Nice nice yıllara Türkiye !

29 Ekim’de doğan Türkiye Cumhuriyeti’nin 95. yaşgününü Stockholm’daki doğum günü partisinde kutladık !

Büyükelçi Emre Yunt

Cumhuriyet bayramı kutlaması Stockholm’da Türkiye Cumhuriyeti büyükelçilik rezidansında, kalabalık bir Türkiyeli ve yabancı konuğun katılımıyla ve büyükelçi Emre Yunt beyefendi ve Figen Yunt hanımefendinin ev sahipliğinde yapıldı.

Yabancı konuklar Türk davetlilerle birlikteydiler.

Bu yılki kutlama sanki biraz daha kalabalıktı. Çünkü önceki yıllardan farklı olarak bu yıl Türk ve yabancı davetlilerin birlikte katıldığı ve kaynaştığı tek bir resepsiyonla kutladık.

Taner Yıldız, Hürriyet Demirörs, Hakan Güner

Resepsiyonda karşılaştığımız; sosyal etkinliklere duyarlı katkısıyla tanınan başarılı işadamımız ve ta çocukluktan beri değerli okul arkadaşımız Hurriyet Demirörs ve CHP – İsveç başkanımız Hakan Güner ile ayaküstü sohbet ettik ve bir “29 Ekim Hatırası” fotoğrafı çektirdik !Ulusal direniş önderi Mustafa Kemal’in naçiz vücudu elbet bir gün toprak olmuştur ancak onun en büyük eseri 95 yaşındaki Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır !

Ne diyelim ?

İyi ki doğdun Türkiye cumhuriyeti diyelim.

Bu anlamlı doğum günü kutlamasına ev sahipliği yapan ve konuklarıyla tek tek ilgilenen sayın büyükelçimize ve eşleri hanımefendiye teşekkür edelim.

Bilgisizliğin” (cehlin) yıktığı Osmanlı enkazını akıla dayalı “bilmeyle” (irfanla) bir devlet yapan ve Çağdaş Cumhuriyeti kuran Mustafa Kemal ve arkadaşlarının ebedi eserini, bizler de hayatta en hakiki yol gösterici olan bilimle ve yurtseverlik bilinciyle yaşatacağız !

Kurucusu Mustafa Kemal’imizin ”ilelebet payidar kalacak” dediği Türkiye Cumhuriyeti’ne; halkının tümüyle kucaklaştığı, gericilikten, cahillikten, bağnazlıktan ve yobazlıktan uzaklaştığı, yolunu aklın ve bilimin parlak ışığıyla aydınlattığı daha nice nice laik ve demokratik yıllar dileyelim !

Mustafa Kemal’in biricik eseri Cumhuriyet bayramınız kutlu olsun…

TANER YILDIZ

Foto: Mustafa Sönmez

Bir Cevap Yazın