İsveç yabancı çocuk evliliğini tanımayacak !

Yeni yasa dün mecliste onaylandı

İsveç yurtdışında yapılmış olan “çocuk evliliğini” tanımaktan artık tamamen vazgeçti.

Dün Meclis’te kabul edilen yeni yasayla 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren İsveç dışında yapılan 18 yaşından küçük çocuk evlilikleri İsveç’le bağlantısına bakılmaksızın hükümsüz sayılıyor.

1 Ocak 2019 tan önce yapılmış çocuk evlilikleri bu yasadan etkilenmeyecek.

2014 yılında sertleştirilen kuralla İsveç’le bağlantılı olarak yurtdışında yapılan çocuk evlilikleri İsveç’te tanınmıyordu ancak İsveç’e gelmeden önce ve İsveç’le ilişkisi olmadan 15 yaşın üstündeyken yapılmış olan çocuk evlilikler kabul ediliyordu.

Dünkü yeni yasayla bu istisna da ortadan kaldırıldı. Artık İsveç’e gelmeden önce isterse iki çocuk arasında bile yapılmış olsa da 18 yaş altındaki her türlü çocuk evliliği İsveç’te tamamen hükümsüz kılındı.

İsveç’te 18 yaşından küçüklerin evlenmesi yasak.

İsveç’teki çocuk evlilikleri daha çok Irak, Suriye ve Afghanistan’dan gelenler arasında (yetişkin erkek – kız çocuğu evliliği) görülüyor.

2016 yılında Göçmenlik Dairesi yayınladığı raporunda; İsveç’e tek başına gelen çocuklar arasında bir kısmı 14 yaşın altında olan 129’u kız, 3’ü oğlan toplam 132 evli çocuk tespit edilği ve bunların yaklaşık üçte birinin de “çocuğu olan çocuk anne” olduğu açıklanmıştı.

Ancak İsveç’teki (imam nikahıyla gizli olarak yapıldığı için resmî kayıtlarda gözükmeyen) çocuk evliliklerinin gerçek sayısının bunun birkaç misli olduğu sanılmakta.

Ne diyelim ?

Bu yasaya el kaldıranların elleri dert görmesin !

Bir çocuğun yaşamını, sağlığını ve gelişimini mahveden çocuk evliliği, buna en çok izin veren ya da görmezden gelen müslüman toplumların utanç verici bir yüz karası ve yürek yakan çok acı bir yarasıdır.

TANER YILDIZ

İsveç yabancı çocuk evliliğini tanımayacak !” üzerine bir yorum

  1. Derya

    Çok güzel konulara parmak basıyorsunuz. Yazılarınızı ilgiyle takip ediyorum .Tebrikler

Bir Cevap Yazın