İsveç, dünyanın kadınlar için en iyi ülkesi seçildi !

İsveç, yalan dünyanın kadın cenneti ülkeleri sıralamasından birinci çıktı !

Bu yıl için yeni yapılan sıralamada İsveç, dünyada “çocuklar” dan sonra ayrıca “kadınlar” için de 2019 yılında yaşanılacak en iyi ve en ideal ülke ünvanını aldı.

80 ülke arasında sıralama yapılmadan önce her ülkenin içinde bulunduğu güncel durumu değerlendirilerek karnesi çıkarılıyor. Her ülkeye; insan haklarına saygılı olmak, gelişmişlik, güvenlik, kadın- erkek eşitliği ve adil gelir dağılımı olmak üzere 5 ayrı dalda not veriliyor.

2019 yılı için değerlendirilen dünyanın dört yanından 80 ülkenin yer aldığı listenin ilk sırası İsveç‘in oldu !

Hemen arkasından ikinci sırada güney komşusu ve çok yakın akrabası Danimarka geldi. 3. sıraya da Kanada yerleşti.

Batı komşusu ve aynı atadan akrabası Norveç‘te dördüncülük hiç de fena değilmiş derken, 5. sırayı bir başka uzaktan akrabası ve suyun biraz ötesindeki komşusu Hollanda işgal etti !

İsveç niçin bir kadın cennetidir ?

İsveç kadın – erkek eşitliği ve refah toplumu politikasını kararlılıkla uygulayan, buna uygun çok gelişmiş alt ve üst yapısı bulunan, kadınların kendi ayaklarının üzerinde durmasını ve özgürce yaşamasını sağlayan eğitim ve iş olanaklarını herkese eşit ve erişilebilir kılan, kadınlarına her alanda ve her konuda kısıtsız ve olabildiğince serbestlik güvencesi sunan dört dörtlük bir kadın cennetidir !

İsveç gerçekten de kadın -erkek eşitliğini içtenlikle benimseyen ve çok önemseyen, kadın haklarının hakkını hakkıyla veren, kadın dostu bir ülkedir .

İsveç’in tüm okulları, spor salonları ve kültür sanat yuvalarının kapıları kızlara ve kadınlara sonuna kadar açıktır !

İsveç kadın şiddetine kesinlikle taviz vermeyen, kızını ve karısını dövenleri, tacizci ve tecavüzcüleri hiç affetmeyip her zaman cezalandıran bir devlettir.

İsveç’te çocuk geline izin verilmez !

İsveç’te 18 yaşından küçük bir kız çocuğunun evlendirilmesi ya da kız çocuğunun sünnet edilmesi yabancılar da dahil herkes için kesinlikle yasaktır ve bunu yapanlar hapisle cezalandırılır. İsveç’te bir kızı istemediği birisiyle zorla evlendirmek ya da tecavüzcüsüyle evlendirip bu yolla erkek tecavüzcüsünü hapisten kurtarmak mümkün değildir.

İsveç’te kadının bedeni kendisinindir !

İsveç’te kürtaj serbesttir. İster evlilik içi isterse evlilik dışı olsun, kimden ve ne zaman bir çocuk doğurup doğurmayacağına sadece kadının kendisi karar verir !

Kainat güzeli İsveçli Yvonne Rydling

İsveç’te eşini ve birlikteliğini seçmekte kadın tamamen serbesttir !

İsveç’te bir kadın istediği birisiyle aynı evde birliktelik yaşamak için onunla illa ki nikah kıyıp, evlenmek zorunda değildir. İsveç’te evlilik ile gönüllü birliktelik eşdeğerdedir ve miras dışında aynı evliler gibi yasal haklara sahiptir.

İsveç’te zina suç değildir ama İsveç’te para karşılığında bir kadınla yatmak yasaklanmış bir suç kapsamındadır ve yakalanıldığında kadın af edilir ve sadece erkeğe ceza kesilir !

