Bi güldük bi güldük, bi güldürdüler bi güldürdüler ki !

Sizlerle iftihar ediyoruz !

Burcu ADA ve tiyatrocuları yine yaptılar yapacaklarını !

Ne mi yaptılar ?

Her zaman ki gibi;

Öyle bi güzel bi güzel oynadılar ki !

Öyle bi şirin bi şirin söylediler ki !

Öyle bi roller bi roller yaptılar ki !

Öyle bi sevindiler bi sevindiler ki !

Bizleri öyle bi sevindirdiler bi sevindirdiler ve bizlerce öyle bi alkışlandılar bi alkışlandılar ki ! Anlatamam !

BU İKİ YILDIZ TİYATROCUMUZA DİKKAT !

Cimcime Zeynep ile Afacan Atahan

Hiçbirini diğeriyle hiç ayırt etmeden çocuklarımızın hepsi de benim eşit favorim. Hepsi de çok yetenekli, hepsi de çok değerli ve hepsi de çok cesaretli.

Ancak içlerinde biri yeni biri eski, biri kız biri oğlan, biri küçük biri birazcık büyük, biri cimcime biri afacan ikisi, sadece benim değil seyircilerimizin de dikkatini çekti.

Taner Yıldız ve “Cimcime” Zeynep Söğütlü

Hele hele daha bir dönemlik yeni oyuncu Zeynep Söğütlü sanki yıllar önce tiyatro yüksek okulunu bitirmiş sonra küçülmüş te sahneye gelmişti !

Cimcime kardeş rolünü o kadar doğal olarak, o kadar duyumsayarak, hem vurgusunu hem de ezgisini mükemmelce ayarladığı o düzgün, sivri ama pek tatlı “cimcimecesini” (Türkçesini), doğuştan tiyatrocu o beden diliyle tam kıvamında harmanlayarak oynadı ki hepimizin ağzı açık kaldı. Alkış üstüne alkış aldı.

Atahan Efe Kuscu, Taner Yıldız, Birsel Kuşçu

Üç dönemlik tiyatrocumuz Atahan Efe Kuscu ise oynadığı ilk skeçten beri grubun maskotu olmuştu. Çünkü Atahan’ın öyle bir beden dili, özellikle öyle bir yüz ifadesi, mimikleri ve öyle bir sevimli ses tonu var ki bunları doğal haliyle kullanması bile yetiyor ve ayrıca bir rol yapmasına pek de gerek kalmıyor.

Ne diyelim ?

İsveç Türk Toplumu olarak bizler Bi Güldük Bi Güldük sevimli adıyla 3 yıl önce 8 oyuncuyla sıfırdan kurulan ve bu yıl 36 oyuncuya çıkan bu harika Türkçe Çocuk Tiyatrosu’yla ne kadar iftihar etsek azdır.

Çocuk tiyatrocularımız; Asilkan Mert Kamali, Atahan Efe Kuscu, Ayşe İkbal Çetin, Belinay Bulduk, Defne Sarı, Delâl Sarı, Devran Sarı, Gaye Ünsal, İrem Tunç, Mehmet Demirtaş, Mohammed Ali Nazarlı, Sinan Merdol, Sude Teker, Arif Ata Soyal, Aybüke Yener, Ayşenaz Özberk, Ayşenur Görgülü, Ece Gültekin, Elif Celebi Fatmanur Küçükgöl, Fatma Elâ Karim, Nurhayat İpek, Zeynep Söğütlü’yü kutluyor teker teker kucaklıyor ve hepsini de gözlerinden öpüyorum.

Bana göre tiyatroda gelecek vaat eden Cimcime Zeynep ve Afacan Atahan’a hem okul hem de sanat hayatlarında başarılar diliyor ve onları böylesine iyi yetiştiren ailelerini tebrik ediyorum.

Skeç geçişlerinde sanki sahici bir rol oynuyorlarmış gibi son derece uyumlu ve hatta teatral hareketlerle sahne malzemesi taşıyan, oyunun gizli kahramanları ve ikisi de örnek İzmirli olan bir ve Dr Buğra Merdol’un şahsında tüm velileri, salonu tıklım tıklım dolduran büyük çoğunluğu çocuk, genç ve kadın olan seyircilerimizi ve öğretmenliği ve ustaca yönetmenliği ile tüm bu güzelliğin mimarı olan Burcu Ada ile İsveç Türk Tiyatro Derneği Başkanı Haydar Alcinkaya‘yı ve ayrıca değerli Sevinj Nazarli öğretmenliğindeki Azerbaycanlı konuk “Tomurcuk Çocuk Tiyatrosu”na ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

Bi iyi ki, Bi iyi ki varsınız ki !

Ne mutlu bu cesur çocuklara ve böyle değerli, yetenekli çocuklarını alkışlayan toplumumuza !

TANER YILDIZ

Videosunu aşağıdaki linkş tıklayıp izle :

Foto: M. Sönmez

Bir Cevap Yazın