İsveç yeni 2020 yılına yine yeni yasalarıyla girdi !

İsveç yeni yıla bir dizi (50 civarında) yeni yasa ve yönetmelik değişikliğiyle girdi.

İsveç’te yasalar öyle bir gecede değiştirilmezler ! Aylarca süren uzun bir tartışmalı süreçten geçerler. Önce ilgili kesimlerin ve kurumların, yüksek yargıçların ve hukukçuların görüşleri, itirazları ve önerileri alınır. Yasa tasarısı kamuoyunca enine boyuna tartışılır ve özel bir durum ya da gerekçesi yoksa genellikle hemen hepsi de yeni yılın ilk günü yürürlüğe girerler.

1 Ocak 2020 de yürürlük kazanan yeni yasalardan önemlilerini sizler için derledim.:

Hiç kimse 68 yaşından önce işten çıkarılamayacak.

Kadrolu çalışanınların işten çıkarılma yaşı 68 e yükseltildi. Kadrolu işe dönüşmeyen süresi sınırlı istihdamlarda da (tidsbegränsad anställning) bu kural geçerli olacak. 2023 yılında ise çalışma yaşı 69 e yüksekecek.

Erken emekliye ayrılma yaşı 62 ye çıktı.

Kendi isteğiyle erken emekli olmak isteyenlerin yaşı en erken 61’den 62 ye yükseltildi. 2020 den itibaren ancak en erken 62 yaşını doldurduktan sonra emekliye ayrılınabilecek.

Asgari emeklilik aylığı 200 kr artırıldı.

Asgari emeklilikten (garantipension) tam olarak yararlananların aylığına 200 kron zam yapıldı. (tek başına olanlar için aylık brüt 8.597 kr, evli olanlar için aylık brüt 7.690 kr) Emekliler için kira ek yardımı (bostadstillägg) tutarı aylık 5.600 krondan 7.000 krona yükseltildi.

Özellikle Stockholm’da ev kiraları çok yükselmişti. 2020 yılında bir emekli artık ayda 7.000 krona kadar kirası olan bir konutta ek kira yardımı sayesinde oturabilecek.

Volvo şefi Martin Lundstedt 2020 de yıllık 2,5 kronluk vergiden kurtuldu.

• Yüksek gelirliden alınan ek vergi kaldırıldı.

Çok yüksek aylık geliri ve kazancı olan 380 bin zengin İsveçli (aylık 59 bin kr üstü ya da yıllık 703 bin kr üstü kazananlar) artık aylıklarından yüzde 5 oranında ekstradan ödedikleri özel stopaj vergisinden (värnskatt) kurtuldular. Devletin bundan dolayı vergi kaybı yıllık 6 milyar kron olacak.

İsveç’in sosyal demokrat başbakanı Stefan Löffen ağır eleştirilere göğüs gererek, hükümetine destek karşılığında Center parti ve Liberallere bu tavizi vermiş ve bunun sayesinde kurduğu azınlık hükümetine dışarıdan destek bulabilmiş ve başbakanlığını koruyabilmişti.

Bu değişiklikle örneğin yıllık kazancı 42 milyon kron olan 52 yaşındaki Volvo Genel Müdürü Martin Lundstedt’den önceki yıllarda ek vergi olarak kesilen yıllık 2,5 milyon kron daha fazla parası cebinde kalacak !

Yani devlet en az zengin olanı yılda 700 bin kron kazanan ve aslında geçinmek için bu bağışlanan vergi indirimine hiç bir ihtiyacı olmayan bu zenginlerden daha önceleri alarak; geçim zorluğu geçen muhtaçlara, hastalara, yoksul ve emekli yaşlılara, tek başına çocuklarına bakan kadınlara dağıttığı 6 milyar kronu, her biri lüks semtlerde milyonlarca kronluk daire ve villalarda emlak vergisi ödemeden bir eli yağda bir eli balda yaşayan ve ailelerinden kalan milyonlarca kronluk servet mirasa tek kuruş miras ve servet vergisi ödemeden kınan zenginlerine geri bağışlamış oldu.

Kendi isteğiyle kendi seçtiği bir getto semte taşınan ilticanın parası kesilecek.

Kendi isteğiyle ve kendi imkanlarıyla “sosyo ekonomik sorunlu” bir getto semte (örneğin Stockholm’da Rinkeby, Tensta ya da Fittja’da. Göteborg’da Hjällbo ya da Hammarkulletorget’te, Malmö’de Rosengård’da) konut bularak yerleşen sığınmacılara gündelik ödence ve özel yardım parası ödenmeyecek.

Hükümet böylelikle sığınmacıları, çoğunlukla İsveçlilerin yaşadığı ve çok fazla sosyal sorunlu olmayan semtlere yerleşmeye özendirmeyi ve belli semtlerde gettolaşmayı önlemeyi umut ediyor.

İsveç’e yeni gelenlere daha çok “toplumu tanıma” dersi verilecek.