İsveçli kuzey güzeli ünlü fotomodel ve oyuncu Mini Anden (Susanna Clara Elisabeth Andén)

İsveç’te bir genç kız abisinden ya da ailesinden korkmadan bir erkek arkadaşıyla flört edebilir, sokakta el ele dolaşabilir, sinemaya gidebilir ya da parkta masumca öpüşebilir veya bir gece klübünde eğlenip, istediği kişiyle istediği kadar dans edebilir !

İsveç’te kadın nasıl isterse öyle giyinir !

İsveç’te hiçbir genç kızın ve kadının giyim ve kuşamına kimsecikler karışamaz !

Bu konuda baskı yapılamaz, şunu giyeceksin bunu giymeyeceksin diyerek kızlar ve kadınlar korkutulamaz !

İsveç’te hiç bir kadın ya da genç kız tanıdığı ya da tanımadığı bir erkek tarafından hiç tokatlanma ya da azarlanma riski taşımadan yazın hatta eğer üşümüyorsa kışın da mini etekle ya da şortla günün her saatinde ve şehrin her semtinde serbestçe sokağa çıkabilir, alışveriş yapabilir, otobüse, trene ve gemiye binebilir.

İsveç’te kadın kocasının eline bakmaz !

İsveç’te kadın sadece bedeninin değil aynı zamanda emeğinin de sahibidir.

İsveç’te bir kadın başta kocası olmak üzere hiç kimseden ve ailesinden izin almasına gerek olmadan istediği işte ve istediği saatlerde çalışabilir. Buna hiç kimse engel olamaz !

İsveç’in en yüksek dini yetkilisi olan İsveç Kilisesi Başpiskoposu Antje Jackelen adlı bir kadındır !

İsveç’te akademik, güvenlik, askeri ve dini olanlar dahil, istisnasız tüm iş alanları ve meslek dalları kadınlara açıktır. İsveç’te başta iş piyasasında olmak üzere toplumsal yaşamın her alanında kadınlara ayrımcılık yapılması yasaktır !

İsveç’te “ev hanımı” olan kadın sayısı yok denecek kadar azdır, hatta sıfıra yakındır.

İsveç’i kadınlar koruyor !

İsveç’te zorunlu askerlik hizmeti kadın erkek ayırımı olmaksızın 18 yaşını doldurmuş tüm İsveç vatandaşlarını kapsamaktadır.

İsveçli kadın subaylar işlerini güle oynaya yaparlar !

Bu nedenle İsveç’te askerlik yapmak, askerlik çağına gelmiş olan her genç kızın zorunlu bir görevi ve erkeklerle eşit bir hakkıdır !

İsveç’i kadınlar erkeklerle omuz omuza savunuyor !

İsveç’te çalışan nüfusun yarısı kadındır !

Yani kadınların normal nüfustaki oranıyla çalışan nüfustaki oranı hemen hemen aynıdır !

Bir başka deyişle çağdaş İsveç toplumu iki kanadını birden çırparak, masmavi aydınlık göklerde ve yükseklerde uçmaktadır !

Kadın çalışmaz diyerek kadını evi dışında çalıştırmayarak üretime katmayan ülkeler ise tek kanatla uçmaya çalışarak ve her defasında yere çakılarak, yerlerde çırpınmakta ve listenin diplerinde gün yüzü görmeden karanlıkta yaşamaktadır !

İsveç kızlarını ve kadınlarını mutlaka okutur !

Dünyada bilimsel araştırmalarından en çok alıntı yapılan İsveçli fizik profesörü Lisa Randall, Harvard Üniversitenin en değerli hocalarından birisi.

İsveç’te kız ve kadın kısmı okumaz safsatasıyla kızlar ve kadınlar cahil bırakılmaz ! Okumayı yazmayı sökmesi kafi denilerek kız çocuğu ilkokul 5’ten sonra okuldan çıkarılamaz !

Çünkü İsveç’te 9 yıllık temel okul kızlar için de zorunludur. Kız çocuğunu okula göndermemek bir suçtur ! İsveç’te hangi seviye de olursa olsun sıradışı birkaç meslek dalı dışında her okuldaki sınıfların yarısı kızdır !

