İsveç çocuk cenneti ünvanını Danimarka’ya kaptırdı !

İsveç, geçen yıl 2019 da yalan dünyanın çocuk cenneti ülkeleri sıralamasından birinci çıkmıştı ! Ama bu yıl 2020 de dünyada çocuk yetiştirilecek en iyi ülke ünvanını alt kat komşusu, üvey kardeşi ve ezeli rakibi Danimarka’ya kaptırdı.

İsveç’in başkenti Stockholm her tarafından sular akan bakımlı birsu kentidir.

Amerikan U.S News kuruluşu “En iyi 2020” sıralamasını yaparken verilerine ulaşabildiği 73 ülkeyi küresel algılanma anketini temel alarak o ülkenin; insan haklarına saygılı olması, gelişmiş bir eğitim ve sağlık sistemine sahip olması, güvenli bir ülke olması,, insanlarının mutlu olması, aile dostu olması , cinsiyet eşitliği ve gelir dağılımında eşitlik olmak üzere 8 ayrı özelliğinin derlenmesi sonucunda aldığı puana göre sıraladı.

İskandinavya ülkeleri : İsveç, Norveç, Danimarka, Finlandiya, İzlanda.

Bu yıl ilk 3 sırayı sırtlarını birbirlerine dayayan, aynı kültürden olan İskandinavya’nın üç kardeş ülkesi; Danimarka, Norveç ve İsveç sırasıyla paylaştı.

73 ülkenin yer aldığı listenin ilk üç sırasında: ortadan üçe kesilmiş bir sarı elmanın parçaları gibi birbirlerine benzeyen, birbirleriyle karındaş ve sınırdaş komşular olan bu 3 İskandinav ülkesinin arasında kılpayı puan farkıyla paylaşılması beni pek de şaşırtmadı.

Çünkü bu üç ülke gerçekten her alanda çok gelişmiş; halkının eğitimini, sağlığını, güvenliğini, mutluluğunu, toplumsal barışını düşşnen, gelir dağılımda adaleti ve cinsiyet eşitliğine çok önem veren ve insan ve özellikle çocuk haklarına azami saygı gösteren halkıyla barışık sosyal refah devletleridir.

2019 da çocuk yetiştirilecek en iyi ilk on ülke:

1. 🇩🇰 Danimarka

2. 🇸🇪 İsveç
3. 🇳🇴 Norveç
4. 🇨🇦 Kanada
5. 🇳🇱 Hollanda
6.🇫🇮 Finlandiya
7. 🇨🇭 İsviçre
8. 🇳🇿 Yeni Zelanda
9.🇦🇺 Avustralya
10. Avusturya

Türkiye kaçıncı çıktı ?

45. 🇹🇷 Türkiye

73 ülkenin yeraldığı ve Türkiye’nin üç doğu komşusu İran, Irak ve Suriye’nin alınmadığı En iyi 2020 listesininde Türkiye 45. sırada geldi.

Türkiye’nin batılı kardeşi ve sınırdaşı Yunanistan 21. Romanya 38. Bulgaristan 42.olurken, Rusya ise Türkiye’nin bir basamak üstünde 44. sırada bitirdi.

Azerbaycan’ın 66. sırasını kaptığı listenin dibini kazımak ise Türkiye’nin komşuları İran, Irak ve Suriye’nin yokluğunda 73. sırayla listede sonuncu çıkan Türkiye’nin soydaşı Kazakistan’a düştü.

İsveçlilerin çok sevdikleri gösterişsiz ana çok sevimli ve oturumu sadece birkaç metreli yazlık ahşap barakaları

İsveç niçin bir çocuk cennetidir ?

İsveç bana göre de soğuk iklimini saymazsak hakikaten çocuk beslemek, çocuk büyütmek, çocuk yetiştirmek, çocuk geliştirmek, çocukla vakit geçirmek, çocukla gezmek, çocuk eğitmek, çocuk okutmak ve çocukla doyasıya oynamak için dört dörtlük olan ideal bir çocuk ülkesidir.

İsveç çocuklarını ana rahmine düştüğü andan itibaren sahiplenen onu daha anasının karnında ceninken sağlıklı büyümesini izleyen ve bebekken devlet ve toplum olarak üstüne titreyen şefkatli bir ülkedir.

