Sultan Kayhan güzel bir entegrasyon örneğidir !

O İçimizden çıkan İsveçli milletvekili.

O, başarılı entegrasyon denilince genç kızlarımıza örnek gösterilecek olan ve kökleri Türkiye’de bulunan İsveçli bir sosyal demokrat

Herkesi kucaklayan, her bireyine eşit davranılan, olanakları adilce paylaşılan ve herkese sosyal güvence sunulan bir İsveç toplumu ve kendisinin çocukken yaşamak zorunda kaldığı zorlukları başka çocukların yaşamaması için politikayla uğraştığını söylüyor.

Sultan tüm insanların eşit değerde olduğuna inanıyor, kadın-erkek eşitliğini ve özgürlükleri savunuyor. Yaşamını bu çağdaş değerlere adıyor.

Sultan Kayhan politikacı doğmadı. Ailesinde politika yapan birisi hiç olmadı. Yolunu kendi aradı ve sosyal dayanışmaya, adil paylaşmaya, emeğin yüceliğine ve her insanın eşitliğine gönülden inandığı için bu ilkeleri benimseyen Sosyal Demokrat Partide karar kıldı.

milletvekili !

Talihsiz bir trafik kazası sonucu çocuk yaşta yetim kaldı. Yalnızdı. Her yorulduğunda sadece kendi kendine sarıldı, gücünü öyle topladı.

Güzeldi, iyi kalpliydi ve tertemizdi. Her göründüğü çirkine çirkinliğini, kötüye kötü kalpliliğini ve kirliye kirliliğini hatırlattığı için kıskançlıktan kaynaklı entrikaya, karalamaya ve iftiraya Ama o yılmadı. Önüne çıkan engelleri tırnaklarıyla tek tek kazıdı. Partisinin ilkelerini, değerlerini kusursuzca içselleştirdi ve bunu tüm yaklaşımları, davranışları ve çağdaş yaşam tarzıyla dosta düşmana ispatladı.

Çok çalıştı, çok uğraştı. Semt semt dolaştı, her dinden, her dilden, her renkten, her görüşten insanların hiçbirini ayırt etmeden ve hiç üşenmeden herkesin kapısını tek tek çaldı. Bir evden çıktı diğerine vardı.

Böylelikle partisi içindeki yüksek yüksek basamakları genç yaşında teker teker alnının akıyla tırmandı. Ve içimizden biri olarak anlı şanlı İsveç Sosyal Demokrat partisinde ilk defa milletvekili olma başarısına ulaştı.

Ne diyelim ?

İsveç Türk Toplumu, bağrından çıkan İsveçli politikacısı Sultanıyla sevinç ve kıvanç duyuyor !

TANER YILDIZ

Bir Cevap Yazın