İsveç kralı ailesini küçülttü !

Kralın, ağzında altın kaşıkla doğan 7 torunundan 5’inin karnını artık İsveç halkı doyurmayacak !

Şimdilik 7 torun dedesi olan Carl 16. Gustaf bir oğlu ve bir kızından olma 5 torununu resmî “ayrıcalıklı kraliyet ailesi” listesinden çıkarma kararı aldı.

İsveç kralı ve kraliçesi “ayrıcalıklı” veliaht torunları prenses Estelle, prens Oscar ve veliaht prenses kızı Viktorya ve damadı prens Daniel ile birlikte.

Sadece geleceğin iki kral adayı torunlar olan; Veliaht prenses Viktorya’nın kızı prenses Estelle ve oğlu prens Oscar “ayrıcalıklı” kaldı.

Kralın bu 5 torunu artık “yüksek majesteleri” ünvanıyla anılamayacak, temsil görevi yapamayacak, bunun için “kraliyet geçimliği”nden pay alamayacak ve büyüdüklerin de canı istedikleri gibi yaşayacak, geçimlerini herkes gibi istedikleri bir işte çalışarak ya da kendi işini kurarak sağlayacak.

Kralın güzel kızı Prenses Madelein, eşi İngiliz Chris be Ayrıcalığını yitiren üç çocuğu.
Kralın yakışıklı oğlu prens Carl Philip ve eşi Prenses Sofia ayrıcalığını yitiren çocuklarıyla birlikte.

İsveç’te kraliyet ailesi mensuplarının bir işte maaş alarak çalışmaları ya da işyeri açmaları yasak !

Atadan çok zengin olan kraliyet ailesinin geçimi bu nedenle yasa gereğince isveç halkının sırtından sağlanıyor. Yani İsveç’te kraliyet ailesi de “Kral Geçimliği” (apanage) denilen yıllık 146 milyon kronluk sosyal yardımla geçiniyor !

İsveç kralı Carl 16. Gustaf

46 yıldır hiç usanmadan tahtta oturan ve devletin başı olan İsveç kralının hiçbir politik yetkisi yok. Sadece çok süslü törensel ve sembolik görev ve yetkileri var.

İsvrç Kralı ve büyük ailesi

73 yaşındaki Fransız asıllı İsveç kralının; 1 Alman asıllı kraliçe eşi, biri veliaht Vıktorya biri çok güzel olan Madelein adlı 2 prenses kızı, 1 Carl Philip adlı prens oğlu, biri prens Daniel biri İngiliz Chris adlı 2 damadı, 1 eski fotomodel prenses Sofia adlı gelini şimdilik 4’ü prens 3’ü prenses 7 torunu ve 4 tane prenses ablası var.

Kralın 3 çocuğunun arka arkaya görkemli ve masraflı düğünlerle halkın sırtından evlenmeleri ve kralın kucağına arka arkaya çifter çifter torun vermeleriyle halkın bir kesiminde homurdanmalar başlamış ve Meclis Anayasa Komisyonu “ayrıcalıklı Kraliyetin sınırlandırılması” için hükümete görev vermişti.

Kral böylece oğlu Carl ve kızı Madelen’in ayrıcalığını da riske sokmamak için sınırlama yapmayı komisyona bırakmayıp kendi yaparak, bir çeşit ön almak istedi.

Ne diyelim ?

Yetmez ama evet !

Çünkü ben; yurttaşların eşitliğine inanan, ayrıcalıksız ve sınıfsız toplum yanlısı olan bir cumhuriyetçiyim !

TANER YILDIZ

Bir Cevap Yazın