İsveç dünyanın çocuklar için en iyi ülkesi seçildi !

İsveç, yalan dünyanın çocuk cenneti ülkeleri sıralamasından birinci çıktı !

2019 da dünyada çocuk yetiştirilecek en iyi ülke ünvanını İsveç aldı.

Sıralama yapılırken ülkeler; insan haklarına saygılı olması, gelişmiş bir halk eğitimi ve sağlık sistemi olması, güvenli ülke olması,, insanlarının mutlu olması, aile dostu ortamı olması , cinsiyet eşitliği ve gelir dağılımında eşitlik gibi 8 ayrı kritere göre ayrı ayrı puan verilerek, değerlendirildiler.

İsveç’in kuzeyinde geceyarısı güneşi !

2019 yılı için değerlendirilen 80 ülkenin yer aldığı listenin ilk üç sırasında: ortadan üçe kesilmiş bir sarı elmanın parçaları gibi birbirlerine benzeyen, birbirleriyle karındaş ve sınırdaş komşular olan bu 3 İskandinav ülkesinin arasından en tepede, en büyük ağabey İsveç’in durması beni pek de şaşırtmadı.

İsveç Sosyal Güvenlik bakanı Annika Strandhäll ülkesinin başarısını dün attığı bir tivit te şöyle duyurdu:

“Gurur verici ! İsveç çocuk yetiştirmek için dünyanın en iyi ülkesi. Korunması çok önemli olan bir konum !”

2019 da çocuk yetiştirilecek en iyi ilk on ülke:

1. 🇸🇪 İsveç

2. 🇩🇰 Danimarka
3. 🇳🇴 Norveç
4. 🇨🇦 Kanada
5. 🇫🇮 Finlandiya
6. 🇳🇱 Hollanda
7. 🇨🇭 İsviçre
8. 🇦🇺 Avustralya
9. 🇳🇿 Yeni Zelanda
10. 🇧🇪 Belçika

Türkiye kaçıncı çıktı ?

49. 🇹🇷 Türkiye

80 ülkenin yeraldığı listede Türkiye 49. sırada geldi.

Türkiye’nin batılı kardeşi ve sınırdaşı Yunanistan 21. olurken Türkiye’nin doğulu Arap ve Acem din kardeşleri ve sınırdaşları Irak 79. arkasından da İran 80. yani sonuncu gelerek listenin dibini kazıdılar !

İsveç niçin bir çocuk cennetidir ?

İsveç bana göre de soğuk iklimini saymazsak hakikaten çocuk yetiştirmek, çocuk büyütüp adam etmek ve çocuk okutmak için dört dörtlük çocuk dostu olan bir ülkedir.

İsveç gerçekten de dünyanın çocuk haklarına en çok önem ve değer veren ve bu çocuk haklarının hakkını da hakkıyla veren çocuk dostu bir ülkedir . İsveç çocuk hakları beyannamesini kendi yasalarının üstünde kabul eden ender ülkelerden birisidir !

İsveç’te ister bir çocuğu terbiye etmek isterse kötü bir şey yaptığında cezalandırmak için olsun ne evde ne de okul da hiçbir nedenle dövmek ya da tehdit etmek yasaktır !

İsveç’te çocuğun “eti de kemiği de ” kendisinindir !

İsveç’te hiçbir çocuk “eti senin kemiği benim” denilerek psikopat ruhlu bir öğretmene teslim edilmez ya da hem dayak atsın hem de koluna bir “altın bilezik taksın” denilerek yaptığı işi kendisi de dayak yiyerek öğrenmiş, dayakçı bir ustaya çırak verilmez !

İsveç’te çocuğu döven anne ya da babası olsa bile ya hapse atılarak cezalandırılır ya da o çocuk ailesinden alınır !

İsveç’te hiç bir çocuk yatağına aç yatmaz !

Hiç bir çocuk soğukta paltosuz kalmaz ! Hiç bir çocuk dışarda yırtık ayakkabıyla dolaşmaz ! Hiç bir çocuk köprü altında yatmaz ! Hiç bir çocuk sahipsiz bırakılmaz !

İsveç’te ne ailesi ne de başka birisi küçük bir çocuğun, çocukça olan emeğini sömürmez, istese de sömüremez. Çünkü buna izin verilmez !

İsveç’te çocuğun sırtından para kazanılmaz !

İsveç’te hiçbir çocuk karnını doyurmak ya da ailesine bakmak için hiçbir işte çalışmaz ya da çalıştırılamaz !

Folklor giysili iki İsveçli çocuk

İsveç’te devlet ve toplum çocuklarına çocukluklarını doya doya yaşatmak, onları koruyup kollamak, sere serpe ve serbestçe büyütmek için sahip olduğu tüm imkanlarını seferber eder.

İsveç’te babası aşırı zengin olan çoçuğa da babası işçi olan çocuğa da aynı ve eşit miktarda çocuk parası verilir. Hatta deniz derya malı ve parası olan İsveç kralının çocukları da, ve birkaç yılda dokuzladığı torunları da diğer çocuklar kadar çocuk parası alırlar.

Niçin böyle biliyor musunuz ?

Eşitlik ilkesi gereğince İsveç’te ailevi durumuna bakılmaksızın her çocuğa eşit çocuk parası dağıtılır da ondan !

Bu çocuk parası da gerçekten çocuklarındır. Çünkü çocuk parası sadece çocuğun velayeti kimde ise -çocuk için harcanmak üzere- ona ödenir.