Çocuklar için pek güvenliklidir. Her semtte çocuk yuvaları, modern çocuk oyun parkları, çocuk kitaplıkları ve ayrıca çoğu belediyenin çocuk yazlık kampı vardır. Her konuda çocuk dostu olan İsveç, yurtdışı doğumlu anne babalarından her yıl burada çokça yeni doğanlar ile ailesiyle İsveç’e yeni taşınan çocuklar sayesinde nüfusu 10 milyona çıkan ince uzun bir ülkedir.

İsveç gerçekten de dünyanın çocuk haklarına en çok önem ve değer veren ve bu çocuk haklarının hakkını da hakkıyla veren bir çocuk ülkesidir . İsveç çocuk hakları beyannamesini kendi yasası olarak kabul eden ender bir ülkedir.

İsveç’te çocuklara dayak atılmaz !

İsveç’te çocuklar dayak yemeden büyürler.

İsveç’te bir çocuğu ister terbiye etmek isterse kötü bir şey yaptığında cezalandırmak için olsun bir fiske bile varamazsınız. Çocuğu ne evde ne de okul da hiçbir nedenle dövmek ya da tehdit etmek kesinlikle yasaktır !

İsveç’te çocuğun “eti de kemiği de ” kendisinindir !

İsveç’te hiçbir çocuk “eti senin kemiği benim” denilerek psikopat ruhlu bir öğretmene teslim edilmez ya da hem dayak atsın hem de koluna bir “altın bilezik taksın” denilerek yaptığı işi kendisi de dayak yiyerek öğrenmiş olan ve bunun acısını savunmasız çocuktan çıkaran dayakçı bir ustaya çırak verilmez !

İsveç’te çocuğu döven anne ya da babası olsa bile ya hapse atılarak cezalandırılır ya da o çocuk ailesinden alınır !

İsveç’te çocuklar çalıştırılmaz !

İsveç’te çocukların sırtından para kazanılmaz !

İsveç’te ne ailesi ne de başka birisi küçük bir çocuğun, çocukça olan emeğini sömürmez, istese de sömüremez. Çünkü buna izin verilmez !

İsveç’te hiçbir çocuk karnını doyurmak ya da ailesine bakmak için hiçbir işte çalışmaz ya da çalıştırılamaz !

Folklor giysili iki İsveçli çocuk

İsveç’te çocuklar yatağına aç yatmaz !

İsveç bir sosyal refah devletidir. İsveç’te ailesi yoksul olan çocuklara insanca yaşamasına ve geçimini sağlamasına yetecek kadar sosyal yardım yapılır.

Bunun için İsveç’te hiç bir çocuk soğukta paltosuz kalmaz ! Hiç bir çocuk dışarda yırtık ayakkabıyla dolaşmaz ! Hiç bir çocuk köprü altında yatmaz ! Hiç bir çocuk sahipsiz ve çaresiz bırakılmaz !

İsveç devleti çocuklardan para almaz !

İsveç’te tüm kamusal hizmetler çocuklar için bedavadır. Çocuklar tüm eğitim, sağlık, kültür ve spor hizmetlerinden parasız yararlanır. Gözlük, işitme cihazı, protez gibi gereçler ile diş bakımları için çocuklardan herhangi bir ücret alınmaz.

İsveç’te devlet çocuklarının üstüne titrer !

İsveç’te devlet ve toplum çocuklarına çocukluklarını doya doya yaşatmak, onları koruyup kollamak, sere serpe ve serbestçe büyütmek için sahip olduğu tüm imkanlarını seferber eder.

İsveç’te babası aşırı zengin olan çoçuğa da babası işçi olan çocuğa da aynı ve eşit miktarda çocuk parası verilir. Hatta deniz derya malı ve parası olan İsveç kralının çocukları da, ve birkaç yılda dokuzladığı torunları da diğer çocuklar kadar çocuk parası alırlar.

Niçin bu böyle biliyor musunuz ?

Eşitlik ilkesi gereğince İsveç’te ailevi durumuna bakılmaksızın her çocuğa eşit çocuk parası dağıtılır da ondan !

