Sizin de kış ortasında açan çiçeğiniz var mı ?

Beyazlar adını “imansız zenci” koymuşlar

Tam bir yıldır hiç solmayan yeşil dal yapraklarıyla durduğu gibi duran ve başkaca bir güzelliğini ya da mücevherini göstermeyen çiçeğimize ne olduysa kış ortasında birdenbire çoşuverdi. Turunç turunç çiçeklerini gözler önüne sere serpe seriverdi !

İsveççe adı: “Mönjelilja” (turuncuzambak).

Bilimsel adı: “Clivia Miniata.”

İngiltere’ye ilk kez Victoria döneminde soyadı Clive olan bir Düşese hediye olarak getirildiği için genel cins adı olarak “Clivia” adı verilmiş. Latince Miniata eki ise kırmızımsı çiçek anlamında eklenmiş.

Amarilis (güzelhatun) ailesinden olan bu zambağa Türkçe de “Klivya” ya da Kafir zambak deniliyor.

Yöresel adı: “Kafir Zambak” (imansız (zenci) zambağı). İngilizce de Kaffir Lily !

Beyazlar sömürgeleri Güney Afrika’da bu çiçeğin yetiştiricileri olan kara derilileri hor gördükleri için Arapçadan yerli İngilizceye aşağılayıcı anlamıyla geçen kafir sözcüğünü kullanarak “Kafir Zambak” (imansız (zenci) zambağı – Kaffir Lily) adını koymuşlar.

Miras bırakılacak kadar uzun ömürlü olan bu “imansız zambak” kış ortasında turuncu çiçekler açıyor.

Bu zambakla pek senli benli olmamak da gerekiyor !

Çünkü yoğun olmasa da dallarında zehirli bir madde barındırıyor ve küçük bir parçası çiğnendiğinde bile karın ağrısı, kusma ya da ishal yapabiliyor !

Ne diyelim ?

Soluk benizli ve Apartheidçi İngilizlerin kara derili Afrikalıları onların yetiştirdiği bu güzel çiçeklerine koydukları ırkçı adla bile aşağılamayı yüz yıl önce akıl etmesine pes doğrusu !

TANER YILDIZ

Bir Cevap Yazın