Stockholm böyle gösteri görmedi !

GENCO ERKAL’IN DOSTLAR TİYATROSU HEPİMİZİ BÜ-YÜ-LE-Dİ !

Dün Stockholm’da gündüz vakti gözlerimiz açıkken, non stop 75 dakika süren ve bizleri gerçekten çok derinden etkileyen bir rüya gördük !

Anladık ki Nazım Hikmet sanki tüm şiirlerini “sesli olarak” sadece Genco Erkal okusun diye yazmış !

Aman Allahım !

Her biri Türkçenin bir şaheseri olan bu şiirler; Genco Erkal’ın davudi sesi, üstün teatral beden dili ve ince ince işlemeli koreografisiyle ancak bu kadar derinden etkileyici ve böyle büyüleyici okunurdu.

Ölümsüz şiir dizeleri; parmakları sihirli, yürekleri ezgili iki genç müzisyenimiz; Deniz Doğangün’ün olgun ve dolgun çello tınıları, Yiğit Özatalay’ın sakin ve dingin piyano melodilerine özenle sarmalanıyordu.

Solist Tülay Ünal’da arka planda söylediği o yumuşak parlak bir ipek şal gibi insanın ruhunu okşayan şarkılarıyla gösteriye doyumsuz bir lezzet katıyordu.

Türkçenin tartışmasız en kahramanı Nazım Hikmet 13 yıl yattığı mahpushanelerde Piraye’sine, Memed’ine ve Memleketine hasretiyle inci gibi dizmişti bu “Yaşamaya dair” şiirlerini.

Yaşayan efsane tiyatrocumuz Yaşamaya Dair şiirlerin her bir hecesini yüreğinde duyumsuyor sanki her bir sözcüğüne kendi ruhundan bir ruh katarak adeta can veriyordu.

O, yüreğinin derinliğinde kaynayan gür bir pınar duruluğu ve akıcılığıyla ve kusursuz Istanbul Türkçesiyle okurken; mahpuslukta doğan bu efkar yüklü ama umutla dopdolu ışıl ışıl dizeler, rengarenk kelebekler ve çiçekler gibi sahnede uçuşarak, salona dalga dalga dağılıyordu.

Kapalı gişe oynanan oyunda salonu seçkin bir izleyici topluluğu doldurmuştu.

Sahneden çağıl çağıl çağıldayarak akan duygu seline elinde olmadan kendini kaptıran kimi hassas ruhlu ve yufka yürekli izleyiciler sessizce gözyaşı döküyordu. Ağlamayanlar da her dize okundukça spontane alkışlamamak için kendini zor tutuyordu.

Finali “#HerşeyÇokGüzelOlacak ! “diyerek yapan Genco Erkal’ı dakikalarca ayakta alkışladık.

Çocuk tiyatromuzun başarılı oyuncuları ve CHP İsveç başkanı Hakan Güner oyunculara çiçek takdim ettiler.

Ne diyelim ?

Bu oyunu kaçıranlar gerçekten çok şey kaçırdılar !

Tadı artık bir tatlı anı olarak hatıramızda kalan bu rüyayı bizlere gördüren ve akşam yemekte de hoş sohbetini ve bu anı güzel bir fotoğrafta somutlaştırma inceliğini benden esirgemeyen duayen tiyatrocumuz Genco Erkal’ı, ipek sesli solist/ oyuncu Tülay Ünal’ı, çello da Deniz Doğangün’i ve piyanoda da Yiğit Özatalay‘ı bir kez de buradan ayakta alkışlıyorum.

Bu özel ışık ve ses düzenli gösteride olduğu gibi biletleri hep önceden tükenen tüm nitelikli kültürel etkinliklerimizin baş mimarı olan kültür elçimiz ve İsveç Türk Tiyatro derneği sekreterimiz Burcu Ada Soysop’a, dernek başkanı Haydar Alçınkaya’ya, emeği geçen diğer dostlara ve salonu dolduran her biri diğerinden seçkin izleyicilerimize teşekkür ediyorum.

İyi ki bize geldiniz !

TANER YILDIZ

Stockholm böyle gösteri görmedi

GENCO ERKAL DOSTLAR TİYATROSU BÜ-YÜ-LE-Dİ !

Dün Stockholm’da gündüz vakti gözlerimiz açıkken, non stop 75 dakika süren ve bizleri çok derinden etkileyen bir rüya gördük !

Anladık ki Nazım Hikmet sanki tüm şiirlerini “sesli olarak” sadece Genco Erkal okusun diye yazmış !

Kapalı gişe oynanan oyunda salonu seçkin bir izleyici topluluğu doldurmuştu.

Finali “#HerşeyÇokGüzelOlacak ! “diyerek yapan Genco Erkal’ı dakikalarca ve tutkuyla ayakta alkışladık.

Çocuk tiyatromuzun başarılı oyuncuları ve CHP İsveç başkanı Hakan Güner oyunculara çiçek takdim ettiler.

Ne diyelim ?

Bu oyunu kaçıranlar gerçekten çok şey kaçırdılar !

Bir Cevap Yazın