Dövizle askerlik nasıl yapılır ?

* İnternetten askerlik eğitimi nasıl yapılır?
* Askerlik randevusu nasıl alınır ?
* Başvuruda hangi belgeler gerekir ?
* İsveç’te askerlik parası nereye, nasıl ödenir ?

5.564 avro öde tek gün askere gitme !

Binlerce avrosu olan ve yurtdışında çalışan / yaşayan 20 yaşındaki Türk vatandaşı gençler eğer isterlerse Türkiye’de askerlik yapmayabiliyorlar !

Tezkere satış fiyatına zam yapıldı.

2019 yılında 5.261 avro olan dövizle askerlik parası 2020 yılı ikinci yarısında 5.564 avroya çıkarıldı.

1 Temmuz – 31 Aralık 2020 dönemi için geçerli olan dövizle askerlik tutarı 5.563 avro 66 cent olarak belirlendi.

İsveç’te yaşayanlar kaç kron ödeyecekler ?

İsveç’te yaşayan gurbetçiler 2020 yılında 1 Temmuz’dan itibaren Dövizle Askerlik parası olarak 58.294 kron 92 öre (önceki dönem 55.124 kron 65 öre) artı havale parası olarak 600 kronu peşin ve toplu olarak bir defa da ödemek zorundadırlar.

Dövizli askerlikten kimler yararlanabilir ?

1. 20 yaşını doldurmuş bir Türk vatandaşı olarak en az 3 yıl yurtdışında yaşamış ve örneğin İsveç’te iltica dışında alınmış bir oturum ve çalışma izniyle en az toplam 3 yıl (1095 gün) bir işte çalışmış olan işçiler ilekendi işyerini çalıştırmış ve olan işverenler.

(Yurtdışında izinsiz kaçak kalınmış zamanlar ve kaçak çalışmalar ya da vizeli kalışlar sayılmaz)

2. 20 yaşını dolduran ve en az 3 yıldır (1095 gün) yurtdışında bir ülkede örneğin İsveç’te çifte vatandaş olarak ikamet edenler. Çifte vatandaşlarda 3 yıl çalışmışlık şartı aranmaz !

Çifte vatandaşların bir işte çalışmış olmasına ve “işyeri belgesi” almasına gerek yok !

Dövizle askerlik yapanlar daha doğrusu tezkereyi parayla satın aldıkları için devlet tarafından askerliğini yapmış sayılıyorlar !

Geçen yaz çıkarılan (6 Haziran 2019 tarihinde yürürlüğe giren “7179 Sayılı Askerlik Kanunu) son askerlik yasasıyla yurtdışındaki vatandaşlar için 38 yaş sınırı ortadan kaldırılmış, döviz tutarı 2 bin avrodan 5 bin küsur avroya çıkarılmış, (% 250 zam) ve dövizle askerlik başvurusu yapabilmek için önce internet üzerinden uzaktan “sanal askerlik eğitimi” yapmak şartı getirilmiştir.

Şimdi artık internet üzerinden uzaktan sanal askerlik eğitimini almadan ve her ders konusu sonunda sorulan tek soruyu (toplam 12 soru) doğru cevaplayıp kursu tamamlamadan dövizle askerlik başvurusu yapılamıyor.

Dövizle askerlik başvurusu sırasıyla nasıl yapılır ?

1. İnternet üzerinden uzaktan sanal askerlik eğitimi tamamlanır.

2. Gerekli belgeler ve nakit; 58.294:92 kr askerlik parası artı 600 kr transfer parası artı 100 kr konsolosluk başvuru ücreti olarak toplam 58.995 kron hazırlanır.

3. Konsolosluktan dövizle askerlik randevusu alınır.

4. Bu belgeler ve banka hesabında ya da elde nakit olarak hazır tutulan parayla randevu alınan günde Konsolosluğa şahsen gidilerek başvuru yapılır.

İnternet üzerinden askerlik eğitimi nasıl alınır ?

Dövizli askerlik başvurusunda bulunabilmek için öncelikle internet üzerinden verilen uzaktan askerlik eğitimini tamamlamak zorunludur.

Uzaktan askerlik eğitimi Milli Savunma Bakanlığı’na ait şu özel linkten alınır : https://dovizle.msb.gov.tr

Linki tıkladığınızda karşınıza aşağıdaki giriş sayfası açılır.

Kullanıcı adı olarak TC kimlik no yazılır ve bir şifre seçilerek kendi adına “yeni hesap” açılır.

Ayrıca ad soyad doğum tarihi, e posta adresi, tfn nr kutucuklara yazılarak nir profil sayfası oluşturulur. Bu profile önden çekilmiş bir sanal bir portre fotoğrafı yüklenir.

