İsveç’e çalışmaya gelmek çok zorlaşacak !

Türkiye’den İsveç’e çalışmak için gelmek isteyenler ellerini çabuk tutsun.

İş üzeri İsveç’te oturum izni alma kurallarının sertleştirilmesi önerildi.

12 yıl önce Sosyaldemokratların karşı çıkmasına rağmen İsveç’e işçi getirilmesini Çevre partisinin (Miljöparti) desteğiyle serbestleştiren ve sert kurallarını gevşeten Moderatlar ve sağcı İttifak ortakları şimdi de sosyaldemokratların desteğiyle zorlaştırmak ve kurallarını sertleştirmek istiyor.

Şimdi de o zamanın ittifak ortağı şimdinin Sosyal demokrat hükümetin dışarıdan destekçisi merkez sağ parti Center kuralların sertleştirilmesine karşı çıkıyor. Hatta bunun şimdiki haliyle kalacağı şartını hükümete destek vermek için yaptıkları Ocak Anlaşması’na (januariavtalet) ayrı bir madde olarak yazdırmıştı.

Moderatların bu önerilerinin daha önce Meclis’te kimi önerilerde olduğu gibi Hristiyan demokratlar, İsveç demokratları ve Sol partinin desteğiyle geçme şansı çok yüksek.

2018 yılında AB dışındaki ülkelerden çalışmak için İsveç’e gelen 20.800 kişiye oturum izni verildi. Yanlarında getirdikleri eş ve çocukları dışında.

Moderatör parti lideri Ulf Kristersson yanına aldığı ekonomi politikaları sözcüsünü yanına alarak dün yaptığı bir basın toplantısında buna ilişkin alınmasını talep ettikleri sert önerilerini açıkladı. Hükümetin seçimden önce yapmaya söz verdiği ama şimdiye kadar yapmadığını biz yapacağız dedi. Önerilerine dayanak olarak da şu gerekçeleri sıraladı:

şirketler nitelikli işgücü sıkıntısı çekiyor

Nitelikli işgücü eften püften nedenle sınırdaşı ediliyor

İçeride işsşizliği artırıyor

Zavallı işçiler köle gibi kullanılıyor

Hile ve sahtekarlıklar yapılıyor

Organize suç örgütleri bu işin ticaretini yapıyor

İsveç’in refah devleti imkanları kötüye kullanılıyor

Moderat parti lideri Ulf Kristersson

Oldum olası dışarıdan işçi getirilmesine maaşları düşürdükleri ve iş piyasasında rekabeti yükselttikleri gerekçesiyle hep karşı çıkan ve Sosyaldemokrat partinin baş destekçisi olan kudretli sendikalar birliği LO sosyal demokrat partiye baş düşmanları Moderat partiye bu konuda destek verme çağrısı yaptı.

Sağcı Moderat partinin baş destekçisi olan İsveç’in bir başka kudretli örgütü işverenler derneği Svenskt Näringslivs (İsveç iş yaşamı) de öneriyi desteklediklerini açıkladı.

İsveç’in sosyalistlerinin toplandığı Sol parti (V) (Vänster) ile dindar hristiyanların tekkesi Hristiyan Demokrat parti (KD) önerilere destek verebileceklerini söylediler. Sol parti kimi önerileri tartışabileceklerini de ekledi.

* İşçiye daha yüksek maaş verilsin (Aylık en az 26.000 kr) ve tam gün (8 saat) çalışma şartı getirilsin.

* Sadece geçindirmeye yetecek kadar kazancı olan ailesini (eşi ve çocukları) yanına alabilsin (geçindirme şartı)

* Başvurusuna red alan sığınmacıların iş üzerinden izin alması yasaklansın.

* İşçinin İşveren vergileri avans olarak önceden ödensin.

* Çalışma ve oturum izni alıp satmak suç sayılsın. (İşyerinde para karşılığı sözde çalışıyor gösterilmesi)

* İşgücünü istismar suçu ihdas edilsin.

* Engelli bakıcısı olarak hiçbir işçi getirilmesin.

* Basit işler için işçi getirilme şartları sertleştirilsin.

* Nitelikli (yüksek eğitimli) çalışanlara daha kolay ve daha kısa sürede daimi oturum izni verilsin.

* Nitelikli ve yüksek eğitimli işgücü önemsiz ufak tefek hata gerekçesiyle sınırdaşı edilmesin.

* Hatayı yapan işverene ceza verilsin.

* Çalışma izni başvurusunu başka bir kurum karara bağlasın. (geç karar veren göçmenlik dairesinden bu yetki alınsın.

* Göçmenlik dairesine sahtekarlıkları ötelemek içim diğer kurumların kayıtlarına bakma yetkisi ve sahte kimliği tespit için biyometrik veri kullanma yetkisi verilsin.

Ne diyelim ?

İsveç’e dışarıdan işçi getirme düzenlemesinin özellikle bazı restoran ve pizza sahibi işverenlerin kötüye kullanıldığı, birçok sahtekarlıklar ve hileler yapıldığı, bunun ticaretini yapan kirli işverenlerin devletin verdiği oturum iznini 200 bin kron gibi rakamlara sattığı ve zavallı işçileri gece gündüz çok kötü koşullarda çok düşük maaşla köle gibi çalıştırdıkları doğru.

Bu haksızlıklara ve sahtekarlıklara karşı önlemler alınmasına bunları yapanlar dışında kimse de karşı çıkmaz !

Ben bu konuyu birkaç yıl önce araştırmış ve kurallarının en ince ayrıntısına kadar yer veren ve dikkat edilmesi gerekenlere işaret eden aşağıdaki ayrıntılı blog yazımı yazmış ve insanlarımızı uyarmıştım.

Hala her gün bazen onlarca bazen de yüzlerce okunan bu kaynak yazımı okuyan ya da duyan ve bana ulaşan; işverenin keyfine göre kötü muamelesine ve eziyetine maruz kalmış ama oturumunu alacak olan işverene bağımlılığından dolayı eli kolu bağlı çaresiz olarak sesini çıkaramamış, ne denilirse onu yapmış olan gariban vatandaşlarımızla tanıştım.

Kimiyle yazıştım kimiyle telefonla konuştum. Onların bazılarından yüreğimi sızlatan ve sinirimi hoplatan bazı kötü muamele, sömürülme ve eziyet hikayeleri dinledim ve elimden geldiğince ve dilim döndüğünce onlara gönüllü bilgiler verdim, tavsiyelerde bulundum. Hala da aradıklarında vermeyi sürdürüyorum.

Bu nedenle bu önerilerden işçilerin lehine olanlar ile işçileri sömüren işverenlerin ve ve işgücü ticareti yapanların cezalandırılmasını ve ellerinden bu olanaklarının alınmasını ben de destekliyorum.

TANER YILDIZ

İsveç’te iş üzeri oturum izni nasıl alınır :

https://taneryildiz.com/2017/04/01/isvecte-is-uzeri-oturum-izni-nasil-alinir/

Her hakkı saklıdır.

Bir Cevap Yazın