İsveç’te kiralık evini kiralayan yanacak !

Yeni yasa 1 Ekim 2019 da yürürlüğe girdi.

Bu tarihten itibaren İsveç’te kiraladığı evi bir başkasına kiralayarak para kazanmak ve izinsiz kiralamak bir suç oldu.

Kiralık bir ev hiç bir zaman ev sahibine haber verilip önce onun izni alınmadan ve normal kirasından daha yüksek bir kirayla bir başkasına kiraya verilemez !

İsveç’te kiralık konutunu darda kalanlara ev sahibinden izin almadan ikinci elden kiralayan ya da izin almış olsa bile kendi ödediği kiradan fazla kira alan kiracılar geçen haftadan beri artık bunu yaptıklarına çok pişman olacaklar.

* İsveç’te kiralık evini ikinci elden hem izinsiz olarak hem de ödenen kirasından daha fazla para alarak kiralayanların başına neler gelecek ?

Bunu yapan bir kiracı artık hem kiraladığı evden çıkartılacak hem de hapse atılacak !

Fazladan kira alan kiracı hem fazladan aldığı kiraları geri verecek, hem kira kontratını kaybedecek hem de ya para cezası ödeyecek ya da hapis cezası çekecek.

* Kiralık evinin örneğin ayrı girişi olan (egen’li) bölümünü darda kalmış bir garibana el altından gizlice 7-8 bin krona kiralayan fırsatçılar ne kadar hapis cezasına çarptırılacaklar ?

Kiralık evini hem fazla kira alarak hem de izinsiz olarak başkasına kiralayan bir kiracı yüklü para cezasına ya da 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilecek. Eğer suç ağır görülürse 4 yıla kadar hapis cezası verilebilecek.

* 30 yıldır aynı evde otursa bile hangi kiracıların kontratı iptal edilip, evden çıkartılacaklar ?

1 Ekim 2019 dan itibaren kiraladığı evi, ev sahibinden ya da Kiralama Kurulu’ndan (hyresnämnden) izin almadan bir başkasına ikinci elden kiralayan kiracının kontratı hiç bir uyarı yapılmadan iptal edilip evden çıkarılacak.

Eskiden böyle bir durumda kiracı önce bir kez uyarılıyor ve ancak bu uyarıya uymadığı takdirde kontratı iptal ediliyordu. Şimdi Artık başka birine izinsiz kiralandığı tespit edildiğinde önceden bir uyarı yapılmaksızın kontratı doğrudan iptal edilecek.

* Kiralık bir ev ancak hangi şartlarda ve durumlarda bir başkasına kiraya verilebilecek ?

Kiralık ev ancak ev sahibine ödenen kira karşılığında ve önceden ev sahibinden izin alınarak bir başkasına ikinci elden kiraya verilebilecek. Ayrıca fazladan kira alınamayacak.

Kiralık evini bir başkasıyla (inneboende) paylaşabilmek için kiracının illa ki o evde kalması gerekiyor ! Aksi takdirde ev ikinci elden kiralanmış işlemi görecek !

Misafir kıracı (inneboende) sadece dairenin kiraladığı bölüm kadar hissesine düşen kirayı ödeyecek. Birden fazla misafir kiracıdan alınan kiranın toplamı eve ödenen gerçek kiradan fazla olamayacak.

* Gariban ikinci el kiracısı, vicdansız kiracısına ödediği fazladan kira parasını kaç yıl geriye dönük olarak ve ne yaparak geri alabilecek ?

Evin gerçek kirasından daha yüksek kirayı kiracıya ödemiş olan iki el kiracıları şikayetçi oldukları takdirde bu fazladan ödedikleri parayı 2 yıl geriye dönük olarak kıracından geri alacaklar.

Diyelim ki gerçek kirası 6 bin kr olan bir daireye 9 bin kr veya aslında kirası 2 bin kr olan küçük bir odaya 5 bin kr ödeyen, yani ayda 3 bin kron fazladan ödeyen bir ikinci el kiracısı, bu vicdansız kiracısını şikayet ederek, son 2 yılda fazladan ödediği 72 bin kronu (3 bin x 24 ay) geri alabilecek !

Kiralık ev kontratının parayla satılması gibi artık satın alınması da yasak !

Para karşılığında kira kontratı devredenler ve devralanlar para ya da hapis cezasına çarptırılacak !

Kiralık ev değiş tokuşu ancak o evlerde en az 1 yıldır oturanlar arasında yapılabilecek.

Ne değiş tokuş yapanlar birbirlerine ne de kaçak çalışan aracılara bir para ödemeyecek !

Yani Rinkeby’deki kiralık ev üste para verilerek Kista’daki bir evle değiştirilemeyecek !

Kiralık bir dairenin, kat mülkiyetli (bostadsrätt) bir daireyle ya da villa ile değiş tokuş edilemesi yasak !

* Gerçek ikamet adresini saklayıp, Handen’de oturduğu halde Kista’da oturuyor görünene ne ceza verilecek ?

Nerede oturuluyorsa orası o kişinin ikamet adresi sayılacak.

İkamet adresini ve adres değişikliklerini Vergi Dairesi’ne bildirmek zorunlu olacak. Bildirmeyeler para ve hapis cezasına çarptırılacak.

Yani kira ya da başka bir yardım almak için gerçekte Handan’da oturduğu halde Kista’daki akrabasının yanında kalıyor gibi görüntülemeyecek !

Ne diyelim ?

Çok iyi olacak !

Böylece hak yerini bulacak !

Haksız kazanç sağlayan fırsatçılar cezalandırılacak !

Artık kiralık belediye evinin ayrı girişi olan (egen’li) 10 küsür metrekarelik bir odasını darda kalmış bir garibana tüm evin kirası kadar bir paraya kaçak kiraya verip koca evde neredeyse bedavaya oturan vicdansız uyanıklar yanacak !

TANER YILDIZ

Bir Cevap Yazın