Belediyeler bölgelerine yerleşen ve İsveç’e yeni yerleşen mültecilere / göçmenlere verdiği 60 saatlik “topluma intibak” zorunlu ders süresi en az 100 saate çıkarıldı.

Bu topluma intibak kursuyla yeni gelenlerin İsveç toplumunun işleyişini daha iyi tanımaları ve anlamaları ile sürekliliği olan bir “bilgi edinme temeline” sahip olmaları amaçlandı.

Bankalar daha çok bankamatik açmak zorunda.

İsveç’in en büyük bankaları müşterilerine yaygın “nakit para” hizmeti vermekle yükümlü olacak. Her banka her bölgede mutlaka nakit para çekme hizmeti veren minimum sayıda ve sıklıkta bankomat bulunduracak.

Bu şarta uymayan bankalara yüklü para cezası kesilebilecek.

Polisin kamera gözetimi için izin almasına gerek yok.

Polis, Gizli Polis Säpo, Sahil Güvenlik ve Gümrük Muhafaza kurumları yılbaşından itibaren “Datainspektion” dan (Veri Müfettişliği) izin almadan istediği yerlere istediği kadar kamera yerleştirebilecek.

İzin alma sürelerinin uzun olması suçlularla mücadeyi olumsuz etkilediği için sadece suç işlenmesini önlemekte görevli bu 4 kuruma izin almama muafiyeti tanındı.

Anonim şirket en az 25 bin kron sermayeyle kurulacak.

50 bin kron olan anonim şirket kurma sermayesi 1 Ocak 2020 den itibaren 25 krona indirildi. Artık bir anonim şirket en az 25 bin kron sermaye ile kurulabilecek.

Hükümet bu değişiklikle özel şirket kurmayı kolaylaştırmayı, ticareti yaygınlaşmayı ve girişimciliği teşvik etmeyi amaçlıyor.

İsveç’in kara kaplı kanun kitabı !

BM çocuk hakları sözleşmesi İsveç yasası sayıldı.

BM Çocuk Hakları Sözleşmesi hükümleri artık aynı İsveç kanunu hükmünde sayılacak. İsveç tarafından 1990 da imzalanıp onaylanan ve çocuklara geniş haklar tanıyan sözleşme hükümleri artık İsveç’te yasa maddeleri oldu.

Hükümet bu çok önemli ve duyarlı değişiklikle “çocuk haklarını görünür kılmayı” ve kamu yönetiminde çocuk haklarına dayalı bir yaklaşıma temel oluşturmayı” amaçladı.

Cinayet suçunun cezası artırıldı.

Kasıtlı, planlı, başka bir suçu gizleme amaçlı ve acı çektirerek, acımasızca işlenen cinayet suçuna ömür boyu ceza daha kolay verilecek.

Hükümet bu türden cinayet suçlarının süreli hapis yerine ömür boyu hapisle cezalandırılmasını amaçlıyor.

Çocuğun cinsel istismarı suçunun cezası artırıldı.

Çocuğa karşı işlenen cinsel suçlarının en alt cezası adil para cezasından hapis cezasına dönüştürüldü. Artık çocuk istismarcıları suçları hafif olsa bile para cezası yerine hapis cezasıyla cezalandırılacak. Çocuğun cinsel istismarında (para karşılığında cinsel hizmet satın alma) en yüksek ceza 4 yıla yükseltildi.

Mavi ışıklı acil yardım araçlarına sabotaj yapmak ağır suç sayıldı.

Polis aracı, itfaiye aracı ve ambulans gibi mavi ışık ve siren kullanan araçların taşlanması ve görev yapmasına engel olunması yeni bir suç olacak. Bu saldırı, engelleme ve sabotaj birden fazla insanın can ve mal güvenliğini tehlikeye attığı ya da başka türllü özel bir risk yarattığı takdirde “mavi ışık faaliyetine karşı” ağır suç olarak nitelendirilecek. Mavi ışık faaliyetine karşı işlenen suçun cezası en yüksek 4 yıl hapis olacak. Ağır suç olarak nitelendirildiği takdirde ise en az 2 yıl en yüksek 18 yıl ya da ömürboyu hapis olmak üzere belli bir süre hapis cezasına hükmedilecek.

Görevini yapan memura karşı suç işlemenin cezası artırıldı.

Görevlilere karşı işlenen suçlar daha sert cezalandırılacak. “Görevini yapan memura karşı” şiddet kullanma ve tehdit etme suçunun cezası da en az 1 yıl en yüksek 6 yıl hapis olacak.

Ne diyelim ?

Vatana ve millete uğurlu olsun !

TANER YILDIZ

Bu yazının her türlü hakkı saklıdır.

İsveç yeni 2020 yılına yine yeni yasalarıyla girdi !” üzerine 2 yorum

  1. halil cetin

    verdigin bilgiler icin tesekurler sende olmasan hic birseyden haberimiz olmayacak biz gibi insanlarin

Bir Cevap Yazın