İsveç nihayet başına bir Başbakan buldu !

Başbakan Stefan yine Başbakan oldu.

İlk kutlama öpücüğünü eşi Ulla’dan alan sosyal demokrat Başbakan 131 gün sonra zoru başardı !

131 gündür yana döne başına bir Başbakan arayan İsveç en sonunda Başbakanını bugün saat 9.55 de Stockholm’un kalbinde minnacık bir adacık olan Helgeandsholmen’de buldu !

Adı soyadı: Stefan LÖFVEN
Partisi: Sosyal Demokrat İşçi Partisi
Mesleği: Kaynakçı (Metal işçisi)
Yaşı: 61
Eşi: Ulla Löfven
Çocuğu: Yok.
Ailesi: Koruyucu ailede evlatlık olarak büyüdü.
(Öz babasını hiç görmedi, annesi bakamadığı için bebekken belediyeye vermişti.)

Löfven’in başbakanlığına 192’ye (115 evet [s, mp] +77 çekimser [c, l, v] ) karşı 153 (hayır [m,kd,sd] ) oyla mecliste geçit verildi. (en az 175 hayır oy almamalıydı)

İsveç, Avrupa’da pek çok ülkenin yapamadığını yaptı ve yabancı düşmanı popülist partiyi iktidar dışı bıraktı.

Bu başarıyı, SD’yi iktidardan uzak tutmaya yeminli 5 sol ve sağ partiden ikisini içine (s, mp) ikisini yanına (c, l) alarak ve birisini de (v) dışarıda tuttuğu halde yine de desteklemeye mecbur bırakarak, 73 maddeli yazılı bir uzlaşı paketi temelinde kurduğu ve “- Hiç kimse her şeyi almadı, herkes bir şey aldı !” diyerek özetlediği bloklarüstü hükümet mutabakatıyla sağladı.

Stefan Lövfen tam isabetli attığı bir taşla üç kuş birden vurdu: Irkçı parti SD’yi kilit parti yapan Sağ İttifak’ı yıktı, bloklar üstü bir hükümet kurup tarih yazdı ve İsveç meclisini ırkçı partiye esir olmaktan kurtardı !

Her parti biraz verdi biraz da aldı. Sosyal demokratlar iki sağ partiyle uzlaşmak için; işten çıkarılmanın kolaylaştırılması, yeni yapım konutta serbest piyasa kirası ve çok yüksek maaştan fazladan kesilen yüzde 5 verginin kaldırılması konularında biraz ağır sayılacak üç büyük taviz vermek zorunda kaldı.

Yanına aldığı iki sağ parti şart koştuğu için en az onların ki kadar oylarına muhtaç olduğu ve son 4 yıldır bütçede işbirliği yaptığı sosyalist yoldaşlarını uzlaşıdan tamamen dışlayarak kalblerini biraz kırdı ama son dakika da onlarla da görüşüp anlayışlarına sığındı ve hem gönüllerini hem de pasif desteklerini aldı.

4 aydır ırkçı ve tutucu karalamalara, kışkırtmalara ve dedikodulara hiç aldırmadı, saldırılardan hiç yılmadı, uzlaşma masasından hiç kalkmadı, çoğu yapıcı olmayan eleştirilere ve ağır taleplere hiç kızmadı, hepsi de partisine göre küçücük partiler olan muhataplarıyla bir yuvarlak masada karşılıklı saygıyla ve çok belirgin bir tevazuyla tartıştı, pazarlık yaptı, kararlı ve sabırlı devlet adamı tavrını hiç bozmadı.

Ne diyelim ?

Sabreden Stefan Derviş 131 gün sonra murada ermiş !

Başbakan Stefan hükümetini yarın kuracak ve kimleri bakan yaptığını açıklayacak !

Biraz geç biraz da güç oldu ama yine de iyi oldu.

Çok şükür ki Irkçı parti SD iktidardan uzak tutuldu.

Göçmen kökenliler bugün rahat bir soluk aldı, ırkçı parti SD’nin tehditinden ve tehlikesinden en azından kısa vadede kurtuldu !

Başta Sosyal Demokrat Milletvekillerimiz Sultan Kayhan , Serkan Köse, Kadir Kasırga’yı ve onların şahsında başbakan Stefan Löfven’i tebrik ediyorum.

Hepimizin pek çok şeyimizi ve geleceğimizi borçlu olduğumuz ikinci vatanımız İsveçimize ve oylarımız emeğimiz, vergimiz, yükümüz ve yükümlülüklerimizle ayrılmaz bir parçası olduğumuz çok kültürlü İsveç toplumumuza hayırlı olsun !

Karlı İsveç yurduna ve halka tam açık meclis avlusunda halkından korkmadan ve sıra sıra zırhlı araçlı ve ağır silahlı koruma ordusuyla halkını korkutmadan, halkının soluk alıp vermesini duyacak kadar bir yakınlıklıkta, yarım metre uzaklıkta sevecenlikle gülümseyerek yürüyen başbakanını kutlayan, ona sevinçle el sallayan İsveç halkına uğurlu olsun.

TANER YILDIZ

İsveç nihayet başına bir Başbakan buldu !” üzerine bir yorum

  1. Haşmet Özavcı

    Darısı ülkeme bu din bezirganlarından kurtulup adam gibi yönetecek dışarıda itibar içerde güven ve adil bir hükumetimiz olur bizde huzurla yarınlarımıza bakarız.

Bir Cevap Yazın