Daha sonra bu hesaba giriş yapılarak, Türkiye ve askerlik bağlamında 12 ayrı konuda sözlü ve yazılı olarak verilen kısa ders notları güzelce dinlenir ve okunur. (Eğitimin tümünü bir defada yapıp tamamlamak kişiye ve internet hızınıza bağlı olarak 2- 3 saat sürüyor)

Her ders sonunda o konuda sorulan ve cevabı bilgi notlarında yer alan ve cevaplaması çok kolay olan tek sorunun (toplam 12 soru) cevabı birkaç seçenek şıkkı arasından işaretlenerek gönderilir.

Yanlış cevap verilmesi halinde yeni bir soru istenir ve tüm sorulara doğru cevap verene kadar sınav sürdürülür. Böylece sınav sorularının tümü de doğru cevaplanarak uzaktan eğitim kursu başarıyla tamamlanır.

Yani bu sanal eğitimde sınıfta kalmak ya da kırık not almak söz konusu değildir !

Ben hiç ihtiyacım yokken sırf öğrenip sizleri bilgilendirmek için bu uzaktan eğitimi internet üzerinden kayıt yaptırarak 2 saatte aldım. Çok kolay olan soruları cevaplayıp sınavı başarıyla tamamladım ! Darısı size !

Başvuru da hangi belgeler gerekir ?

İlk önce uzaktan askerlik eğitimini tamamlayıp tamamlamadığınız kontrol edilir. Sanal eğitimi yapmayanların ya da tamamlamayanların başvurusu kabul edilmez !

ÇİFTE VATANDAŞ OLANLAR İÇİN :

1.Başvuru dilekçesi (konsolosluktan alınır)

2. Taahhütname. (konsolosluktan alınır)

3. İki adet yeni çekilmiş vesikalık fotoğraf.

4. Türk Nüfus cüzdanı (veya TC Kimlik Kartı)

5. İsveç Pasaportu

6. İsveç vatandaşlık belgesi (Bevis om Svensk medborgarskap).

7. Personbevis (Nüfus kayıt Örneği)
İsveç’e ilk geliş tarihini (flytningsdatum till Sverige) mutlaka belgede yazılı olmalıdır. İsveç Vergi Dairesi’nden (Skatteverket) alınır.

8. Nakit 58.995 kron para (58.295 kr askerlik bedeli. + 600 kr havale ücreti + 100 kr konsolosluk işlem ücreti)

Bu para Konsolosluktan verilen ödeme belgesiyle Türkiye’min banka hesabına bir defada yatırılır. İnternet üzerinden kendi adınıza olan hesabınızdan ödeme yapmanız işinizi kolaylaştırır.

9. 100 kr konsolosluk işlem ücreti

SADECE TÜRK VATANDAŞI OLANLAR İÇİN :

1.Başvuru dilekçesi (konsolosluktan alınır)

2. Taahhütname. (konsolosluktan alınır)

3. İki adet yeni çekilmiş vesikalık fotoğraf.

4. Türk Nüfus cüzdanı (veya TC Kimlik Kartı)

5. Türk Pasaportu (işlemli tüm sayfalarının fotokopisi (son 3 yılık giriş-çıkış kayıtları gözükecek)

6. İsveç oturum kartı (Uppehållstilldtånd kort, PUT kort)

7. Personbevis (Nüfus kayıt Örneği)
İsveç’e ilk geliş tarihini (flytningsdatum till Sverige) mutlaka belgede yazılı olmalıdır. İsveç Vergi Dairesi’nden (Skatteverket) alınır.

8. Çalışılan yıllara ait 3 yıllık vergi cetvelleri (Slutlig Skattesedel). İsveç Vergi Dairesinden (skatteverket) alınır.

9. İşyeri veya işverenlik belgesi.

İşçi olanlar için ;

– En az 3 yıllık (1095 gün) çalışmışlığı gösteren Arbetsintyg (işyeri belgesi)

Halen çalışılan ya da daha önce çalışılmış işyerinden alınmış olan bu işyeri belgesi logolu, imzalı ve kaşeli, olacak. Belge de mutlaka işe başlama ve bitiş tarihleri gün-ay-yıl olarak yazılı olacak. Ayrıca Bolagsverket”ten alınacak olan ve işyeri adına imzaya yetkili kişiyi gösteren şirket kayıtı belgesi de eklenecek.

işveren olanlar için:

– Bir işyerini fiilen en az 3 yıl süreyle işveren olarak çalıştırdığını kanıtlayan Registeringsbevis (şirket kayıt belgesi)

Bu belge de kişinin şirket sahiplik döneminin başlangıç ve bitiş tarihi gün ay yıl olarak belirtillmiş olacak.

10. Nakit 55.224 kr 65 öre askerlik bedeli. + 600 kr transfer ücreti (toplam 55.724 kr 65 öre)

Bu para Konsolosluktan verilen ödeme belgesiyle Türkiye’min banka hesabına bir defada yatırılır. İnternet üzerinden kendi adınıza olan hesabınızdan ödeme yapmanız işinizi kolaylaştırır.

