Türkiye’nin doğum gününü kutladık !

İsveç’te doğan ilk Türk çocuğu da oradaydı ?

Bugün öğle üstü Stockholm’da Türkiye’nin doğum günü partisi vardı.

Birinci Paylaşım Savaşı’nda 7 düvele karşı 7 cephede savaştırılarak kırdırılan savaş artığı ama bağımsızlığına düşkün bir halkın, Mustafa Kemal Paşa’nın inançlı ve kararlı önderliğinde batılı emperyalistlere karşı canını dişine takarak anayurdu Anadolu’da yaptığı varoluş ve kurtuluş savaşı sonunda küllerinden yeniden bağımsız olarak doğan modern Türkiye Cumhuriyeti’nin onuruna elçilik rezidansında verilen 96. yaşgünü partisindeydik,

Türkiye’nin yaşgünü partisinde; “her yaştan yaratılan onbeş milyon gençten” biri olarak 86 yıl önce Cumhuriyetin 10. yılında Stockholm’da ”İsveç’te doğmuş ilk Türk çocuk” ünvanı alarak doğan ve tam 50 yıl süresince Türkiye’nin Malmö fahri konsolosluğu görevini gururla yapan ve İsveç’te çok tanınan ünlü halı tüccarımız Mustafa Arhan ile karşılaştık.

Başta ev sahibi büyükelçimiz sayın Emre Yunt olmak üzere çok sayıda dost, arkadaş ve tanıdıkla el sıkışıp en büyük ulusal bayramlarını kutladık.

Bayramlaşıp sohbet ettik. Doğum günü partisi mekanı olan, Stockholm’un en seçkin bir adresinde bulunan ve o zaman çok yakın bir okul arkadaşının babasının villası olan bu elçilik binasının “İsveç’e yerleşen ilk Türk” ünvanlı olan babası Akif Arhan’ın aracılığı ve yardımıyla 1965’te nasıl Türkiye Cumhuriyeti’nin mülkü yapıldığını kusursuz Istanbul Türkçesiyle kendi ağzından dinledik ve bir anı olsun diye de değerli gazetecimiz Mustafa Sönmez’e birlikte poz verdik.

Büyükelçinin özel davetlisi olan ve sırf bu cumhuriyet resepsiyonuna katılmak için kendisini meşhur yapan hamburger büfesini hayatında ilk kez bugün kapatan “Kahraman” kuzenim Faruk Yildiz ve CHP İsveç Başkanı Hakan Güner ve YK üyeleri Belgin Tektaş, Fatih Alçınkaya ile de sohbet edip, bu doğum gününün hatırası olarak fotoğraf çektirdik.

Ne diyelim ?

29 Ekim, en büyük devrim !

Mustafa Kemal’in naçiz vücudu elbette toprak oldu. Fakat onun ”en büyük eserim” dediği cumhuriyeti ilelebet payidar kalacak !

Yaşasın Cumhuriyet !

TANER YILDIZ

Bir Cevap Yazın