İsveçli fizik profesörü Lisa Randall, Harvard Üniversitesinde fizik dersi veriyor.

İsveç’te üniversite eğitimi bedavadır !

İsveç belki de dünyanın kadın nüfusu en yüksek oranda yüksek eğitimli olan ülkesidir. Üniversite sınıflarının yarısı hatta bazılarında yarıdan fazlası kızdır.

İsveç’in kızları ve kadınları; kendileri için hiç bir kısıtlama ya da sınırlama olmadan kapıları sonuna kadar açık tutulan, uluslararası saygınlığı olan nitelikli eğitimler verilen çok değerli ve çok işlevli eğitim kurumlarından, spor tesislerinden ve kültür ve sanat akademilerinden ücretsiz olarak yararlanır.

İsveç’te okuyan herkese geri ödemesiz öğrenim yardımı yapılır ve ayrıca uzun vadede taksitli ödemeli öğrenim bursu alınır.

İsveç bizim gibi asker değil sporcu bir millettir !

İsveç’in gelmiş geçmiş en çok madalya kazanmış yüzücüsü Sarah Sjöström 21 Avrupa, 10 dünya ve 1 olimpiyat şampiyonu olarak toplam 32 altın madalya kazandı. İlk Avrupa altın madalyasını kazandığında 14 yaşındaydı.

İsveç’te spor bir halk hareketidir !

İsveç’te kızlar sporla çok erken yaştan itibaren tanışırlar, planlı programlı sportif etkinliklere, her seviyede ve ülkenin tüm kentlerinde düzenlenen amatör ve profesyonel yarışmalara etkin ve düzenli olarak katılırlar.

Düzenli spor sayesinde spor yapmaya yatkın uzun boylu bedenlerinin formunu ve güzelliğini korurlar.

İsveç’in dünya, olimpiyat ve Avrupa şampiyonu ünlü serbest atleti Carolina Klüft (heptatlet) 32 altın, 15 gümüş ve 9 bronz madalya kazandı.
1983 Göteborg (Borås) doğumlu Carolina’nın babası futbolcu annesi uzun atlama atleti. Sırıkla atlama atleti Patrik (Kristianson) ile evlenince kocası soyadını alarak Oatrik Klüft oldu !

7032 puanla Avrupa heptatlon (7 li yarış) rekorunu elinde tutuyor.

22 yaşındayken 5 en büyük turnuvanın 5 şinş de kazanan dünyanın en genç heptatleti ünvanı sahibi.

İsveç’in her semtinde halka açık donanımlı ve bakımlı spor salonları, yüzme havuzları, tenis kortları, futbol, basketbol, voleybol, buz hokeyi sahaları, kızak ve kayak rampaları, koşu ve bisiklet yolları vardır.

Her okulda mutlaka kullanışlı bir kütüphane ve çok amaçlı bir jimnastik salonu olması standarttır.

Okulların ders şemasında çokça bulunan beden eğitimi dersine ve düzenli kır gezilerine kız erkek farkı gözetilmeden katılınması zorunludur. Bundan dolayıdır ki İsveç’te her genç kız amatör bir sporcudur !

İsveç’te spor dernekleri devlet ve belediyelerce çokça desteklenir. Herkese özendirilen yaygın sportif etkinlikler sayesinde yetenekliler keşfedilir.

İsveçli genç kızlar ve kadınlar arasından akla gelen hemen her her spor dalında dünyaca tanınan profesyonel sporcular yetiştirilir.

Her genç kızın ve kadının yaz aylarında çok sıkça bindiği çoğu önden sepetli bir bisikleti vardır.

Yine kız çocuklarının küçük yaşlardan itibaren ata binmesi de adettendir. Bunun için haralar ve öğretmenli kurslar vardır.

İsveç’in annelik sosyal güvenceleri cömertçedir !

İsveç’te gelişmiş bir anne sağlığı hizmeti vardır. Uzun süreli olan annelik iznine doğum öncesinden başlanılabilir. Ücretli annelik izninin bir bölümünü babanın evde kalıp çocuğa bakması için kullanması zorunludur !

