Zlatan’ın İsveç’te heykeli dikildi !

Horlandı, dışlandı ama o yılmadı, başardı

“-Bu heykel kendisini istenmeyen hisseden, uyumsuz görülen ya da diğer herkese benzemeyenlerin bir sembolüdür ! “ diyerek kendi heykelinin üstündeki örtüyü dün kendi elleriyle kaldırdı.

Zlatan ilk kez milli formayı giydiği yıllarda.

Adı Zlatan İbrahimoviç.

Boşnak asıllı aykırı bir İsveçli top cambazı !

Gülen ve fıldır fıldır dönen gözlerini dünyaya Malmö de göçmen gettosu Rosengård’da 1981 de açtı.

Çocukken görünüşünden ve etnik kökeninden dolayı dışlandı ve çok horlandı.

Futbolla evlerinin yakınındaki küçük kum sahada tanıştı. Hırvat annesinden ayrılan boşnak babası ilk futbol ayakkabısını 5 yaşında aldı.

“İbra” takma adlı topçu, ünlü olmadığı ilk yıllarında “çingene” ve “blatte” diye trübünlerde ırkçı İsveçlilerce çok aşağılandı.

Yıllarca İsveç Milli Takımı’nın olmazsa olmazı ve omurgası olarak oynadı. Her oynadığı milli maçta ter akıttı ve mavi- sarı milli formayı sırılsıklam ıslattı. Gol sevinçlerinde çıkarıp havaya fırlattı !

Dünyada İsveç’ten çok tanındı ve İsveç’i dünyaya çok tanıttı. Aykırı sözleri ve kendine özgü hareketleriyle “İsveçli” olmaya yeni bir anlam kattı.

İsveçli fotomodel Helena Seger ile birlikte yaşayan ve 2 oğlu olan Zlatan, futboldan 1 milyar 200 milyon kron gibi inanılmaz bir servet kazandı.

Milli takımda 69, Şampiyonlar liginde 49 olmak üzere tam tamına 500 gol attı !

11 kez aldığı “altın top” ödülü gibi kırılması imkansız bir rekorla İsveç futbol tarihine İsveçce olmayan adını; “İsveç’in gelmiş geçmiş, tartışmasız en büyük futbolcusu” olarak altın harflerle yazdırdı.

İsveç futbol federasyonu da dün teşekkür etmek ve başkalarına da örnek göstermek için; Zlatan’ın neredeyse 4 metrelik bir heykelini yaptırıp çocukken bisikletle gezindiği sonraları da futbol cambazlığını sergilediği Malmö stadyum meydanına dikti !

Ne diyelim ?

Ten rengi ve etnik kökeninden dolayı kenar semt gettolarında doğan, bakımsız apartman dairelerine üst üste tıkıştırılan, horlanan, dışlanan ve hiç suç işlemeyenleri bile sırf bizden farklı diye suçlanan göçmen kökenli gençlere örnek olan “ İbra”yı tebrik edelim !

TANER YILDIZ

Bir Cevap Yazın