11. 100 kr konsolosluk işlem ücreti

Konsolosluk gerek duyduğu takdirde, bunların dışında yükümlünün durumunu aydınlatmaya yarayacak her türlü ek bilgi ve belgeyi de ayrıca talep edebilir !

– Dövizle Askerlik başvurusu; uzaktan eğitimin yapıldığı sistem üzerinden kontrol edilip doğrulandıktan, gerekli belgeler eksiksiz teslim edildikten ve Askerlik Bedeli verilen banka hesabına ilgili kişi adına ödendiği görüldükten sonra sonuçlandırılır.

Askerlik başvurusu için randevu nasıl alınır ?

Dövizle Askerlik başvurusu ancak önceden internet üzerinden konsolosluk randevusu alınarak yapılabilir.

1. Aşağıdaki linki tıklayarak randevu alma sayfasına girin: https://www.konsolosluk.gov.tr/

2. “Ülke seçiniz” bölümünde “İsveç” ve “Temsilcilik” bölümünde de “Stokholm Büyükelçiliği” ni seçin.

3. Önce “Randevu al” yazısını, arkasından da “Askerlik” bölümünü tıklayın.

Açılan sayfadan “dövizle askerlik başvurusu” şıkkını seçin.

4. Kırmızı Yıldız işaretli boş kutucuklara T.C. kimlik numaranızı ve e-posta adresinizi yazın ve en alttaki “kaydet ve devam et yazılı yeri tıklayın.

5. Açılan sayfadaki kırmızı yıldız işaretli kutucuklara ad ve soyadınızı, doğum tarihinizi (gün-ay-yıl), telefon numaranızı ve adresinizi yazın. En alttaki “kaydet ve devam eti tıklayın.

Birazdan e-posta adresinize bir “doğrulama şifresi” gelecektir.

6. E-postanıza bakın ve size gönderilen 10 rakamlı “doğrulama şifresini” açılan sayfadaki boş kutucuğa yazın, alttaki “onayla ve devam et” i tıklayın.

7. Sayfada açılan takvimden size uygun olan gün ve saati üzerine tıklayarak işaretleyin.

Eğer randevu almak istediğiniz gün ve saat dolu ise takvimde boş bir randevu saati bulana kadar ilerideki günlere gidin !

8. Ekrana“Teşekkür ederiz, randevunuz kaydedilmiştir!” yazısı geldiğinde, işleminiz tamamlanmış demektir.

Mümkünse, randevu bilginizin yazıcıdan bir çıktısını alarak ya da telefonunuzda “ekran görüntüsünü” çekerek randevu aldığınız gün ve saat de yanınızda gerekli belgelerinizle birlikte Stockholm’daki konsolosluğa gidin.

5.261 avro (55.125 İsveç kronu) nereye, nasıl yatırılır ?

5.564 avro karşılığı olan 58.295 İsveç kronu ve 600 kr transfer ücreti başvuru sırasında Konsolosluktan verilen bir ödeme belgesiyle Türkiye’min banka hesabına bir defada yatırılır. İnternet üzerinden kendi adınıza olan hesabınızdan ödeme yapmanız işinizi kolaylaştırır.

Başvuru nereye yapılır ?

Dövizli askerlik başvurusu önceden randevu alınarak ve gerekli belgelerle konsolosluk şubesine şahsen gidilerek yapılır.

Postayla, telefonla ya da vekaletle dövizli askerlik başvurusu yapılamaz !

Başvuru için ziyaret adresi:

TC Stockholm Konsolosluk şubesi,  Laboratoriegatan 16, 115 27 Stockholm

Çalışma saati : 09.00-11.50 ile 14.00-15.00 (Öğle sonrası dışarıdan gelenlere öncelik verilir)
Tel: 08-667 29 60 (16.00-17.30 saatleri arasında) Faks: 08- 663 5514 Bank-Giro: 5505-5859

Konsolosluk posta adresi:

Turkiska Ambassaden Konsulära Avdelningen Box 24 104 51 Stockholm

Ne diyelim ?

Avrom sağolsun diyerek 6 bin avroya ya da 60 bin krona sanal tezkere satın alan sanal askerlerin sanal tezkereleri hayırlı olsun !

Vatan sağolsun diyerek şehit olan (6 bin avrosu olmayan) şehitlerimizin de ruhları şad olsun !

TANER YILDIZ

15 Temmuz 2020 de güncellenmiştir.

Bu yazının her türlü hakkı saklıdır.

Kaynak:

http://stokholm.be.mfa.gov.tr/Content/assets/consulate/images/localCache/1/8929a1b1-a705-4acf-9f59-5eb87be4d9e5.pdf

Bir Cevap Yazın