Bu çocuk parası da gerçekten çocuklarındır. Çünkü çocuk parası sadece çocuğun velayeti kimde ise -çocuk için harcanmak üzere- ona ödenir.

Çoğu anne ve babanın maaşı da çocuğunu geçindirmeye yetttiği için büyüdüklerinde ev almaları ya da yurtdışında eğitim yapmaları için çoğu aile bu çocuk paralarını bankada çocukların adına açtırdıkları hesaplarda biriktirir.

İsveç’te babası çocuğuna yasal nafakayı ödemediğinde ya da ödeyemediğinde çocuk mağdur olmasın diye bu nafakayı devlet anneye hemen öder ve daha sonra bunu babadan geri ister !

İsveç çocuklara daha doğmadan sahip çıkar !

İsveç’te her semtte bulunan ve ücretsiz hizmet veren “anne sağlığı ocağı” aracılığıyla çocuk daha doğmadan ana rahmindeyken düzenli muayenelerle izlenmeye başlar.

Doğmamış bebeğin olası hastalıkları daha ana rahmindeyken tesbit edilip mümkünse daha doğmadan tedavi edilir. Çocuk doğduktan sonra da büyümesi ve gelişmesi düzenli olarak kontrol edilir, ince ince her verisi kayda geçirilir. Tüm aşıları parasız yapılır.

İsveç’te her çocuğun bir yuvası vardır !

1 yaşından itibaren eğitimli çocuk bakıcısı ve öğretmenlerin çalıştığı, pedagojik oyuncak ve oyunlarla zenginleştirilmiş modern çocuk yuvaları ve ana okullarına giderler. Çoğu yuva ve ana okulunda çocuk bakıcısı ve öğretmenler dışında modern mutfağında çocuklara özel yemek yapan özel aşçı çalışır. Yuvadaki müslüman çocuklar için içinde domuz etsiz ayrı yemek yapılır. Çocuklara her gün bedava kahvaltı, öğle yemeği ara öğün e istedikleri kadar süt bedavaya verilir.

Her semtte annesi ya da babası evde olan çocuklar için de ebeveyni ile birlikte gelip diğer çocuklarla vakit geçirebileceği ücretsiz “herkese açık çocuk yuvaları” ve çocuklar için boş zaman mekanları vardır.

Her semtte mutlaka bakımlı ve korunaklı çocuk parkları ve oyun alanları vardır.

İsveç’te her çocuk spor yapar !

İsveç’te çocukların beden eğitimi çocuk yaşta başlar.

Her çocuk mutlaka istediği ve sevdiği bir dalda parasız ya da çok az bir giriş ücreti karşılığında amatörce spor yapar.

Her semtte ya da okulun çok yakınında hemen hemen her spor dalının ücretsiz yapılabildiği modern ve donanımlı spor merkezleri vardır.

İsveç’te her çocuk yüzme bilir !

Bu spor tesislerinde yüzme havuzları, aletli jimnastik salonları, futbol, basketbol, hentbol, voleybol, hokey, buz hokeyi, tenis sahaları, koşu pistleri ve kayak – kızak tepeleri bulunur.

İsveç’te her çocuk bir çocuk şarkısı bilir !

İsveç’te küçük çocuk bile şarkı söylemesini bilirler.

İsveç’te her çocuk kültür ve sanattan daha bebekken nasibini alır. Yuvalarda çocuklara çoğu klasikleşmiş eğlenceli çocuk şarkıları öğretilir. Çocuklar pedagojik amaçlı bu şarkılarla eğlendirilerek eğitilirler.

İsveç’te her çocuk şarkı söyler !

İsveç’te her semtte “Kültür Okullar” vardır. Burada çocuklar tek başına solo ya da koro halinde her türden şarkılar söylerler.

İsveç’te her çocuk dans eder !

Kültür okullarında çocuklara her türden danslar öğretilir. Çocuklar tiyatroyla tanıştırılır, piyesler oynatılır.

İsveç’te her çocuk bir müzik aleti çalar !

Kültür okullarında çocuklara müzik dersleri verilir.

Hatta Stockholm’da Türklerin yoğun olduğu semtlerin kültür okullarında isteyen çocuklara “bağlama” ve “”davul” çalması bile öğretilir !