Çoğu anne ve babanın maaşı da çocuğunu geçindirmeye yetttiği için büyüdüklerinde ev almaları ya da yurtdışında eğitim yapmaları için çoğu aile bu çocuk paralarını bankada çocukların adına açtırdıkları hesaplarda biriktirir.

İsveç’te babası çocuğuna yasal nafakayı ödemediğinde ya da ödeyemediğinde çocuk mağdur olmasın diye bu nafakayı devlet anneye hemen öder ve daha sonra bunu babadan geri ister !

İsveç’te her semtte bulunan ve ücretsiz hizmet veren “anne sağlığı ocağı” aracılığıyla çocuk daha doğmadan ana rahmindeyken düzenli muayenelerle izlenmeye başlar.

Doğmamış bebeğin olası hastalıkları daha ana rahmindeyken tesbit edilip mümkünse daha doğmadan tedavi edilir. Çocuk doğduktan sonra da büyümesi ve gelişmesi düzenli olarak kontrol edilir, ince ince kayda geçirilir. Aşıları parasız yapılır.

1 yaşından itibaren eğitimli bakıcıların çalıştığı, pedagojik oyuncak ve oyunlarla zenginleştirilmiş modern çocuk yuvaları ve ana okullarına giderler. Çoğu yuva ve ana okulunda bakıcı ve ana okulu öğretmenleri dışında modern mutfağında özel aşçı çalışır. Çocuklara her gün bedava süt, kahvaltı, öğle yemeği ve ara öğün verilir.

Her semtte annesi ya da babası evde olan çocuklar için ebeveyni ile birlikte gelebileceği “herkese açık çocuk yuvaları” ve çocuklar için boş zaman mekanları vardır.

İsveç’te neredeyse tüm kamusal hizmet çocuklar için bedavadır. Çocuklar tüm eğitim ve sağlık hizmetlerinden parasız yararlanır. Gözlük, işitme cihazı, protez gibi gereçler ile diş bakımları için çocuklardan herhangi bir ücret alınmaz.

İsveç’te her çocuk her istediği sporu istediği kadar parasız ya da çok az bir ücret karşılığında yapabilir.

Her semtte mutlaka bakımlı çocuk parkları ve oyun alanları vardır.

Her semtte ya da çok yakınında hemen hemen her spor dalının ücretsiz yapılabildiği modern ve donanımlı spor merkezleri, jimnastik salonları, futbol, basketbol, hentbol, voleybol, buz hokeyi, tenis sahaları, koşu pistleri, kayak – kızak yerleri ve yüzme havuzu bulunur.

İsveç’te yaz aylarında okul çağındaki çocuklar, belediyelere ait çocuk tatil köyleri ve çocuk adalarında (kollo, kollogårdar) doğayla iç içe eğlenceli etkinlikler ve kır gezilerinden oluşan tatil yaparlar.

İsveç’te her çocuk kültür ve sanattan daha bebekken nasibini alır. Yuvalarda çocuk şarkılarıyla ve basit müzik aletleriyle hem eğitilirler hem de eğlendirilirler.

Her semtte kültür okulları vardır. Burada çocuklara müzik dersleri verilir, her çeşit müzik enstrümanını amatörce ve eğer yetenekliyse ustaca çalmaları öğretilir.

Dünyada belki de çocuk başına en büyük yeşil alan İsveç’teki çocuklara düşüyordur. Hem de en bakımlı, kullanışlı ve temiz yeşil alanlar ile en geniş doğal parklar, göller ve ormanlar, ormanlar ve yine ormanlar.

Her semtte konutların hemen bitişiğinde mutlaka küçük bir ormanlık alan ya da korular vardır. Çocuklar ta yuvaya başladıkları yıllardan itibaren düzenli olarak yanlarında beslenme çantalarıyla arka arkaya ip gibi sıralanıp orman, doğal park ve kırlara götürülür.

9 yıllık temel okullarda ve liselerde hem eğitim hem de çoğunda okul mutfağında yeni pişirilmiş öğle yemekleri, ders araç – gereçleri ve eğitimleri tamamen bedavaya veriliyor.

İsveç’te her çocuk masallarla büyütülür.

Neredeyse her anne kimi zamanda baba, çocuğu yatağa yatttığında çoğu kez “Det var en gång(bir varmış bir yokmuş !) diye başlayan bir masal okuyarak mışıl mışıl uyutur.

İsveç’te her semtte mutlaka bulunan ve tamamen bedava olan halk kütüphaneleri binbir çeşit masal ve kimi çizgili kimi bol resimli ve zengin içerikli rengarenk çocuk kitaplarıyla doludur.

Ne diyelim ?

Eğitim şart !

Doğduğumuz vatanımız Türkiye ile doyduğumuz vatanımız İsveç arasındaki bu 50 basamak fark, iki ülke arasında gelişmişlik bakımından da 50 yıllık bir fark olduğunu göstermiyor mu ?

Aralarında en az 50 yıllık fark olduğunu İsveç’ten Türkiye’ye her gittiğimizde ya da Türkiye’den İsveç’e her geri geldiğimizde hissetmiyor muyuz ? Bunu sesli söylemesek bile kendi kendimize sessizce söylemiyor muyuz her defasın da ?

İsveç çocuk cenneti ünvanını anasının ak sütü kadar haketmektedir bana göre.

İsveç gerçekten de bu yalan dünyada bir çocuk cennetidir.

Buna, benim İsveç’te doğup yetişen 2 oğlum ile halen yetişmekte olan 2 küçük torunum da şahittir !

TANER YILDIZ

Not: Bu yazının her türlü hakkı saklıdır.

Tüm liste için kaynak :

https://www.usnews.com/news/best-countries/best-raising-children

Bir Cevap Yazın