah toplumu modelini yıkmaya adamıştı. Bu modeli ırkçı apartheid düzeniyle kıyaslayacak kadar şımarmıştı !

Stockholm belediyesi Sosyal İşler Birimi başkanıyken : Sosyal demokratların dargelirli evsizler için yaptırdığı binlerce sosyal konutu, onlarca çocuk yuvasını, yaşlılar evini, evde bakım hizmeti şirketini yok pahasına haraç mezat ve ihalesiz olarak ilişkili olduğu özel şahıslara ve firmalara satmıştı.

Belediye’nin sosyal ödeneklerini merhametsizce sonuna kadar kısmış, yardıma muhtaç düşkünleri, garipleri ve evsizleri güvencesiz sokakta bırakmıştı.

Sosyal Güvenlik bakanıyken ölüm döşeğindeki kanser hastalarının hastalık parasını keserken ve binlerce işini kaybetmiş hastayı sosyal güvenlik sistemi dışına çıkartırken vicdanı hiç sızlamamıştı !

ULF KRISTERSSON’UN KİRLİ ÇAMAŞIRLARI !

İşte pahalı takım elbise düşkünü ve İsveç’in Başbakan adayı sağcı Ulf Kristersson’un ortalığa saçılan kirli çamaşırları ya da İsveçlilerin deyimiyle ”hans skeletter i garderoben ”(dolapta sakladığı iskeletleri) :

* Apanaya bile taksiyle gitti ! Bedavaya SL kartı almasına rağmen halkın sırtından 113 bin kronluk taksi yolculuğu yaptı !

* Karısıyla birlikte Stockholmluların sırtından 2007 yılında her üç ayda bir 128 bin kronluk “gizemli” Çin seyahatları yaptı.

* Evinde temizlikçi kadını (saati 60 kr) siyah çalıştırdı.

2006 -2010 yılları arasında Stockholm belediyesini soyup soğana çevirdi :

Södermalm’daki 4 odalı konut dairesi

* Ersta Diakoni kuruluşuyla milyonluk hizmet alımı kontratı yaptı. Karşılığında bu kuruluştan “zor durumda kalan muhtaç kadın ve genç kızların” kullanımı için ayrılan şehir merkezindeki 4 odalı evin kontratını aldı.

* 3 milyar 700 bin kron değerindeki belediye evlerini sadece 630 milyona sattı. Piyasa değeri m2 si ortalama 40.000 kr olan 1.200 sosyal konutu m2 si 6.600 krondan karısının çocukluk arkadaşı Stefan Ränk’in şirketi Einar Mattson AB ye sattı.

Böylece Stockholmluların 3 milyar krondan fazla ortak parasını aile dostu özel şahsın cebine aktardı.

Kungsholmstorget’teki konut dairesi

Karşılığında hiç kuyruğa girmeden ve sıra beklemeden, üstelik üstünde yine torpille aldığı ayrı bir kiralık konut daha varken, kuralları çiğneyerek karısının üstüne de bu şirketin Kungsholmentorget’teki bir kiralık evinin kontratını da teşekkür olarak aldı.

Årsta’daki Kulturkrabetens çocuk yuvası

* 2008 yılında piyasa değeri 81 milyon 700 bin kron olan Stockholm belediyesine ait onlarca çocuk yuvası ve yaşlı bakım evi ve evde hizmet birimini sadece 3,4 milyon krona ihalesiz olarak tanıdıklarına sattı.

Yani 78 milyon 300 bin kron Stockholmlularının cebinden çalınıp Ulf Kristersson’un arkadaşlarının ceplerine aktarıldı !

Buraları sözümona satın alanlar bu faaliyetlerden sadece 3 yılda 65 milyon kr kazanç sağladı.

– Örneğin Årsta’daki Kulturkrabetens’in 18 çocuk yuvası sınıfını 635 bin krona satın alan şahıs buradan hem 9 milyon 400 bin kron net kazanç sağladı hem de firma üstüne 2 milyon krona bir çiftlik satın aldı.

– Örneğin bir yıl öncesinde 2 milyon 700 bin kr kar eden Vantörs Evde Hizmet Birimi sadece 69 bin 500 krona bağışlandığı yeni sahibi o yılda ve sadece 9 ay sonra 5 milyon 400 bin kron kazanç beyan etti.

Bu satışlardan dolayı hakkında açılan soruşturmalarda belediyenin zarara uğratıldığı ve satışların yasaya aykırı yapıldığı resmî kayıtlara geçti ancak nedense kapitalistlerin kanatları altına sığınan “yeni liberal” Ulf hakkında bir ceza davası açılmadı.

Aynı yıllarda İsveç’in ilk müstakbel kadın başbakanı olmaya hazırlanan Sosyaldemokrat parti başkanı Mona Sahlin devletin banka kartıyla 10 krona bir küçük “tablerone” çukulata aldı diye sağcı partilerin baskısıyla görevinden istifa etmişti.

Bakalım İsveç refah toplumunun iflah olmaz düşmanı Ulf Kristersson Başbakan olduğunda ülkenin hangi zenginliklerini, hepsi de kapitalist dava arkadaşı olan hangi şirketlere bağışlayacak ?

Ne diyelim ?

Güzelim İsveç bu yiyici beceriksize mi kaldı ?

Moderat Meclis başkanının bu görevi; “ – hükümet kurabilirim ” diyerek ve ırkçı partiyle “oybirliği” ederek işbaşındaki hükümeti düşüren Moderat Ulf’a öncelikle vermesi bekleniyordu, öyle de yaptı.

Ancak Ulf Kristersson’un, sosyal demokratların ”olurunu” almadan ya da sırtını yine ırkçı parti İsveç Demokratları’na (SD) dayamadan yeni hükümeti kurma şansı hiç yok gibi !

Tanrı İsveçlileri ve özellikle dargelirli göçmen kökenlileri; elinden sosyaldemokratların yaptıklarını satmaktan, dağıtmaktan ve yıkmaktan başka bir şey gelmeyen bu yiyici, kirli özelleştirmeci ve zübük siyasetçiden korusun !

TANER YILDIZ

Bir Cevap Yazın