İsveç’in çocuk bakımı ve yetiştirilmesi konusunda annenin yükünü azaltan çok yaygın ve gelişmiş bir çocuk yuvası ve kreş sistemi vardır. Hasta çocuğuna bakmak için evde kalan bir anne çok fazla gelir kaybına uğramaz.

İsveç’te annelerin çocuklarına nafaka ödeme yükümlülüğü yoktur ama babalar çocuklarına her zaman nafaka ödemekle yükümlüdür !

İsveç’te anneler çocukların velayeti ve çocukla ilgili diğer konularda eşiyle eşit haklara sahiptir.

İsveç’in veliaht prensesi Viktorya ve tahtın ondan sonra ki sahibi kızı minik veliaht prenses Estella !

İsveç’in kralı iki nesil kadınlar olacak !

Kadın – erkek eşitliği ilkesi gereğince 1980 yılında İsveç anayasasında yapılan değişiklikle İsveç’in Bernadotte hanedanlığında artık saltanat sadece oğullara değil, oğlan ya da kız olması farketmeden kralın ilk çocuğuna geçiyor.

Bu nedenle İsveç tahtına şu an Kralın ilk çocuğu olduğu için halen veliaht olan prenses Viktorya ve ondan sonra da onun ilk çocuğu olan büyük kızı Prenses Esterella oturacak ! Yani şimdi 72 yaşındaki Kral 16. Carl Gustaf‘tan sonra İsveç tahtını en az iki nesil kraliçeler süsleyecek !

2019 da kadın cenneti ilk on ülke:

1. 🇸🇪 İsveç

2. 🇩🇰 Danimarka
3. 🇨🇦 Kanada
4. 🇳🇴 Norveç
5. 🇳🇱 Hollanda
6. 🇫🇮 Finlandiya
7. 🇨🇭 İsviçre
8. 🇦🇺 Avustralya
9. 🇳🇿 Yeni Zelanda
10. 🇧🇪 Almanya

Türkiye kaçıncı çıktı ?

52. 🇹🇷 Türkiye

80 ülkenin yeraldığı listede Türkiye 52. sırada gelerek listenin en alt diliminde yer bulabildi.

Listede birçok Afrika, Güney Amerika ve Asya ülkesi Türkiye’nin üstünde çıktı.

Türkiye’nin komşuları ve hısımları; batısında Yunanistan 25. , Bulgaristan 31. ve Romanya 36. sırada gelerek bir zamanlar pos bıyıklı paşaları olan Türkiye’ye epeyce fark atarken doğusundaki Irak 74. ve İran 79. sırada sek sek çekerek her zamanki gibi yine listenin dibini eşelediler.

Türkiye’nin atadan komşuları ve Orta Asyalı akrabaları Kazakistan 59. olurken, güzel kadınlar ülkesi Azerbaycan 62. geldi.

2019 da kadın cehennemi dip 10 ülke

70. Pakistan
71. Sri Lanka
72. Kolombiya
73. Nijerya
74. Irak
75. Guatemala
76. Tanzanya
77. Tunus
78. İran
79. Gana
80. Myanmar

Ne diyelim ?

Çağdaş eğitim, kadın – erkek eşitliği ve bunun sonucunda ortaya çıkacak aydınlanma şart !

Doğduğumuz vatanımız Türkiye ile doyduğumuz vatanımız İsveç arasında tüm gelişmişlik sıralamalarında son 15 yılda iyice açılan makasla belirginleşen bu 50 basamaklık fark, iki ülke arasında gelişmişlik seviyesi, çağdaş eğitim, kadın – erkek eşitliği ve aydınlanma bakımından da en az 50 yıllık bir fark olduğunu göstermiyor mu ?

TANER YILDIZ

Not: Bu yazının her türlü hakkı saklıdır.

* Kapak resmî: ünlü İsveçli film yıldızı Ingrid Bergman

Tüm liste için kaynak :

https://www.usnews.com/news/best-countries/best-women

Bir Cevap Yazın