Kulu’da bir Olof Palme Parkı var !

Kulu’nun en güzide eseri..

Kulu’da 17 dönüm büyüklüğündeki bu yeşil park belki de bir ilçe de bir ilk olan, modern ve örnek bir “Gezi Parkı” olarak 1972 yılında dönemin belediye reisi Mehmet YILDIZ tarafından yaptırılmıştır.

Arsası belediyeye kazandırılan park için Orman Bakanlığından özel imtiyaz alınmış, tasarım ve peyzaj mühendisliği ile parka dikilen çeşitli cinsten ağaç, çalı ve çiçek fidanları da yine bakanlıktan sağlanmıştı.

O dönem belediye reisinin bakanlıkla verdiği zorlu mücadele sonucunda da parkın mülkiyeti ve kullanım hakkı tamamen Kulu belediyesine devredilmişti.

Bu parka aynı zamanda bahçıvanlıkta yapan ve fidanlara gözü gibi bakan, gece gündüz sulayan “Sülü” lakaplı belediye işçisi rahmetli Süleyman Esen amca çok büyük emek vermişti. Buna ben de şahidim !

Bu park yerlisiyle, sonradan Kulu’ya yerleşmişiyle ve dünyanın dört bir yanına dağılmış gurbetçisiyle tüm Kulu halkının ortak malıdır.

Olof Palme Parkı bana göre Kulu Belediyesinin elinde kalmış olan en değerli varlığıdır. Kulu’nun yağmaya ve çalınmaya karşı korunmaya en çok muhtaç olan yegane eseri ve yeşil yakutlu bir mücevheridir !

Bu park, kıraç bozkırın ortasındaki Kulu’ya tepeden bakıldığında, bir “beton çölünün” arasında sıkışıp kalmış bir avuç “yeşil vaha” gibi göze çarpmaktadır.

Bu yeşil alan Kulu’ya özellikle İsveç’ten giden özel ya da resmî konukların ziyaret ettiği ya da görevlilerce gezdirildiği Kulunun en çok bilinen, en çok fotoğrafı çekilen yegane ziyaret yeridir !

Olof Palme Kulu’yu hiç ziyaret etmemişti ama onun başbakanlığı döneminde ilk kez İsveç’e çalışmak için 1965 de gelen Kululu işçileri hoş karşılamış ve ülkede kalmalarına izin vermişti. Bu nedenle de Palme 1986 yalında öldürüldüğünde onun adı Kululuların bir vefa nişanesi olarak bu parka verilmişti.

İsveç başbakanı Fredrik Reinfeldt 21 Nisan 2009 da ve Sosyal demokrat parti Stockholm milletvekilimiz Sultan Kayhan da geçen yıl Ağustos’ta özel olarak bu parkı ziyaret etmişlerdi.

Park yıllarca bakımsız kalmış cins cins ağaçları, çalıları ve çiçekleri susuz bırakılmıştı.

Bir dönem sanki koca Kulu’da yer yokmuş gibi bu park’ın ön bölümündeki onlarca ağaç kesilerek açılan yere “Cep Otogar” yapılmıştı.

Daha sonrasında “Düğün Salonu” “Çay Ocağı” “Çocuk Kaydırağı ” gibi bahanelerle park yağmalanmış, çoğu türü Kuluya ilk kez 30 yıl önce dikilen 300 civarında yetişkin ağaçlar, çamlar ve çalılar kesilmiş, kesilen ağaçlardan boşaltılan parkın girişi ve ortasındaki binlerce metrekare alana kara taşlar döşenmişti !

Bu güzide park; şehir merkezindeki özel konumuyla, hastane ve okullara sınırdaş olmasıyla, 17 bin metrekarelik yekpare arsasıyla ve Ankara – Konya yoluna bakan geniş cephesiyle aç gözlü rantçı müteahhitlerin ve vurguncuların her zaman iştahını kabartmış ve kabartmaya da devam edecektir.

Parkta öncelikle yapılması gerekenler şunlardır ve bunların yapılması da çok kolaydır :

• Ziyaretçiler için parkı kısaca tanıtan ve tarihçesini anlatan, en az iki dilli (Türkçe ve İsveçce) modern ve kullanışlı bir tanıtım panosu konulmalıdır.

Parkın tarihçesi hakkında sağlıklı bilgi alınamadığı için adından dolayı bu parkı Olof Palme’nin kendisinin yaptırdığına ya da İsveç devletinin parasıyla yaptırıldığına cidden inanan kimseler ve böyle yazan gazeteciler var hem İsveç’te hem de Türkiye’de !

Parkta kadrolu bekçi /bahçıvan görevlendirilmelidir.

• Park orman bakanlığıyla işbirliği yapılarak orijinal haline ve modern “gezi parkı” kimliğine mümkün olabildiğince geri dönüştürülmelidir.

• Düğün salonu, çay ocağı, çocuk kaydırağı, kapalı oturma mekanları diğer yarı kapalı ve taşlı yerler park alanından tamamen kaldırılmalıdır. Boşalan alanlar tekrar yeşil alanlara dönüştürülüp, ağaçlandırılmalıdır.

• Park içerisinde kumlu ve dar gezinti yolları / patikaları yapılmalıdır. Belli aralıklarla uygun yerlere ahşap oturma bankları konulmalıdır.

• Park alanı sadece dinlenmek, yürüyüş ve gezinti yapmak, nefes almak ve kuş cıvıltısı duymak isteyen Kulululara açık tutulmalıdır.

• Park ticari amaçla kullanılmamalı ve park içinde yiyecek ve içecek satılması yasaklanmalıdır.

• Parkın bakımı, korunması ve orada çevre dostu etkinliklerin yapılması konusunda Kulu Doğal Yaşam Derneği’nin gönüllü katkısından yararlanılmalıdır.

• Kulu ve çevre köylerinde bulunan tarihi eserler, taş yazıtlar, heykeller vb parkta korunup, sergilenmelidir.

Ne diyelim ?

Halkın başkanı, çevre dostu Kulu belediye başkan adayı Galip Polat’ın seçimi kazanması ve Kuluya bu değerli ve güzide parkı tekrar kazandırması dileğiyle !

TANER YILDIZ

Bir Cevap Yazın