İsveç’te her çocuk kitap okur.

İsveç’te her semtte mutlaka bulunan ve tamamen bedava olan halk kütüphaneleri binbir çeşit masal ve kimi çizgili kimi bol resimli ve zengin içerikli rengarenk çocuk kitaplarıyla doludur.

İsveç’te her çocuk yaz tatili yapar !

İsveç’te yaz aylarında okul çağındaki çocuklar, belediyelere ait çocuk tatil köyleri ve çocuk adalarında (kollo, kollogårdar) doğayla iç içe eğlenceli etkinlikler ve kır gezilerinden oluşan tatil yaparlar.

İsveç’te her çocuk ormana gider, kırlarda gezer,!

Dünyada belki de çocuk başına en büyük yeşil alan İsveç’teki çocuklara düşüyordur. Hem de en bakımlı, kullanışlı ve temiz yeşil alanlar ile en geniş doğal parklar, göller ve ormanlar, ormanlar ve yine ormanlar. İsveçlilerin aşık oldukları dillere destan doğaları, yaz kış ve her havada çocukların hizmetindedir !

Her semtte konutların hemen bitişiğinde mutlaka küçük bir ormanlık alan ya da korular vardır. Çocuklar ta yuvaya başladıkları yıllardan itibaren düzenli olarak yanlarında beslenme çantalarıyla arka arkaya ip gibi sıralanıp ormanlara, doğal parklara ve kırlara götürülüp. gezdirilir. Ormanda ya da açık kırlarda yön bulmaları öğretilir.

İsveç’te her çocuk istediği okula gider !

İsveç’te her çocuğa zorunlu olan 9 yıllık ilköğretim okularında ve seçmeli liselerde yalnızca akıl bilime dayanan çağdaş eğitim verilir. Hurafeler öğretilmez, uyduruk masallarla çocukların temiz zihni kirletilmez. Çocuklara okul mutfağında yeni pişirilmiş öğle yemekleri ile ders araç – gereçleri bedavaya verilir.

İsveç’te her çocuk masal dinler !

İsveç’te çocuklar masallarla büyürler.

İsveç’te çocuklara masal anlatmaktan daha çok masal okunur. Her İsveçli çocuk hayal dünyalarını geliştiren, onları korkmadan serbestçe düşünmeye sevkeden hem geleneksel İsveç masallarını hem de klasik dünya çocuk masallarını mutlaka yuvada duymuştur.

Neredeyse her anne kimi zamanda baba, çocuğu yatağa yatttığında çoğu kez “Det var en gång(bir varmış bir yokmuş !) diye başlayan bir masal okuyarak mışıl mışıl uyutur.

Ne diyelim ?

Eğitim şart !

Doğduğumuz vatanımız Türkiye ile doyduğumuz vatanımız İsveç arasındaki bu 50 basamak fark, iki ülke arasında gelişmişlik bakımından da 50 yıllık bir fark olduğunu göstermiyor mu ?

Aralarında en az 50 yıllık fark olduğunu İsveç’ten Türkiye’ye her gittiğimizde ya da Türkiye’den İsveç’e her geri geldiğimizde hissetmiyor muyuz ? Bunu sesli söylemesek bile kendi kendimize sessizce söylemiyor muyuz her defasın da ?

İsveç çocuk cenneti ülkesi olmayı anasının ak sütü kadar haketmektedir bana göre.

İsveç gerçekten de bu yalan dünyada bir çocuk cennetidir.

Buna, İsveç’te doğup yetişen tüm eski ya da göçmen kökenli yeni İsveçli çocuklar tanıktır!

TANER YILDIZ

Listenin tümüne bu linkten bakabilirsiniz.

https://www.usnews.com/news/best-countries/best-raising-children

Her hakkı saklıdır.

İsveç çocuk cenneti ünvanını Danimarka’ya kaptırdı !” üzerine bir yorum

  1. Enes

    Bu gün en küçüğü 30 yaşında 3 çocuğumda isveç doğumlu.
    Doğumundan, sonra İsveç’in çocuklarıma ve annesine gösterdiği ilgi takdire şayandır.
    Teşekkürler ikinci vatan .

Bir Cevap Yazın